اخبار تصادفی

آخرین وضعیت پخش البرز برای عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام اعلام شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پی درج نام شرکت پخش البرز در بازار دوم فرابورس مدیرعامل و سهامدار عمده این شرکت ۳۰ میلیارد تومانی با برگزاری نشست مطبوعاتی با خبرنگاران حوزه بازار سرمایه آخرین وضعیت شرکت را اعلام کردند و از عرضه اولیه ۱۰ درصد آن طی روزهای آینده خبر دادند.

*آخرین وضعیت شرکت از زبان مدیرعامل

در ابتدای این جلسه محمدرضا مرادی مدیرعامل پخش البرز با بیان اینکه این شرکت از سال ۵۳ تأسیس شده گفت: برخورداری از پشتوانه ۳۸ سال سابقه، داشتن مهمترین مجوزها، دومین شرکت دارنده مجوز توزیع داروی تحت کنترل مخدر و حضور در بین ۱۰۰ شرکت برتر از جمله مزایای این شرکت به شمار می‌رود .همچنین این شرکت کمترین تاثیرپذیری را از نوسان نرخ ارز و تورم را داراست.

وی با بیان اینکه پخش البرز یکی از ۵ شرکت بزرگ توزیع کننده دارو به شمار می‌رود ادامه داد: سرمایه اولیه این شرکت ۱۲ میلیون تومان بود که در چند مرحله به ۳۰ میلیارد تومان رسیده است .این شرکت بیش از ۹ درصد از سهم بازار را در اختیار داشته و دارای مجوزهایی مانند توزیع دارو، تجهیزات پزشکی و مواد شوینده و آرایشی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه پخش البرز دارای هزار و ۲۸۳ نیروی انسانی است خاطرنشان کرد: ما هم اکنون ۹۰ هزار متر انبار مسقف، ۳۲۴ دستگاه وسیله نقلیه و ۴۰۶ دستگاه تجهیزات انبار داریم و در ۲ کانال توزیع مجزا با ۶۵ شرکت تامین کننده و تولید کننده دارو و ۲۳ شرکت غذایی و شوینده و آرایشی همکاری داریم. همچنین ۹ هزار و ۹۰۰ مشتری دارویی و ۸۳ هزار مشتری غذایی داریم.

مرادی در بخش دیگری از اظهارات خود به وضعیت فروش محصولات از سال ۸۸ تا ۹۲ اشاره کرد و گفت: در پی رشد ۲۵ درصدی فروش محصولات در سال جاری و نسبت به سال گذشته، برای سال آینده ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده که سود خالص آن در سال آینده معادل ۲۳۹ میلیارد تومان برآورد شده است.

به گفته وی، مهندسی سبد، فروش، ارتباط با مشتری، بازار تامین، توزیع و فروش، مالی و اقتصادی و موسسه داروساز از جمله برنامه‌های مدنظر پخش البرز برای آینده است.

*اعلام برنامه عرضه اولیه و ریسک‌های پخش البرز سهامدار عمده

در ادامه این جلسه رضوانی‌فر مدیرعامل سرمایه‌گذاری البرز و رئیس هیئت مدیره پخش البرز با بیان اینکه این شرکت اولین شرکت از صنعت پخش است که به بازار سرمایه وارد می‌شود خاطرنشان کرد: حضور در بازار دارویی ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومانی و بازار شوینده‌ها و غذایی ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی از جمله ویژگی‌های پخش البرز به شمار می‌رود که منجر به کاهش ریسک آن شده است. همچنین فقط یک شرکت دیگر رقیب در این حوزه فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه صنعت پخش هنوز نوپا و جوان است ادامه داد: شرکت‌های توزیع محصولات دارویی و غذایی و شوینده دارای ۴ رکن اصلی و شامل برند کالاها و تأمین کنندگان ، تجهیزات و امکانات فیزیکی و لجستیک، سیستم‌های اطلاعاتی و نیروی انسانی هستند.

وی در رابطه با برنامه عرضه اولیه سهام پخش البرز در بازار دوم فرابورس گفت: طبق هماهنگی‌های به عمل آمده قرار است ۱۰ درصد از سهام این شرکت عرضه اولیه شود که در این میان ۹۹٫۳۰ درصد از سهام پخش البرز متعلق به سرمایه‌گذاری البرز است.

رضوانی‌فر با بیان اینکه عرضه اولیه این شرکت چهارشنبه جاری و یا اوایل هفته آینده انجام خواهد شد در پاسخ به این سئوال فارس که آیا افزایش قیمت‌ها بر حاشیه سود پخش البرز موثر بوده یا خیر توضیح داد: اقلام دارویی و توزیعی در حالی مشغول قیمت‌گذاری دولتی هستند که بین قیمت خرید و فروش حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد سود ناخالص وجود دارد علاوه بر این ما از متغیرهای هزینه اجاره‌ای برخوردار نیستیم.

رئیس هیئت مدیره پخش البرز در واکنش به دیگر سئوال فارس مبنی بر اینکه این شرکت دارای چه ریسک‌هایی هست توضیح داد: بداخلاقی فضای کسب و کار و برگشت چک‌ها و تاخیر در وصول ، اثر اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها در سوخت و حمل‌ و نقل، مخاطره کلان و کسب و کار و کمبود اقلام و همچنین افزایش شدید هزینه‌های مالی و نرخ تسهیلات از جمله ریسک‌های مترتب بر شرکت‌های پخش از جمله پخش البرز است.

وی در واکنش به دیگر سئوال فارس مبنی بر برنامه افزایش سرمایه و برگزاری مجمع سالانه و درصد توزیع سود گفت: پیش‌بینی سود هر سهم این شرکت برای سال جاری ۶۳۷ ریال بوده که از این رقم ۵۲۳ ریال برای سود به مجمع پیشنهاد خواهد شد. سود هر سهم سال آینده در حالی ۷۹۸ ریال پیش‌بینی شده که مجمع سالانه پخش البرز اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد ماه برگزار خواهد شد. همچنین مدنظر داریم ۵ میلیارد تومان افزایش سرمایه از محل مطالبات اعمال کنیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*