اخبار تصادفی

آینده گروه بانک در تالار شیشه‌ای

در این زمینه سیدعلی سیدخسروشاهی، تحلیلگر بازار سرمایه، در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره وضعیت گروه بانک در بازار سرمایه اظهار کرد: چند هفته ای است که صنعت خودرو در جا می‌زند و هیچ صنعت دیگری نتوانست نقشی لیدری این صنعت را بازی کند.
وی با اشاره به اینکه این روزها دوباره صنعت خودرو با همان اخبار و شایعات قبلی مانند افزایش سرمایه، حضور شرکت‌های خارجی و تجدید ارزیابی دارایی‌ها به مدار صعودی برگشته و یکه تازی می‌کند، ادامه داد:در پیش بینی‌های سال گذشته بسیاری صنعت بانک و خودرو را توام با هم به عنوان پیشروان بازار سرمایه معرفی می‌کردند ام بانکی‌ها پس از رشد در مقطعی کوتاه و معاملات بسیار پر حجمی‌که بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب می‌کرد، مجددا وارد روندی فرسایشی شد.
این تحلیلگر بازار سرمایه، با بیان اینکه  وزارت صنعت، معدن و تجارت ۸۵ فرصت صنعتی را برای سرمایه گذاری در دو سال آینده اعلام کرده است که جایگاه ویژه ای را برای صنایع پتروشیمی، پالایشی، فولاد و نساجی در نظر گرفته است، خاطرنشان کرد:همچنین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی جهت اصلاح ساختار سرمایه بانک‌ها و افزایش توان اعطای تسهیلات، برنامه ویژه ای برای افزایش سرمایه بانک‌ها از منابع مختلف را مدنظر دارند. خسروشاهی تصریح کرد:با برقراری ثبات نسبی در صنعت بانکداری، نرخ سود بین بانکی پس از کمی‌افت و خیز در پایان سال گذشته و ابتدای سال جاری، روند نزولی خود را در پیش گرفته است و به زیر ۱۸ درصد رسیده است. یکی از سوالات اصلی این است که چرا نرخ بازده بدون ریسک نقش اساسی در تصمیمات سرمایه گذاری دارد؟ هر سرمایه گذار عقلایی هنگام تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری برای گزینه‌های پیش رو، با توجه به تحمل ریسک، بازده مورد انتظار خود را با نرخ بازدهی بدون ریسک که عمدتا با سپرده‌های بانکی و سایر ابزار بازار بدهی سنجیده می‌شود، مقایسه می‌کند و سرمایه گذاران بازار سرمایه هم از این قاعده مستثنا نیستند.
این تحلیلگر بازارهای مالی با بیان اینکه به نظر می‌رسد با کاهش نرخ سپرده‌های بانکی یکی دیگر از موانع پیش روی بازار سرمایه کم رنگ تر شده است، گفت: این موضوع اثر بازار پول بر بازار سرمایه را تبیین می‌کند اما موانع جدی تری همچنان وجود دارد و مجموع عوامل ذکر شده هنوز بازده رضایت بخشی را عاید سهامداران گروه بانکی نکرده است وتوافقات سیاسی و اجرایی شدن دست و پا شکسته برجام هنوز اثر پررنگی بر این صنعت نگذاشته است.
خسروشاهی با اشاره به اینکه  صورت‌های مالی بانک‌ها هم تغییرات خارق العاده ای را منعکس نمی‌کند، اظهار کرد: البته این موضوع چندان دور از ذهن نبود و می‌توان گفت که نزدیک شدن به فصل مجامع هم می‌تواند جذابیت‌های خاص خود را در گروه‌های مختلف صنایع بورسی از جمله گروه بانکی به همراه داشته باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*