اخبار تصادفی

اتصال بازار سرمایه با بورس چشم‌بادامی‌ها

 عنوان این همایش تخصصی که به بخش بازار سرمایه تعلق داشت «بازار سرمایه ایران، ابزارهای مالی سودمند و صنایع متنوع پربازده» بود. ابزارهایی که هنوز برای بازارهای پولی و مالی ایران ناشناخته است و تعدد آن هم به نسبت نیازهای اقتصاد ایران محدود است؛ اما با این همه تلاش برای جذب و سرمایه‌های خارجی همچنان یکی از اهداف بازار سرمایه و تولید ایران است. به همین دلیل هم شاید بتوان حضور کره‌ای‌‌ها و امضای تفاهمنامه مشترک بورس ایران و کره را به فال نیک گرفت تا از ظرفیت‌های پسابرجام بیشتر و بهتر استفاده شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند ، روز گذشته در حاشیه برگزاری نخستین کنفرانس بین‌‌المللی بورس فاینکس ٢٠١۶ با حضور محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و ژین ونگ سوب، ناظر مالی بورس کره‌جنوبی تفاهمنامه اتصال بازارهای سرمایه دو کشور به امضای طرفین رسید. بورس کره‌جنوبی در زمره دوازدهمین بازار سرمایه دنیا به شمار آمده و توانسته طی سال‌های اخیر با پذیرش شرکت‌های خارجی و جذب سرمایه‌های بزرگ به رشد ١,٢‌میلیون دلاری برای بازار خود دست یابد.

اولویت جذب برای اوراق و صکوک
محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه همایش بورس که با حضور جمعی از فعالان بازار سرمایه کره‌جنوبی و آلمان برگزار شد، اظهار گفت: اولویت اصلی ما جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش صکوک و اوراق بهادار با درآمد ثابت از سوی بنگاه‌های اقتصادی ایران است. در حال حاضر حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران رو به بهبود است و سرمایه‌گذاری خارجی عرضه اوراق بهادار دولت بدون ریسک تلقی می‌شود و عرضه این اوراق به صورت جدی در برنامه‌های کلان دولت است و در بودجه امسال نیز دیده شد. اولویت اصلی ما جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش صکوک و اوراق بهادار با درآمد ثابت از سوی بنگاه‌های اقتصادی ایران است.

وی با اشاره به عرضه ۵‌هزار‌میلیارد تومانی اوراق شرکت ملی نفت گفت: این اوراق پیش از عید نوروز عرضه شد و استقبال خوبی نیز از آن به عمل آمد و تمامی‌عرضه‌ها تاکنون موفق بوده است. این استقبال هم از طرف سرمایه‌گذاران داخلی و هم از طرف سرمایه‌گذاران خارجی بوده است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: در هفته‌های گذشته شاهد عرضه ‌هزار‌ میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی‌بودیم و در یک دقیقه همه آن به فروش رفت. ضمن آن‌که ٣٠٠‌میلیارد تومان اوراق رهنی نخستین‌بار از سیستم بانکی تأمین مالی شد که آن هم در کسری از دقیقه به فروش رفت.

فطانت با بیان این‌که سرمایه‌گذاری خوبی ایجاد شده و زیرساخت‌ها در حال فراهم شدن است، گفت: در بخش اوراق بهادار شرکتی برای عرضه در سایر کشورها پیشرفت خوبی داشتیم و هدف ما این است که مقررات و دستورالعمل‌هایی که ناظر به فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی است را رعایت کرده تا بتوانیم بسترها را برای تطبیق با بازارهای مالی که پیچیده است ایجاد کنیم.
وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون با کشور کره‌جنوبی ارتباطات مناسبی برقرار شده و آنها علاقه‌مند به اتصال به بازار سرمایه ایران و انجام پروژه‌های مشترک با ما هستند و به‌تدریج با هماهنگی‌های الکترونیکی و تسویه وجوه و تعریف مقررات حجم سرمایه‌گذاری‌ها نیز به صورت مستقیم و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری جذب شده رشد خواهد کرد.

وی افزود: در این سمینار از کشور آلمان نیز حضور دارند و بازار سرمایه ما برایشان جذابیت دارد زیرا فردی که در آلمان اوراق بهادار می‌خرد یا  پول خود را در بانک می‌گذارد نه‌تنها بهره‌ای دریافت نمی‌کند، بلکه مالیاتی نیز برای نگهداری پول خود می‌دهد؛ در سایر کشورها نظیر سوییس نیز همین‌طور است.
وی ادامه داد: هم‌اکنون ما شاهد تثبیت نرخ دلار و سایر ارزهای خارجی در کشور هستیم که این موضوع جذابیت بازار ما را نیز افزایش داده است؛ همچنین اوراق صکوک که مبتنی بر مباحث اسلامی‌است دارای ویژگی‌های مثبت ابزارهای اسلامی‌برای سرمایه‌گذاران خارجی است و درنهایت هدف کلی ما جذب سرمایه‌گذاران خارجی و معرفی بازار سرمایه ایران به آنها است.

بدون فاینانس، مراوده تجاری نیست
کیم سئونگ هو، سفیر کره‌جنوبی در ایران در نخستین کنفرانس بورس فاینکس ٢٠١۶ گفت: کشورهایی که توافق برجام را پذیرفته‌اند باید بانک‌های خود را مجاب به انتقال پول به ایران کنند. پس از اجرا شدن توافق برجام مقامات کره ازجمله رئیس‌جمهوری این کشور به ایران آمدند و امیدوارم که روزی فرا برسد که بتوان با ایران کار کرد.

وی بر لزوم همکاری کشورها برای عملیاتی شدن توافق برجام تأکید کرد و گفت: برجام می‌تواند تغییر ملموسی در اقتصاد ایران به وجود آورد. من به‌عنوان یک دیپلمات ناظر معتقدم که دوره جدیدی برای ایران آغاز شده که می‌تواند صفحات زیادی را مملو از نوشتارهای مفید کند. دولت کره‌جنوبی در این زمینه علاقه دارد تا سهم بالایی از این صفحات داشته باشد. هم‌اکنون برخی کشورها می‌خواهند روابط تجاری بهتری با ایران داشته باشند و این در حالی است که بدون جوهر نمی‌توان این صفحات را از نو نوشت. این جوهر همان فاینانس است که بدون پول و سرمایه امکان آغاز هیچ تجارتی را فراهم نمی‌کند.

این دیپلمات کره‌ای با تأکید بر افزایش همکاری دو کشور در زمینه فاینانس عنوان کرد: باید رابطه بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی و در عین ‌حال افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک در کنار تسهیل اقدامات سرمایه‌گذاری در ایران افزایش یابد.
سفیر کره‌جنوبی عنوان کرد: باید کسانی که برجام را پذیرفتند هم‌اکنون بانک‌های خود را مجاب کنند که پول‌های ایران را به این کشور انتقال دهند و مانع شدن از این موضوع اکنون غیرقانونی است این تأسف‌آور است که سفارت کره‌جنوبی با وجود سپری شدن ۶ ماه از اجرایی شدن توافق برجام هنوز پول سفارت خود را از طریق قاچاق به ایران می‌آورد. به گفته وی با توجه به برچیده شدن تحریم‌ها، فاینانس دوباره به ایران بازمی‌گردد. با وجود آن‌که دولت‌ها خود را متعهد به اجرای توافق برجام می‌دانند اما کناره‌گیری شرکت‌های خصوصی از این‌که نمی‌خواهند وارد تجارت شوند، قابل تأمل است.

سفیر کره‌جنوبی گفت: علاوه بر سرمایه‌گذاری خارجی باید ایرانی‌ها و بانک‌‌های آنها نیز وارد سیستم مالی بین‌المللی شوند و ضمن مدرن کردن بانک‌های خود به استانداردهای بین‌المللی نیز دست یابند که در این صورت سرمایه‌گذاری در ایران سود‌آور و تضمین‌شده خواهد بود. ایران محیط مناسبی برای تجارت است و دولت این کشور مسئولیت معرفی این فرصت‌ به دنیا را دارد این درحالی است که ایرانی‌ها باید خود نیز سرمایه‌گذاری کرده تا بتوانند سرمایه‌های بیشتری را به سوی خود جذب کنند.

دولت به دنبال تک‌نرخی  کردن ارز
همچنین حسین قضاوی، معاون وزیر اقتصاد در این کنفرانس با بیان این‌که رشد اقتصادی در کنار ثبات قیمت‌ها اصلی‌ترین برنامه دولت ایران است، از برنامه‌ریزی برای حل معضل بیکاری با جذب سرمایه‌های خارجی خبر داد و گفت: رشد اقتصادی و ثبات قیمت‌ها در کنار اشتغالزایی اصلی‌ترین برنامه سیاست‌گذاران اقتصاد ایران است؛ دولت قصد دارد در چند ماه آینده ارز را تک‌نرخی کند.
وی ادامه داد: در ۵‌ سال گذشته اقتصاد ایران نتوانسته در بخش مسکن و ساختمان عملکرد رضایت‌بخشی داشته باشد، به‌طوری که این وضع باعث شده تا میانگین رشد اقتصادی ایران به منفی ١,١‌درصد برسد. این در حالی است که با وجود این واقعیت، ایران رشد اقتصادی ٠.۵‌درصد را در بلندمدت تجربه کرده است و اکنون می‌توان با کنار رفتن تحریم‌ها و استفاده از امکانات موجود این روند را افزایش دهد.

قضاوی افزود: رشد اقتصاد ایران در حال حاضر به آرامی‌با رشد روبه‌رو شده و پیش‌بینی‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول حکایت از تخمین رشد اقتصادی ۵‌درصدی برای ایران دارد که برخی از آن ناشی از لغو تحریم‌ها است.
این مقام مسئول ثبات قیمت‌ها را از دیگر اهداف دولت ایران اعلام کرد و افزود: با وجود این‌که دولت در سال‌های گذشته نفت ١٢٠ دلاری را تجربه کرده اما رشد اقتصادی آن به کمترین حد موجود رسید هم‌اکنون با نفت ٣٧ دلاری شاهد رشد اقتصادی در ایران هستیم و این درحالی است که طی سال‌های گذشته اقتصاد ایران ثبات قیمت‌ها را شاهد نبوده است. نرخ تورم ۴٠‌درصدی در ایران در حالی حاکم بود که با روی کار آمدن دولت یازدهم و تبیین سیاست‌های پولی نرخ تورم به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

وی افزود: بر این اساس پس از گذشت سه دهه برای نخستین‌بار در اقتصاد ایران نرخ تورم تک رقمی‌٩,٧‌درصدی اقتصاد ایران محقق شد و اگر تورم نقطه به نقطه را در نظر بگیریم، این نرخ هم‌اکنون به حدود ۶.٨‌درصد رسیده که نوید تداوم کاهش نرخ تورم در ماه‌های آینده را می‌دهد. در عین ‌حال شاخص قیمت مصرف‌کننده نیز حاکی از کاهش نرخ تورم تولید‌کننده به ٣.٨‌درصد در ماه گذشته بود که نشان‌دهنده موفقیت دولت ایران در افزایش نرخ تورم و فشارهای تورمی‌است.

معاون وزیر اقتصاد از اصلاح نرخ بهره بانکی به‌عنوان برنامه دیگر دولت برای تسهیل سرمایه‌گذاری در کشور سخن گفت و افزود: بانک مرکزی ایران موظف شده تا نظارت خود را به‌ویژه بر موسسات اعتباری افزایش دهد و با تدوین مقرراتی کنترل خود را بر این نهادها توسعه دهد. در این راستا اگر سازمان‌های نظارتی و بانک مرکزی مقرراتی را تدوین کنند، می‌توان شاهد بود سود بانکی به چارچوبی دست یابد که سیاست‌های مالی بر مبنای آن تدوین شوند. نرخ سود بانکی ٢۴‌درصدی در حالی ابتدا به ٢٠‌درصد و هم اکنون به ١٨‌درصد کاهش یافته که در راستای تحقق انتظارات مدیران و تجار کشور این نرخ با کاهش بیشتری روبه‌رو خواهد بود. قضاوی افزود: طی سال‌های اخیر تلاش دولت این بوده تا نرخ ثابتی برای قیمت ارز خارجی به وجود آورد. بخشی از کاهش نرخ دلار در ایران ناشی از تحولات بین‌المللی است و این در حالی است که احتمال دارد دولت ایران در ماه‌های آینده نرخ ارز را یکسان و تک‌نرخی کند و هم‌اکنون در حال رایزنی با فعالان اقتصادی به منظور ایجاد تصویر روشن‌تر در تحولات اقتصادی است.

قضاوی ادامه داد: در ایران فرصت‌های بسیار سودآوری برای سرمایه‌گذار خارجی فراهم شده و این در حالی است که کل بدهی خارجی ایران از ۵‌ میلیارد دلار فراتر نمی‌رود و ارزش تولید ناخالص داخلی ایران حدود ۴۵٠‌میلیون دلار است. در عین ‌حال صادرات صد‌میلیارد دلاری ایران نیز حکایت از ناچیز بودن بدهی‌های خارجی ایران دارد؛ بنابراین فرصت سرمایه‌گذاری در ایران می‌تواند بسیار سودآور و شرایط منفعت‌طلبانه‌ای را برای تأمین مالی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران فراهم کند.

وی در مورد اقدام اخیر گروه اقدام مالی (FATF)  در گنجاندن نام ایران به‌عنوان کشوری که در زمینه جلوگیری از پولشویی و فسادهای مالی همکاری نمی‌کنند، گفت: پس از لغو تحریم‌های ایران مانع فنی دیگری در مسیر بانک‌های ایرانی از سوی ستاد اقدامات مالی صورت گرفت مبنی بر این‌که در جلسات سالانه این ستاد عنوان شد ایران همکاری لازم را با دنیا نمی‌کند. باوجود این‌که طی ١٠‌سال اخیر قانون پولشویی در ایران تصویب و محدودیت‌های لازم در این زمینه تدوین شده است درعین‌حال جرایم پولشویی احتکار، فساد و همچنین تحریف اموال عمومی‌که همگی تأثیر منفی بر اقتصاد کشور می‌گذارد در ایران قانون‌گذاری شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*