اخبار تصادفی

اتفاقات بورس در سال گذشته و سالی که آمد!

 از ابتدای دولت یازدهم رشد حبابی بورس متوقف شده و به گفته فعالان بورس بازار واقعی شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، از ابتدای سال ۹۴ تا پایان آن متوسط روزانه حجم و ارزش معاملات به ترتیب برابر با ۱٫۱۱۷ میلیون سهم و ۲۳۲۲ میلیارد ریال بوده است.

در اسفند ۹۴ ، دفعات معاملات سهام برابر با – ۱۹ درصد در مقایسه با بهمن ۹۴ کاهش یافت و از ۲٫۶۸۹ هزار دفعه به ۲۱۸۷ هزار دفعه رسید.

 

شاخص بورس در پایان اسفند ۹۴ در مقایسه با بهمن ۹۴ به میزان ۲٫۳۳۱ واحد برابر با ۳ درصد افزایش یافت و از ۷۷٫۸۸۸ واحد به ۸۰۲۱۹ واحد رسید.

ارزش بازار در پایان اسفند ۹۴ در مقایسه با بهمن ۹۴ به میزان ۸۰۹۷۵ میلیارد ریال برابر با ۲ درصد افزایش یافت و از ۳٫۳۶۳٫۴۹۹ میلیارد ریال به ۳٫۴۴۴٫۴۷۴ میلیارد ریال رسید.

براساس معاملات خرد و بلوک، در این ماه ارزش سهام خریداری شده ی اشخاص حقوقی در حدود ۸۹٫۳۰۱ میلیارد ریال و معادل ۶۱ درصد از کل خریدها بود، در حالی که ارزش سهام فروخته شده ی آنها ۹۰٫۲۵۳ میلیارد ریال و در حدود ۶۲ درصد از کل فروش‌ها بود. بر این اساس در این ماه سرمایه گذاری خالص اشخاص حقوقی به میزان ۹۵۲ میلیارد ریال شد. در

عین حال میزان خرید و فروش سهام اشخاص حقیقی به ترتیب ۳۸ و ۳۷ درصد از ارزش خرید وفروش بود.

در سال گذشته ۸۴۴ هزار کد سهامدار جدید در بازار سرمایه صادر شد تا شمار کدهای سهامداران این بازار به رقم ۸ میلیون و ۸۴۱ هزار کد برسد.

در حال حاضر بیش از ۴ میلیون و ۵۰۶ هزار مرد و ۲ میلیون و ۸۰ هزار زن در بازار سرمایه کد سهامداری دریافت کرده اند، ضمن اینکه بیش از ۳۶ هزار کد حقوقی و ۵۶۰ کد سهامدار خارجی نیز صادر شده است.

۲۵۰ هزار نفر در سال گذشته با خرید اوراق تسهیلات حق مسکن وارد فرآیند دریافت این تسهیلات شدند.

۶۳۸۳ نماد در بازار سرمایه ایران وجود دارد که در مجموع ۴۱۰ نماد در بورس تهران، ۴۹۱ نماد در فرابورس، ۴۵ نماد در بورس کالا و ۵۴۳۷ نماد در بورس انرژی در پایان سال ۹۴ فعال بودند.

۱۱۱ هزار و ۸۱۸ کد حداقل یک تا ۱۰ خرید ، ۲۱ هزار و ۹۶۷ کد بین ۱۱ تا ۲۰ خرید و ۲۹ هزار و ۸۹۲ کد بیش از ۲۰ خرید را در ماه اسفند انجام دادند.

هفته اول بورس در سال ۹۵ با رشد ۱۲۶۱ واحدی معادل ۱.۶ درصد شاخص

در معاملات نوروز ۹۵ بازار سرمایه تعداد ۵۳۱۹ میلیون سهم به ارزش ۱۲ هزار و ۸۳۹ میلیارد ریال در ۳۸۶هزار و ۲۱۱ دفعه توسط ۱۲۸ هزار و ۲۹۶ معامله گر مورد دادوستد قرار گرفت.

همچنین در ۵ روز کاری هفته دوم سالجاری تعداد ۴۷۶ هزار و ۴۸۴ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۴۷۲ میلیارد ریال معامله شد.

شاخص کل هم که اولین روز معاملاتی امسال را از اتفاع ۸۰ هزار و ۲۱۹ واحد آغاز کره بود در پایان معاملات نوروزی بورس با ثبت رشد ۱۲۶۱ واحدی و ۱٫۶ درصدی در کانال ۸۱ هزار و ۴۸۰ واحد قرار گرفت و شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۹۲۳ واحد افزایش به رقم ۵۷هزار و ۹۲۶ واحد و شاخص بازار دوم با ۲ هزار و ۵۱۹ واحد افزایش به عدد ۱۷۲ هزار و ۷۸۷ واحد رسیدند.

در معاملات نوروزی سال ۹۴ نیز تعداد ۳۰۲۲ میلیون سهم به ارزش ۶۴۲۴ میلیارد ریال در ۲۵۸ هزار دفعه طی ۴ روز معاملاتی مورد معامله قرار گرفت و شاخص کل با ۲ هزار و ۸۴۳ واحد افزایش به رقم ۶۵هزار و ۷۲۸ واحد رسید.

بیشترین حجم معاملات­ را شرکت‌های سایپا، بانک صادرات ایران، گروه بهمن، فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت، ایران خودرو و زامیاد به نام خود ثبت کردند.

 بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را شرکت‌های گسترش نفت و گاز پارسیان، کشتیرانی جمهوری اسلامی‌ایران، ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی‌مبین و پالایش نفت اصفهان به نام خود اختصاص دادند.

شاخص کل با ۹۱۹واحد افزایش (۱٫۱۴ درصد) به رقم ۸۱۴۸۰ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۷۳۴ واحد افزایش به رقم ۵۷۹۲۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۴۶۵واحد افزایش رقم ۱۷۲۷۸۷واحد را تجربه کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*