اخبار تصادفی

اثر کاهش نرخ سود بانکی بر بورس ایران و شرط کمک به بهبود بازار

خبرگزاری ترند (از خبرگزاری‌های غیردولتی آذربایجان که سال ۱۹۹۵ تاسیس شده و از رسانه‌های بزرگ آذربایجان، قفقاز و کشورهای آسیای مرکزی است) در گزارشی از وضعیت بورس ایران و اثر کاهش نرخ سود بانکی نوشت: شاخص اصلی بورس تهران در ۱۹ ژوئن با ۸۱۷ واحد کاهش به رقم ۷۳ هزار و ۲۷ رسید که پایین ترین رقم خود از ماه فوریه را تجربه کرد.
در حالی که دولت ایران تلاش دارد تا نرخ‌های سود بانکی را با هدف تحرک بخشیدن به اقتصاد راکد کشور که نتیجه پایین آوردن نرخ تورم بوده، کاهش دهد، تحلیلگران نظرات یکسانی درباره تاثیر نرخ سود بر بورس ندارند.
اخیرا گروهی از بانک‌های ایرانی تصمیم گرفته اند از روز ۲۱ ژوئن، اول تیر، نرخ‌های سود بانکی را از ۱۸ درصد به ۱۵ درصد کاهش دهند.
بسیاری از ناظران امیدوارند بورس ایران پس از کاهش نرخ‌های سود بانکی یک جهش را تجربه کند. اما برخی نظر دیگری دارند و معتقدند کاهش نرخ سود به تنهایی نمی‌تواند انگیزه کافی را به سرمایه گذاران برای انتقال دارایی‌هایشان از حساب‌های بانکی به بازار سرمایه بدهد. زیرا عملکرد ضعیف بورس اوراق بهادار تهران طی ۱۰ هفته گذشته، چشم انداز چندان جذابی را پیش چشم آنها قرار نمی‌دهد.
این گروه از کارشناسان همچنین استدلال می‌کنند این تصمیم نمی‌تواند به بخش صنعتی کشور و در نهایت ارزش سهام شرکت‌های مختلف کمک کند، زیرا بانک‌ها نتوانسته اند درباره کاهش نرخ کارمزد تسهیلات اختصاص داده شده به شرکت‌های تولید کننده کالا تصمیم گیری کنند.
دلیل دیگر ناکافی بودن این تصمیم آن است که اکثر شهروندان ایرانی ترجیح می‌دهند دارایی‌های خود را در حساب‌های سپرده نگه دارند تا اینکه وارد بخش صنعت یا خرید سهام در بورس کنند، زیرا بانکداران نرخ‌های سود بالاتری را برای حساب‌های سپرده پیشنهاد می‌دهند.
از نظر فنی، نرخ سود بانکی در ایران بالاتر از درآمد سالانه سرمایه گذاری در بخش صنعتی کشور است، زیرا نرخ بازدهی سرمایه گذاری در بخش صنعتی کشور تنها ۸ درصد است.
در حال حاضر نرخ سود وام‌های اعطایی به وام گیرندگان حدود ۲۲ درصد است. در واقع، کاهش نرخ‌های سود بانکی در صورتی به بورس کمک خواهد کرد که بانک‌ها نرخ سود تسهیلات اعطایی به شرکت‌های صنعتی را نیز کاهش دهند. در این صورت شرکت‌های صنعتی  و بازار سرمایه به تدریج نشانه‌هایی از بازگشت به سوددهی را از خود نشان خواهند داد.
در غیر این صورت، کاهش نرخ سود بانکی به تنهایی نمی‌تواند منجر به بهبود وضعیت فعلی بازار سرمایه شود. به منظور تحرک بخشیدن به بازار سرمایه، ایران به اتخاذ سیاست‌های جدید و چند اقدام با هدف کمک به خروج اقتصاد خود از رکود نیاز دارد.
مانع دیگر پیش روی رشد بورس در ایران این است که تامین مالی پروژه‌ها در کشور عمدتا از سوی بانک‌ها انجام می‌شود، در حالی که معمولا در دنیا پروژه‌های تامین کنندگان مالی خود را در بازارهای بورس پیدا می‌کنند.
بنابراین به نظر می‌رسد پایین آوردن نرخ‌های سود بانکی هرچند یک گام مهم در جهت کمک به اقتصاد ایران است، اما به تنهایی کافی نیست زیرا سیاست گذاران اقتصادی باید اصلاحاتی را برای برقراری ثبات اقتصادی در بعد کلان به اجرا بگذارند.

  تهیه وتدوین در مشاور سرمایه گذاری نوین
https://telegram.me/nibbroker

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*