اخبار تصادفی

اخبار «بوئینگ» جو بورس را منفی کرد

 درحالی که بورس هفته گذشته را با رشد ۱۰۹ واحدی و ۰/۱۵ درصدی شاخص پشت سرگذاشته بود، درنخستین روز معاملاتی بازار درهفته جاری و پس از سه روز تعطیلی با کاهش ۳۳۲ واحدی شاخص به ۷۳ هزار و ۷۱۶ واحد رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، در این روز اخبار منفی زیادی شاخص‌ها و سهم‌های مختلف را تحت تأثیر خود قرار داد. یکی از خبرهایی که میل سهامداران را برای خرید کاهش داد، به قرارداد خرید هواپیماهای بوئینگ مربوط می‌شود که ازسوی برخی از محافل امریکایی درخصوص جلوگیری از فروش این نوع هواپیماها به ایران مطرح شده است. این درحالی است که دردوران پسابرجام درکنار مذاکرات خرید هواپیماهای مسافری بوئینگ امریکایی، تفاهمنامه‌هایی نیز برای خرید جدیدترین هواپیماها از ایرباس فرانسوی و ای تی آر ایتالیایی به امضا رسیده است. درکنار این خبر، آتش‌سوزی ۵۷ ساعته یکی از بخش‌های پتروشیمی‌بوعلی سینا واقع درمنطقه اقتصادی ماهشهر نیز که براساس برآوردها بالغ بر ۶۰ میلیون یورو خسارت دیده است، بر جو منفی تالار شیشه‌ای افزود. هرچند هلدینگ خلیج فارس به عنوان یکی از شرکت‌های بورسی مالک این پتروشیمی‌دراین باره و طی نامه‌ای به بورس شفاف‌سازی کرده است، اما بازتاب گسترده این خبر تأثیر به نسبت زیادی در بورس داشت.

افت جهانی قیمت نفت خام نیز یکی دیگر از خبرهایی بود که باعث افت شاخص شد. به طوری که درمعاملات هفته گذشته هر دو شاخص نفتی اصلی بازار یعنی وست تگزاس و برنت با کاهش قیمتی در حدود ۸ درصد مواجه شد که ضعیف‌ترین عملکرد هفتگی برای نفت برنت از ماه ژانویه و بیشترین افت هفتگی برای وست تگزاس اینترمدئیت از فوریه تاکنون بود. این درحالی است که قیمت نفت تأثیر مستقیم و غیرمستقیمی‌بر صنایع بورسی ایران دارد.

در حالی که آمارهای قوی از بازار کارامریکا و فرصت طلبی برخی سرمایه‌گذاران برای خرید نفت ارزان فضای تقاضای ضعیف فصلی را تحت تأثیر خود قرار داده، قیمت نفت در معاملات پر نوسان روز جمعه افزایش یافت، اما نفت برنت ضعیف‌ترین عملکرد هفتگی خود در حدود ۶ ماه گذشته را به ثبت رساند.
پس از آنکه آمارها نشان داد که در ماه ژوئن اقتصاد امریکا بیشترین فرصت شغلی ۸ ماه گذشته را ایجاد کرده و نگرانی‌ها از حملات جدید پیکارجویان به زیرساخت‌های نفتی نیجریه افزایش یافت، قیمت نفت ابتدا حدود یک درصد یا بیشتر افزایش یافت.

 اما نگرانی‌ها از مازاد عرضه در کنار آمارهایی که نشان می‌دهد تعداد سکوهای حفاری نفت در امریکا این هفته ۱۰ دستگاه افزایش یافته و احتمالاً اوایل سال آینده تولید نفت این کشور افزایش خواهد یافت، موجب تضعیف قیمت‌ها شد.  بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با ۳۶ سنت، معادل ۰/۸ درصد افزایش به ۴۶ دلار و ۷۶ سنت رسید و در طول روز بین ۴۷ دلار و ۲۳ سنت و ۴۶ دلار و ۱۵ سنت در نوسان بود. قیمت نفت خام امریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با ۲۷ سنت افزایش به ۴۵ دلار و ۴۱ سنت رسید و در طول روز بین ۴۴ دلار و ۷۷ سنت و ۴۵ دلار و ۹۷ سنت در نوسان بود.

چهره تالار درنخستین روز هفته
 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای معاملات دیروز شروع به کاهش کرد و در پایان ۳۳۲ واحد کاهش یافت و به مقدار ۷۳ هزار و ۷۱۶ واحدی رسید. همچنین شاخص «هم‌ وزن» نیز با ۲۴ واحد کاهش وارد کانال ۱۳ هزار و ۷۱۱ واحدی شد. ارزش معاملات روزگذشته نیز به رقم ۱۸۰ میلیارد و ۶۴۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۵۸۸ میلیون و ۲۰۰ هزار سهم و اوراق قابل معامله طی بیش از ۵۲ هزار نوبت دادوستد بود. صنایع پتروشیمی‌خلیج فارس با ۶۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر را در افت شاخص دیروز داشت. بعد از این نماد، ایران خودرو با ۵۴ واحدکاهش  به روند نزولی نماگر کمک کرد.

نماد شرکت‌های بانک ملت، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و توسعه صنایع بهشهر از معدود نماگرهای سبز بازار بودند که توانستند تا حدودی از کاهش بیشتر دماسنج بازار جلوگیری کنند. کنتورسازی ایران، سایپا و صنایع آذرآب بیشترین ارزش معامله را درروز گذشته به خود اختصاص دادند و همچنین سایپا، زامیاد و بانک صادرات ایران بیشترین حجم معامله را دارا بودند. آیفکس نیز دراین روز ۳/۱ واحد کاهش یافت و به رقم ۷۸۰/۶ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران دیروز به ۹۴ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱۰۲ میلیون و ۶۱۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی بیش از ۱۳ هزار نوبت معامله بود.
 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*