اخبار تصادفی

ارزش‌گذاری سهام شرکت گروه صنایع کاغذ پارس(چکاپا)

نگاهی به صنعت کاغذ در جهان
صنایع چاپ و بسته بندی مهمترین مشتریان صنایع کاغذ سازی محسوب می‌شوند. مقدار تولید کاغذ در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به ترتیب ۳۹۹ و ۴۰۳ میلیون تن  و میزان مصرف کاغذ در این دو سال به ترتیب ۴۰۴و ۴۰۱ میلیون تن بوده است. بنابر این می‌توان گفت تولید و مصرف در این صنعت تقریبا متعادل می‌باشد. منطقه آسیا با داشتن سهم ۴۵ درصدی با اختلاف زیادی در مقام اول تولید جهانی قرار گرفته و پس از آن اروپا و آمریکای شمالی به ترتیب با ۲۷ و ۲۱ درصد در رده‌های بعدی قرار گرفته اند. تولید جهانی خمیر کاغذ در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به ترتیب ۱۸۲ و ۱۷۹ میلیون تن بوده که در این مورد، آمریکای شمالی در رده اول و آسیا در رده سوم می‌باشد. هر چند در مناطقی مانند آسیا و آمریکای لاتین مقدار مصرف تا حدودی بیشتر از تولید و در آمریکای شمالی و اروپا تولید بیش از مصرف است. مصرف بالای کاغذ در آسیا به دلیل جمعیت بالای آن می‌باشد و در مقایسه با کشور‌های صنعتی مانند کشور‌های آمریکای شمالی، اتحادیه اروپا و ژاپن به مراتب سرانه مصرف بالاتری دارند.
چشم انداز صنعت
صنعت کاغذ و محصولات کاغذی از لحاظ تولید و مصرف در وضعیت متعادلی بوده و بخش مهمی‌از رشد ملایم آن ناشی از افزایش تقاضا در آسیا ، به ویژه هند و چین است که می‌تواند ناشی از جهانی شدن و باز توزیع ثروت در سطح جهان باشد. این روند به همراه رقابتی تر شدن فضای تجارت در صنعت ممکن است حتی به تهدید برتری کشورهای غربی به ویژه اروپایی در این صنعت منجر شود. از طرفی دیجیتالی شدن جهان، تاثیر آن بر رسانه‌های نوشتاری، کتاب‌های الکترونیکی و همچنین تلاش برای حذف کاغذ از امور اداری از مواردی ست که برخی از زمینه‌هایی ست که در این صنعت نکته ی منفی قلمداد می‌شود. با این حال رشد سطح زندگی در برخی کشور‌های در حال توسعه می‌تواند مصارفی مانند روزنامه و کتاب را تقویت کند. همچنین به نظر می‌رسد بسته بندی پایدار تر در اثر وجود و گسترش تجارت الکترونیک و فروشگاه‌های آنلاین به طور فزاینده ای اهمیت یابد و فرصت‌های خوبی در این زمینه برای بخش‌های فیبر پایه ، قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست فراهم آید.
در سال ۲۰۱۳ سرانه مصرف جهانی به طور متوسط ۵۸ کیلوگرم به ازای هر نفر بوده است در حالی که سرانه مصرف کاغذ در خاورمیانه وایران به ترتیب در حدود ۲۶ و ۲۰ کیلوگرم می‌باشد به طور کلی پیش بینی می‌شود این صنعت تا سال ۲۰۱۷ رشد پایداری تجربه کند. بازار محصولات چاپ و تحریر تا سال ۲۰۱۸ سالانه ۲% و بازار بسته بندی سالانه به میزان ۴% افزایش خواهد داشت.  با این حال در پنج، شش سال آتی شرکت صنعت کاغذ برای شرکت‌هایی که در کشور‌های توسعه یافته فعالیت می‌کنند بسیار چالشی خواهد بود و آنها سعی در دستیابی به بازار‌های نوظهور برای کارایی بیشتر  خواهند نمود.
مصرف خمیرکاغذ و کاغذ در ایران
الف) مصرف خمیر کاغذ
خمیر کاغذ در دو صنعت کاغذ سازی و تیشو سازی مصرف داد
۱-     تیشو سازی[۱] در سالیان اخیر در داخل کشور سرمایه گذاری‌های عظیمی‌برای تولید تیشو صورت پذرفته است تا جایی که پیش بینی می‌شود ظرفیت تیشو سازی از ۱۰۰ تن در روز طی سال ۹۲ به ۸۰۰ تن در روز طی سال ۹۵ برسد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته متوسط سرانه مصرف تیشو در دنیا در حدود ۴،۴ کیلوگرم می‌باشدکه این میزان در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا و اتحادیه اروپا به ترتیب ۲۳ و ۱۶ کیلوگرم می‌باشد در حالی که مصرف سرانه تیشو در ایران حدود ۲٫۴ کیلوگرم می‌باشد. بحران آب در کشورهای خاورمیانه از سویی و تغییر الگوی مصرف باعث توجه ویژه به این صنعت شده است و همانطور که اشاره شد پیش بینی می‌شود با توجه به افزایش تولید تیشو در ایران شاهد رشد مصرف در کشور و همچنین کشور‌های همسایه مانند عراق و افغانستان باشیم. برای تولید هر ۱۰۰ کیلوگرم تیشو در حدود ۶۰ الی ۶۵ کیلوگرم خمیر الیاف کوتاه و ۳۵ الی ۴۰ کیلو گرم خمیر الیاف بلند نیاز است لذا برای تولید ۸۰۰ تن تیشو در روز به حدودا ۵۰۰ تن خمیر الیاف کوتاه نیاز است که خمیر باگاس[۲] به عنوان خمیر الیاف کوتاه قابلیت استفاده دارد. در حال حاضر این خمیر که در شرکت کاغذ پارس تولید می‌شود در چهار شرکت بزرگ داخلی به نام‌های حریر خوزستان، لطیف ، نوظهور و آرین سلولز مصرف و مورد تایید واقع شده است و بین ۲۵ تا ۵۰ درصد در فرنیش خمیر تیشو سازی استفاده شده است. همچنین این خمیر در سال ۹۴ به نه کشور صادر شده است.
۲-     کاغذ سازی
پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۱۳۹۵ حدود ۲۰۰ هزار تن به ظرفیت کاغذ سازی در کشور افزوده شود که هیچکدام خمیر سازی ندارند. خمیر باگاس به ویژه رنگ بری نشده می‌تواند در تولید انواع کاغذهای چندلایه مانند وایت تاپ و کراف لاینر مورد استفاده قرار گیرد در حال حاضر این خمیر به صورت سفید شده و نشده در شرکت کاغذ پارس تولید می‌شود.
ب) مصرف کاغذ
پیش بینی می‌شود مصرف خمیر و کاغذ در ایران در سالهای آتی با رشد همراه شود. همانگونه که اشاره شد مصرف کاغذ در ایران در حال حاضر با الگو‌های جهانی فاصله معناداری دارد. در حال حاضر ایران در زمینه انواع کاغذها ( بجر فلوتینگ[۳] ) وارد کننده محض است.
معرفی شرکت
شرکت در سال ۱۳۴۶ در شهر صنعتی تهران با سرمایه اولیه ۵۵۰ میلیون ریال به ثبت رسید. این شرکت در ابتدای تاسیس به نام شرکت سهامی‌کاغذ پارس شروع به فعالیت نمود و پس از آن در سال ۱۳۵۱ به شرکت سهامی‌عام تبدیل گردید و نام آن به گروه صنعتی کاغذ پارس (شرکت سهامی‌عام) تغییر یافت. در سال ۱۳۴۹ به عنوان اولین واحد تولید کننده کاغذ از خمیر ویرجین به بهره برداری رسید. موضوع اصلی شرکت تهیه و تولید و فروش و توزیع انواع کاغذ و محصولات ساخته شده از کاغذ و مقوا و خمیر کاغذ و هر گونه مواد ومحصولات فرعی می‌باشد. مرکز اصلی شرکت در هفت تپه خوزستان می‌باشد. سهام این شرکت در سال ۱۳۹۲ به بخش خصوصی واگذار گردید و گروه صنعتی گلریز قم در حال حاضر سهامدار گروه صنایع کاغذ پارس می‌باشد.
تغییرات سرمایه شرکت
در سال ۹۳ به منظور خروج شرکت از شمول ماده ۱۴۱، کاهش سرمایه به میزان ۳۰۰ میلیارد ریال و افزایش سرمایه به میزان ۲۲۰ میلیارد ریال (از محل مطالبات حال شده آقای محمد جواد مقدم) صورت گرفته است.
 

 

سهامداران شرکت به شرح زیر می‌باشند:

 

محصولات شرکت
‏خمیر کاغذ‏
خمیر کاغذ بکر (پالپارس)، تولید شده از باگاس، کاملا اورگانیک و بدون مواد افزودنی است. عمده کابرد آن در صنایع تیشوسازی(دستمال کاغذی)، کاغذهای چندلایه (وایت تاپ، کرافت لاینر و …)، ظروف یکبار مصرف، ماکت سازی و مجسمه سازی می‌باشد.
کاغذی بهداشتی
این محصول برگفته از خمیر کاغذ کاملا بکر و ارگانیک بوده و در رده محصولات سبز و دوست دار طبیعت قرار دارد. باعث قطع هیچ درختی نمی‌شود به آسانی به طبیعت باز می‌گردد. دارای انعطاف بالا و فرم پذیری بسیار عالی برای تولید انواع ظروف و جعبه، قابلیت تماس مستقیم با مواد خوراکی و نوشیدنی‌ها و جایگزین مناسب و مقرون به صرفه در مقابل کاغذ و مقوا‌های وارداتی  می‌باشد. این محصول در بسته‌بندی مواد غذایی از قبیل بیسکویت، خرما، پیتزا، میگو و غذاهای آماده، لیوان و انواع ظروف یک بار مصرف کاغذی استفاده می‌شود.
کرافت لاینر برد
ترکیبی از خمیر بکر و ارگانیک و خمیر الیاف بلند مرغوب می‌باشد و کاربرد آن در روکش کارتن‌های بسته بندی، تولید پاکت‌های مقاوم (پاکت سیمان – پاکت گچ و …)، تولید پاکت‌های مقاوم میوه و سبزی و… می‌باشد.
کاغذ بسته بندی صنعتی
این محصول به دلیل استفاده از خمیر ویرجین و عدم استفاده از مواد پر کننده دارای سطح مقاومت فیزیکی و مکانیکی بالایی می‌باشد و به عنوان روکش کارتن‌های سبک مانند کارتن خرما، شیرینی و ….انواع کاغذهای دیواری، ورق‌های سینگل فیس، انواع پوشه و جلد، انواع کارت‌های دعوت و ویزیت و .. مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کاغذ چاپ و تحریر
این محصول کاغذی منحصر به فرد از خمیر بکر و بهداشتی است، فاقد سفید کننده ی نوری ست و چشم در مطالعه متون چاپ شده بر آن خسته نمی‌شود. این محصول در چاپ و تحریر ( کتاب ، دفتر، کپی و …) استفاده فراوانی دارد.
کاغذ فلوتینگ
ترکیب خمیر ویرجین شیمیایی و خمیر بازیافتی حاصل از OCC کاغذی متفاوت را به ارمغان آورده است که در میان تولید کنندگان کارتن و ورق جایگاه ویژه ای دارد. این کاغذ به عنوان کاغذ کروگیت و لایه میانی کارتن‌های بسته بندی کاربرد دارد و در دو نوع معمولی و سردخانه ای ( با جذب آب پایین ) تولید می‌شود و به عنوان لایه‌های میانی کارتن به صورت کنگره ای شکل کاربرد دارد.
نقاط ضعف و قوت شرکت
ü      با توجه به مرازع وسیع خوزستان و کمبود چوب در کشور، بهترین جایگزین برای تولید کاغذ باگاس می‌باشد که از تولیدات جانبی محصول نیشکر است و حدود ۲۰- ۳۰ درصد وزن آن را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر ۷ سایت بزرگ تولید شکر در خوزستان فعالیت می‌نمایند.
ü      کاغذ محصول استراتژیک نمی‌باشد اما به دلیل قرار گرفتن کشور در بین جوامع در حال توسعه و نیاز توسعه فرهنگی به کتاب و نشریات توجه بیشتر به تولید کاغذ می‌تواند به بی نیازی کشور به واردات بیانجامد.
ü      گروه صنایع پارس تنها تولید کننده انواع کاغذهای چاپ و تحریر در کشور است که از باگاس به عنوان مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت استفاده می‌کند. از سال ۱۳۴۹( فاز اول) و ۱۳۵۴ ( فاز دوم توسعه)تا مهر ۱۳۹۲ جهت ارتقا سطح کیفی ماشین الات و استفاده از تکنولوژی روز دنیا هیچ سرمایه گذاری نشده بود. اما پس از واگذاری تعمیر و نوسازی واحد‌های خمیرسازی ۱و ۲ و شیمیایی وماشین‌های کاغذ شماره ۱ و ۲ و ۳  و مواردی دیگر انجام گرفت.
ü      فاصله بین تولید و مصرف داخلی منجر به واردات بیش از ۳۰۰ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر به کشور می‌شود. شرکت می‌تواند با بالا بردن ظرفیت تولید بخش بیشتری از نیاز داخلی را پوشش دهد.
ü      این شرکت با مصرف ۳۵۰ هزار تن باگاس و ۶۵ هزار تن کاغذ بازیافت شده از زباله در هر سال و جلوگیری از سوزاندن آنها و آلایندگی هوا توانسته تاثیر زیادی در کاهش آلودگی خاک و هوا داشته باشد.
ü      شرکت در صورت عملی شدن تولید ۸۰ هزار تنی و تحقق برنامه‌های خود قادر خواهد بود ضمن تامین هزینه‌های جاری خود بخشی از بدهی‌های معوق را پوشش داده و به سودآوری خود بیافزاید.
ü      به بالا بودن نسبت حسابهای دریافتنی به دارایی‌های جاری، نشان دهنده سیاست فروش اعتباری شرکت بوده و ریسک نقدشوندگی آن بالا می‌باشد.
ü      بخش عمده دارایی‌های غیر جاری شرکت را زمین، ماشین الات و ساختمان و تاسیسات تشکیل داده است.
عملکرد شرکت
فروش شرکت در سال ۹۴ از لحاظ مقدار و مبلغ به ترتیب ۴۴%  و ۳۹% افزایش یافته افزایش یافته و در سه ماهه ۹۵ حدود ۳۲ درصد فروش بودجه خود را محقق نموده است. بهای تمام شده شرکت در سال ۹۴ متشکل از ۴۹% مواد، ۵% دستمزد و ۴۵% سربار می‌باشد. عمده مواد اولیه شرکت و تامین کنندگان آن به شرح جدول زیر می‌باشند:

 

 
 حاشیه سود ناخالص شرکت در سال‌های ۹۴ و ۹۳ در محدوده ۲۷% بوده ، همچنین لازم به ذکر است که  با توجه به زیان انباشته سنواتی، شرکت مشمول مالیات نمی‌باشد.

 

پیش بینی ۹۵
سناریو خوش بینانه
تولید ۹۵ شرکت در کل سال مانند سه ماهه نخست ، و فروش شرکت ۱۰۰% تولید به علاوه موجودی کالای باقیمانده ۹۴ بوده ، همچنین نرخ‌های فروش کل سال برابر با نرخ‌های سه ماهه باشد که در مورد کاغذ رول سفید و خمیر ویرجن نسبت به بودجه کاهش و در مورد کاغذ لوله فلوتینگ نسبت به بودجه با افزایش همراه بوده است. نرخ تورم ۱۲% ، افزایش حقوق ۱۴% و نرخ دلار ۳۵۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است.
سناریو بدبینانه
مقدار فروش شرکت و نرخ‌های فروش مطابق سال ۹۴ بوده ، نرخ تورم ۱۵% ، افزایش حقوق ۱۷% در نظر گرفته شده است.
سناریو محتمل
با توجه به اینکه بودجه شرکت بین این دو سناریو قرار گرفته به نظر می‌رسد پیش بینی شرکت محتمل باشد و شرکت قادر به پوشش بودجه خود باشد.

 

جمع بندی:
با فرض نسبت قیمت به در آمد ۵ برای سود هر سهم، به نظر می‌رسد ارزش هر سهم شرکت حداقل ۱۰۷۰ ریال باشد. عرضه این سهم در محدوده ۱۰۷۰ تا ۱۱۹۰ ریال مناسب به نظر می‌رسد.

 

________________________________________
[۱] واژه تیشو شامل محصولات مختلفی (به عنوان نمونه محصولاتی مانند کاغذ توالت، حوله‌های آشپزخانه، دستمال کاغذی جیبی ، دستمال کاغذی صورت، دستمال سفره، حوله‌های دستی و دستمال) است که از کاغذهای با وزن پایه کم، خشک و ریز کنگره ای شده (کرپ دار) و یا فاقد ریز کنگره ای (بدون کرپ) تولید شده اند.  این فرآورده‌ها، از یک نوع کاغذ پایه تیشو (نازک و سبک) یک لایه ای، نیمه پرداخت شده و تشکیل یافته در حال تر، مشتق شده و عمدتا از الیاف طبیعی تولید می‌شوند.
[۲] باگاس یکی از تولیدات جانبی نیشکر است که حدوداً ۲۰الی ۳۰ درصد وزن آن را تشکیل می‌دهد.
[۳] نوعی کاغذ که به عنوان کاغذ کروگیت و لایه میانی کارتن‌های بسته بندی کاربرد دارد.

تهیه و تدوین در مشاور سرمایه گذاری نوین
https://telegram.me/nibbroker

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*