اخبار تصادفی

ارز ۳ هزار تومانی مبنای محاسبه در بودجه؟

با ارز ۱۲۲۶ تومانی، نرخ بنزین ۱۰۶۰ تومان

در حالی که کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی‌از بین چندین پیشنهاد نرخ ۲۴۵۰ تومان را برای نرخ ارز به تصویب رسانده بود اما در جسه علنی روز گذشته مجلس، مباحث جدیدی درباره محاسبه نرخ ارز بر مبنای قیمت روز که حدود سه هزار تومان است و قیمت مبادله‌ای مطرح شد و در نتیجه مجددا بررسی این موضوع به کمیسیون تلفیق واگذار شد.

نرخ ارز در بودجه ۹۲ طبق حکم قانون برنامه پنجم شناور مدیریت شده تعیین شده به گونه‌ای که بنا به اعلام رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ، در لایحه بودجه ۹۲ حداقل در جاهایی که دولت حضور دارد، برنامه این است که یک نرخ داشته باشیم و نرخ‌هایی با عنوان مرجع و مرکز مبادلات وجود نداشته باشد.

اما در حالی که این امر نگرانی‌هایی را برای تولید کننده‌ها و وارد کنندگان ایجاد کرده بود،‌ ممبینی اعلام کرد که برای کالاهای گروه یک و دو، نهاده‌های کشاورزی و دامی‌که در سال ۹۱ ارز با نرخ مرجع دریافت می‌کردند ، در سال جاری یارانه مناسبی پیش‌بینی می‌شود تا دو نرخ نداشته باشیم.

وی همچنین با تاکید بر این که این امر فقط با هدف ایجاد شفافیت در اقتصاد انجام می‌شود تا بانک مرکزی در محاسبات یک نرخ داشته باشد، گفته که با این اقدام قیمت‌ها برای مصرف کننده تغییری نخواهد کرد.

از سوی دیگر در حالی که اوایل اردیبهشت ماه در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، ارقام ۱۷۰۰، ۲۰۰۰ ، ۲۲۰۰ و ۲۴۵۰ تومان برای محاسبات نرخ ارز در بودجه مطرح و نهایتا رقم ۲۴۵۰ تومان تصویب شد، اما روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌در جریان رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه ۹۲، نحوه تعیین نرخ ارز حاصل از فروش نفت را مجددا به به کمیسیون تلفیق واگذار کردند.

چرا که در بند ۲ ۳ لایحه بودجه ۹۲، سهم وزارت نفت و صندوق توسعه ملی از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی تعیین شده بود و در آن فروش مبالغ ارزی به نرخ روز پیش‌بینی شده بود که مخالفت جمعی از نمایندگان را به دنبال داشت.

برخی نمایندگان معتقد بودند که عبارت “نرخ روز” از متن این بند حذف شود زیرا آنچه در این بند آمده که فروش مبالغ ارزی به نرخ روز باشد مغایر قانون برنامه پنجم است.

در این راستا علی لاریجانی با بیان این که نمایندگان به پیشنهادی مبنی بر اینکه قیمت ارز حاصل از صادرات نفت خام به صورت شناور مدیریت شده باشد رای ندادند، گفت: اینکه نرخ روز را از این بند حذف کنیم هم تکلیف را روشن نمی‌کند و اگر قرار باشد این ارز به نرخ روز پیش‌بینی شود یعنی سه هزار تومان خواهد بود.

رییس مجلس شورای اسلامی‌با بیان این که تکلیف قوه مجریه را روشن کنید و قانون را گرد ننویسید که هر کس تفسیری از آن کند، اظهار کرد: در حال حاضر این بخش مبهم است و اگر در ذهن شما این است که نرخ مبادله‌ای برای ارز حاصل از فروش نفت پیش‌بینی شود، هیاتی را مشخص کنید که این نرخ مبادله‌ای را تعیین کند.

بر این اساس نرخ ارز در لایحه بودجه سال جاری همچنان مشخص نیست و در حالی که ممبینی اعلام کرده بود که در جاهایی که دولت حضور دارد می‌خواهیم محاسبات با یک نرخ انجام شود اما محمد رضا فرزین، دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها درباره منابع پیشنهاد شده برای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ‌ها اظهار کرده که در این سناریو با نرخ ارز ۱۲۲۶ تومانی ،‌ قیمت بنزین ۱۰۶۰ تومان محاسبه شده است .

منبع:  ایسنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*