اخبار تصادفی

افت ۳٫۲ درصدی آیفکس در فروردین امسال

 نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در نخستین ماه معاملاتی امسال نشان می‌دهد در این مدت تعداد ۵هزار و ۵۳۰میلیون ورقه بهادار در ۶۲۶هزار نوبت به ارزش ۳۱ هزار و ۵۳۲میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که این وضعیت از افت ۲ درصدی حجم و رشد ۱۰ و ۳۸ درصدی دفعات و ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ حکایت دارد.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم؛ همچنین بازار اول فرابورس در ماهی که گذشت شاهد تغییر مالکیت ۶۲۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۲۷۳میلیارد ریال و بازار دوم ۲۶۹۸ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۹هزار و ۶۹۴میلیارد ریال بود که این ارقام به ترتیب بیانگر افت ۲ و ۲۸ درصدی حجم و ارزش معاملات در بازار اول و افت۲۲ درصدی حجم و افزایش ۱۸ درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با فروردین سال ۹۴ است.
این گزارش می‌افزاید: در نخستین ماه امسال طی ۱۹ روز معاملاتی هر روز به طور میانگین ۲۹۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال معامله شده است و شاخص فرابورس ایران(آیفکس) نیز با کاهش ۲۶ واحدی و افت ۳٫۲ درصدی در پایان این ماه در کانال ۷۸۰واحد ایستاد.
همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی تعداد ۱۳۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۶ هزار و ۷۹۸ میلیارد ریال معامله شده که از رشد ۴۴۷ و ۴۵ درصدی حجم و ارزش معاملات این بازار در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.
افزون بر این؛ بالغ بر ۱۶ میلیون ورقه صکوک به ارزش ۱۵ هزار و ۶۹ میلیارد ریال، ۱۱۸ میلیون صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش یک هزار و ۲۳۴ میلیارد ریال و یک میلیون ورقه تسه به ارزش ۴۹۵ میلیارد ریال در ماه گذشته در این بازار مورد معامله قرار گرفته است.
از سوی دیگر؛ بررسی ارزش معاملات خرد بازار سهام (اول، دوم و پایه) به تفکیک گروه‌های صنعت نشان می‌دهد در فروردین گذشته گروه فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی با بیشترین ارزش معاملات سهام به میزان یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بوده است و این رقم ۱۸ درصد از ارزش کل معاملات سهام در سه بازار اول، دوم و پایه را نشان می‌دهد. همچنین گروه‌های عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم و بانک‌ها و موسسات اعتباری به ترتیب با ۱۷ و ۱۰ درصد از ارزش کل معاملات سهام در این سه بازار، در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
بر اساس این گزارش؛ آغاز و اتمام پذیره‌نویسی اوراق مرابحه به منظور تامین مالی سیمان شرق در بازار سوم، عرضه یکجای ۷۲٫۶۶ درصد از سهام کنترلی شرکت سرمایه‌گذاری جامی‌در بازار پایه توافقی و قطعیت معامله یکجای سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت پتروشیمی‌کازرون هم از رویدادهای مهم بازارهای فرابورس ایران در فروردین ماه امسال هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*