اخبار تصادفی

افزایش سرمایه شرکت به ۷۲۰۰ میلیارد تومان

به گزارش اقتصاد آنلاین، غلام رضا سلیمانی در نشست خبری که در نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار شد، اظهار کرد:مدیر عامل سرمایه‌گذاری غدیر اظهار کرد:اگر  چه نرخ سود تسهیلات بانکی کاهش پیدا کرده است اما هنوز نرخ تسهیلات بانک‌های خارجی از ایران پایین‌تر است و در نتیجه تمایل داریم که از بانک‌های خارجی تسهیلات دریافت کنیم.

سلیمانی با اشاره به اینکه قیمت خوراک گاز سابقا ۱۳ سنت بود، تاکید کرد:با پیگیری‌های مجلس و دولت نرخ خوراگ گاز به هشت سنت کاهش یافت که خبر خوبی برای شرکت‌های پتروشیمی‌بود، البته جا دارد این نرخ پایین‌تر هم بیاید، چرا که این نرخ در سود شرکت‌های پتروشیمی‌تاثیر‌گذار است.

وی در پاسخ به سوالی درباره‌ی تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر بورس تهران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خاطرنشان کرد: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برای این کشور ضرر‌ها و منافعی دارد که به نظر می‌رسد ضرر آن بیشتر از منافعش باشد زیرا آنها در صورت خروج از اتحادیه اروپا در بخش‌هایی مانند صادرات، نیروی انسانی، اشتغال و تعرفه‌ها ضرر‌هایی خواهند کرد.

وی ادامه داد:  خروج رسمی‌بریتانیا از اتحادیه اروپا یک پروسه است که تقریبا دو سال طول می‌کشد که این کار انجام شود، اگر این کشور از اروپا خارج شود باید قوانین و مقررات جداگانه‌ای را وضع کند و بعد اجرای این قوانین و مقررات به طول خواهد انجامید.
سلیمانی با اشاره به اینکه در بخش محصولات پتروشیمی‌ما با هند در رابطه هستیم وشرکت‌های هندی علاقه‌مند هستند که با ما وارد همکاری شوند، گفت:از این‌رو ما با پتروشیمی‌هند پروژه‌های مشترکی داریم همچنین سعی داریم با تمام شرکت‌ها در سطح اروپا در رابطه باشیم.

سلیمانی با اشاره به اینکه حجم سرمایه‌گذاری در شرکت ما بالاست و اکنون حجم سرمایه گذاری ما به  8.5 میلیارد یورو رسیده است، اضافه کرد: تامین سرمای از طریق خود سهامداران سخت است بنابراین برنامه ما استفاده از منابع خارجی است.
وی با اشاره به اینکه نرخ تسهیلات داخلی هنوز نسبت به نرخ سود تسهیلات در کشورهای خارجی بالاتر است و به نفع ماست که از تسهیلات‌ خارجی‌ها استفاده کنیم، تاکید کرد: خوشبختانه کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته و توانسته‌ایم با کشورهای اروپایی قرار‌دادهایی ببندیم واین موضوع را به بانک مرکزی هم اعلام کردیم.
مدیر عامل سرمایه گذاری غدیر  درباره‌ی اوراق صکوک نیز گفت: شرکت‌های زیرمجموعه ما مانند پتروشیمی‌شیراز از این اوراق استفاده می‌کنند و ما نیز سعی داریم از طریق این اوراق در بازار تامین مالی کنیم و برنامه داریم تا سه هزار میلیارد ریال صکوک منتشر خواهیم کرد.

وی افزود: سهام شرکت سرمایه‌گذاری غدیر اگرچه در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود ولی بیشتر به عنوان سرمایه‌‌گذار تعریف می‌شویم.
وی تصریح کرد:پروژه‌های ما در بخش پتروشیمی، معدن، ICT، انواع نیروگاه‌ها مانند سیکل ترکیبی و خورشیدی و آب‌ شیرین‌‌کن‌ها است وامیدواریم تا دو ماه دیگر فاز سه پتروشیمی‌پردیس را به بهره‌برداری برسانیم.

سلیمانی درباره‌ی عوامل تاثیر‌گذار بر شاخص بورس اوراق بهادار نیز اظهار کرد:بخشی از فراز‌وفرودهای شاخص به وضعیت اقتصاد جهانی برمی‌گردد که این وضعیت در حال حاضر چندان مساعد نیست، همچنین  بخشی به کاهش قیمت نفت و قیمت محصولات پتروشیمی‌مربوط است.
وی افزود:در حال حاضر فروش محصولات پتروشیمی‌در حال کاهش است و این موضوع سود شرکت‌ها را کم می‌کند و در شاخص سهام اثر‌گذار است، به علاوه در بخش ساختمان و سیمان با رکود مواجه هستیم و شرکت‌های سیمانی با مشکل فروش محصولات‌شان دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

سلیمانی با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای که انجام شده فرصت خوبی برای شرکت‌های تولیدی به خصوص بورسی‌ها به وجود آمده که باعث می‌شود با شرکت‌های اروپایی در ارتباط شوند، تاکید کرد:البته نباید انتظار داشته باشیم که به یکباره چند میلیارد یورو وارد شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایران شود اما می‌توان گفت استقبال شرکت‌های اروپایی خیلی خوب بوده و شرکت‌های ایران توانسته‌اند با آنها همکاری کنند.

مدیر عامل سرمایه‌گذاری غدیر درباره میزان افزایش سرمایه‌گذاری غدیر نیز گفت: ما برای افزایش سرمایه‌گذاری غدیر از ۴۶۰۰ میلیارد تومان به ۵۴۰۰ میلیارد تومان برنامه داریم که این موضوع بدون آورده سهام‌داران است و در مرحله‌ی دوم سرمایه‌گذاری را به ۷۲۰۰ میلیارد تومان خواهیم رساند که این امر از طریق اندوخته شرکت و مطالبات و آورده‌های سهامداران انجام خواهد شد و تبدیل به بزرگترین شرکت از نظر سرمایه خواهیم شد.
وی  با اشاره به اینکه پالایشگاه ١٢٠ هزار بشکه ای میعانات گازی را در دست اجرا داریم که در این زمینه با ایتالیایی‌ها به تفاهم رسیده ایم، گفت:همچنین پروژه دو میلیارد یورویی پتروشیمی‌کیان را با اسپانیایی‌ها و آلمان‌ها اجرا می‌کنیم.
مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر همچنین از برنامه این شرکت برای عرضه اولیه خبر داد و تصریح کرد:زمانی که وضعیت بازار سرمایه بهبود یابد هلدینگ سیمان و هلدینگ برق و انرژی به عنوان دو هلدینگ بزرگ وارد بورس می‌شوند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*