اخبار تصادفی

افزایش سودآوری مبارکه در گرو چیست؟

معرفی: فرآیند تولید در مبارکه به این صورت است که پودر سنگ آهن مورد نیاز این شرکت از معادنی همچون گل گهر و چادرملو تأمین می‌شود و به‌وسیله راه‌آهن به واحد انباشت و برداشت شرکت فولاد مبارکه حمل می‌گردد.
پودر سنگ آهن انباشت شده در واحد گُندله‌سازی تبدیل به گُندله شده و در واحد احیاء مستقیم، به آهن اسفنجی تبدیل می‌گردد و سپس در کوره‌های قوس الکتریکی واحد فولادسازی ذوب می‌شود. فولاد مذاب برای تبدیل به تختال(اسلب) به ماشین‌های ریخته گری مداوم منتقل می‌گردد.
تختال خنک و پرداخت شده و بعد از پیش‌گرم شدن در واحد نورد گرم، نورد شده و سپس به واحد تکمیل نورد گرم و یا به واحد اسیدشوئی می‌رود و سپس برای کاهش ضخامت به واحد نورد سرد، ارسال می‌گردد. همچنین بخشی از محصولات سرد نوردیده به واحدهای قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی ارسال میشود.
بر طبق آخرین اطلاعات موجود مصرف برق مجتمع ۶۰۰ مگاوات ساعت است که مقدار۲۰۰ مگاوات ساعت آن از نیروگاه داخلی مجتمع تأمین می‌گردد و بقیه از شبکه سراسری کشور دریافت می‌شود . آب مورد نیاز مجتمع نیز با برداشت آب از رودخانه زاینده رود تامین می‌شود که باز هم بنابر آخرین اطلاعات موجود ۱٫۵ تا ۲ درصد از کل حجم آب این رودخانه توسط مبارکه مصرف می‌شود .
محصولات فولاد مبارکه نیاز صنایع مختلف از جمله: صنعت خودروسازی، لوازم خانگی، لوله سازی، مخزن‌های تحت فشار، تجهیزات فلزی سبک و سنگین و غیره را تأمین می‌کند. محصولات این شرکت به بسیاری از کشورهای جهان در اروپا، آمریکای شمالی، خاوردور، آفریقا و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود. بازار مصرف متنوع محصولات باعث شده تا این شرکت علی رغم رکود داخلی و شرایط نه چندان مناسب همگروهان ، روزهای نسبتا بهتری را سپری کند .

سهامداران:
آخرین ترکیب سهامداران بر اساس گزارش ۶ ماهه حسابرسی شده منتهی به شهریور ۱۳۹۴ به شرح جدول شماره یک است:

 

 

صورت‌های مالی اساسی:
شرکت فولاد مبارکه به تازگی سرمایه اسمی‌خود را از ۵۰ هزار میلیارد ریال به ۷۵ هزار میلیارد ریال افزایش داده است که بخش اعظم آن از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران بوده تا بتواند ضمن تامین سرمایه در گردش زیر مجموعه‌ها ، طرح توسعه کنسانتره ۵ میلیون تن سنگان، طرح توسعه گندله سازی ۵ میلیون تن سنگان و اصلاح ساختار مالی را اجرایی کند.

 

برای دیدن جدول در سایز اصلی روی آن کلیک کنید

 
ترازنامه:
 
بر اساس ترازنامه ۹ ماهه منتهی به آذر ۱۳۹۴، فولاد مبارکه در مقابل ۹۹ هزار میلیارد ریال دارایی جاری، ۱۱۴ هزار میلیارد ریال بدهی جاری دارد. از این مقدار ۳۳٫۸ هزار میلیارد ریال سود سهام پرداختنی است که ۲۰هزار میلیارد ریال ازان به حساب سرمایه منتقل شده بنابراین با انجام افزایش سرمایه اخیر بواقع نسبت جاری در شرکت بالاتر از یک واحد است (فاقد بند حسابرس).
نیمی‌از موجودی نقد شرکت ارزی و با نرخ ارز مرکز مبادلات تسعیر شده است. کل موجودی ارزی شرکت کمتر از ۵۰ ریال به ازای هر سهم است و تسعیر آن با نرخ بازار آزاد تاثیری بر وضعیت شرکت ندارد.
۱)    مجموع حساب‌های دریافتنی بالغ بر ۳۳هزار میلیارد ریال است که نیمی‌ازان تجاری است که جزئیات آن افشا نگردیده و الباقی طلب از شرکت‌های گروه ( فولاد هرمزگان به تنهایی ۸هزار میلیارد ریال) و صرافی‌ها است که مانده طلب از صرافی با نرخ ارز آزاد محاسبه می‌شود. در خصوص مطالبات، ارقام راکد و سنواتی دیده نمی‌شود و گزارش حسابرسی نیز در این خصوص اشاره ای نداشته است.
۲)    موجودی کالا در این شرکت ۴۸هزار میلیارد ریال است که نسبت به اول دوره تغییر با اهمیتی نداشته است. ۳۸درصد از کل موجودی‌ها، قطعات و لوازم یدکی است.
۳)    سرمایه گذاری‌های بلند مدت به رقم ۳۸هزار میلیارد ریال، عمدتا در چند نماد بازار سرمایه به شرح جدول شماره دو  است:

برای دیدن جدول در سایز اصلی روی آن کلیک کنید

 
۴)    سود سهام پرداختنی به مبلغ ۳۴هزار میلیارد ریال است که ۲۰هزار میلیارد ریال آن تبدیل به سرمایه شده است. از مجموع این رقم ۶۵درصد مربوط به سال مالی ۱۳۹۳ و الباقی مربوط به گذشته و طلب سهامدارانی همچون سهام عدالت و تامین اجتماعی است.
۵)    تسهیلات بانکی اخذ شده به صورت کوتاه و بلند مدت مجموعا ۵۵هزار میلیارد ریال است. ۹۵درصد ازان ریالی و ۸۰درصد آن با نرخ بهره ۲۰ تا ۲۸درصد است. نسبت تسهیلات بانکی به دارایی‌های جاری ۵۵درصد است و نسبت تسهیلات به موجودی مواد و کالا ۱۰۷درصد است بنابراین عملیات تولیدی شرکت در صورتی که نسبت‌های فعالیت مناسب نباشد، با حاشیه سود خالص اندک همراه خواهد بود.
بررسی نسبت فعالیت:

*مهمترین فاکتور قابل مشاهده در اطلاعات فوق دوره گردش کالا است. نسبت بهای تمام شده و موجودی کالا به عدد یک نزدیک شده است. اینها نشان می‌دهد رکود باعث شده تا شرکت به اجبار موجودی مواد بیشتری نگهداری کند و تحت این شرایط میزان تسهیلات بانکی اخذ شده به شدت رشد کرده است. در شرایط فعلی خروج از رکود و امکان تسریع در روند فروش، بر سود خالص شرکت از طریق کاهش هزینه مالی تاثیر مثبت خواهد داشت.
صورت جریان وجوه نقد:
بر اساس گزارش ۹ ماهه منتهی به آذر ۱۳۹۴، در ۹ ماهه ۱۷٫۵هزار میلیارد ریال ورودی نقد عملیاتی ثبت گردیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲هزار میلیارد ریال کاهش نشان می‌دهد. سود سهام ۳٫۸هزار میلیارد ریال و سود بابت بهره بانکی ۶ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.
بیش از ۱۰هزار میلیارد ریال برای خرید دارایی و پرداخت مالیات صرف گشته و مجموع این عوامل باعث شده تا شرکت در حالی که ۹۵٫۶هزار میلیارد ریال از بدهی بانکی را بازپرداخت نموده، ۱۰۱هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی جدید دریافت کند. تحت این شرایط هزینه مالی و بدهی بانکی شرکت روند صعودی خود را ادامه می‌دهد.
صورت سود و زیان:
فولاد مبارکه در سال مالی ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ توانست به ترتیب ۳۰,۸۸۷ میلیارد ریال و ۲۴٫۴۴۳ میلیارد ریال سود خالص به دست آورد که این کاهش سود به دلیل رشد بهای تمام شده با شیب تندتر نسبت به مبلغ فروش بوده است. برای سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ نیز به ترتیب سود خالص ۹٫۴۲۱ میلیارد ریال و ۸٫۹۳۷ میلیارد ریال پیشبینی کرده است که کاهش نرخ منجر به این اتفاق شده است.
جهت بررسی دقیق تر، نرخ‌های فروش را بر اساس آخرین تغییرات به روز رسانی خواهیم نمود که اثر آن در جدول شماره ۳ دیده می‌شود:

 

 
*نرخ فروش صادراتی به تاریخ ۱۶فروردین و بر اساس میانگین نرخ صادراتی ترکیه، هند و چین در نظر گرفته شده است.
در بخش خرید مواد اولیه نیز با در نظر گرفتن مفروضات معقول، که در آن نرخ خرید سنگ آهن بر اساس عیار به ترتیب ۱۳٫۴ الی ۱۱٫۵درصد و گندله ۲۱درصد محصولات فخوز است، تعدیلات را انجام خواهیم داد . میانگین نرخ محصولات فخوز برای یک سال در هر تن ۱۱٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال ( بر اساس نرخ واقعی بورس کالا ) فرض گردیده و بررسی‌ها در جدول شماره ۴ دیده می‌شود.

 

 
با توجه به نسبت تبدیل سنگ آهن به فولاد، در سناریو شماره دو علاوه بر نرخ، مقدار مصرف تعدیل شده که تعدیل مقدار مصرف متناسب با میزان تولید و به شرح جدول شماره ۵  است:

 

 
در صورتی که وضعیت مصرف مواد و فروش محصول مطابق با جداول فوق باشد، صورت سود و زیان در دو سناریو به شرح زیر خواهد بود:

 

 

با توجه به تغییرات پیرامون نرخ‌های فروش، از جدول تحلیل حساسیت زیر استفاده می‌بریم که مبنای آن سناریو شماره ۱ است. بر این اساس کاهش و افزایش نرخ به میزان ۱۰درصد، تاثیر زیر را بر سود هر سهم به جای میگذارد:

 

 
با توجه به تغییرات پیرامون نرخ‌های خرید مواد، از جدول تحلیل حساسیت زیر استفاده می‌بریم که مبنای آن سناریو شماره ۱ است. بر این اساس کاهش و افزایش نرخ خرید مواد به میزان ۱۰درصد، تاثیر زیر را بر سود هر سهم به جای میگذارد:

 

 
جداول فوق نشان می‌دهد که به طور مثال اگر نرخ فروش ۱۰درصد رشد کند( ۱۱۰% )، سود خالص هر سهم از ۱۶۳ ریال به ۲۷۰ ریال می‌رسد و اگر نرخ خرید ۱۰درصد رشد کند سود خالص از ۱۶۳ ریال به ۱۳۳ ریال کاهش می‌یابد به عبارتی رشد ۱۰درصد نرخ خرید و فروش، نهایتا ۷۷ ریال بر سود خالص شرکت می‌افزاید که در آن محاسبات مالیات در نظر گرفته نشده است. طی چند ماه اخیر نرخ فروش در بورس کالا ثابت بوده و علی رغم تغییر نرخ فولاد در سطح جهانی، نرخ‌های بورس کالا تغییری نداشته است.
*نتیجه نهایی: سود خالص مبارکه تنها در صورتی که نرخ فروش به نحو محسوسی رشد کند، قادر به افزایش است و در غیر این صورت، راه اندازی طرح توسعه یا تغییر در ترکیب تولید، نمی‌تواند سود خالص را به شکل با اهمیتی تغییر دهد و به عبارت دیگر مبارکه برای رشد محسوس سودآوری، فقط به عامل نرخ می‌تواند تکیه کند که تغییرات نرخ از بورس کالا قابل پیگیری است. ضمنا این شرکت به ازای هر سهم ۱۵۷ ریال هزینه مالی پرداخت می‌کند. خروج از رکود و تامین مالی با نرخ‌های بهتر می‌تواند اتفاق خوشایندی در این بزرگترین فولادساز کشور باشد.

تحلیلگران: آتوسا حاج حسینی – ولید هلالات

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*