اخبار تصادفی

افزایش ۵۹ درصدی معاملات سالانه فرابورس

بررسی معاملات بازارهای پنج‌گانه فرابورس ایران در سال گذشته حاکی از داد و سند ۸۳ میلیارد و ۶۶۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۵۳ هزار و ۴۹۳ میلیارد ریال در ۲۴۳ روز معاملاتی طی سال ۱۳۹۴ است که در آن ارزش بازار فرابورس ایران به رقم ۹۶۶ هزار و ۴۱۹ میلیارد ریال رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در این میان حجم و ارزش این معاملات نیز در مقایسه با سال ۱۳۹۳ به ترتیب ۵۹ و ۳۶ درصد رشد نشان داد و تعداد نمادهای قابل معامله از ۲۸۰ به ۳۱۱ نماد افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، در یک سال گذشته به طور میانگین هر ماه، شش میلیارد و ۹۷۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۳۷ هزار و ۷۹۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و حجم و ارزش معاملات در شهریورماه به بالاترین حد در میان ماه‌های سال رسید؛ ضمن اینکه روزانه به طور میانگین ۳۴۴ میلیون اوراق بهادار به ارزش یک میلیارد و ۸۶۶ میلیون ریال داد و ستد شد.

در سالی که گذشت با توجه به تسهیل رویه‌ها و مقررات و فراهم بودن زیرساخت‌های مناسب، اقبال شرکت‌ها برای حضور در فرابورس ایران افزایش یافت و در مجموع‌، نماد ۲۵ شرکت در فرابورس درج و ۲۳ شرکت پذیرش شد که از این میزان چهار شرکت مربوط به بازار اول و ۱۹ شرکت مربوط به بازار دوم بود. همچنین نماد شش شرکت در بازار اول و ۱۹ شرکت در بازار دوم درج شد.

تحرک در بازار بدهی

در بازار ابزارهای نوین مالی با افزوده شدن هفت صندوق جدید در سال ۱۳۹۴، تعداد صندوق‌های قابل معامله به ۱۳ عدد رسید؛ همین‌طور تعداد اوراق با درآمد ثابت نیز از ۳۵ به ۳۸ عدد افزایش یافت و با پذیرش اسناد خزانه اسلامی‌در این بازار، پنج نماد جدید به آن اضافه شد که البته بعد از سررسید مرحله نخست این اسناد در ۲۳ اسفندماه سال ۱۳۹۴ ، هم‌اکنون چهار نماد معاملاتی فعال اسناد خزانه اسلامی‌در بازار ابزارهای نوین مالی وجود دارد.

بر این اساس، ارزش معاملات اسناد خزانه اسلامی‌از آغاز گشایش نخستین نماد آن در سال گذشته به رقم ۲۲ هزار و ۴۹۲ میلیارد ریال بالغ شده و ارزش بازار بدهی فرابورس در مجموع افزون بر ۱۲ هزار میلیارد تومان شده است. در عین حال در آخرین روز معاملاتی سال ۱۳۹۴ آیفکس با ۱۳۷ واحد افزایش معادل ۲۱ درصد نسبت به پایان سال قبل از آن به عدد ۸۰۶ واحد رسید و ارزش کل بازار فرابورس نیز رشد ۱۶ درصدی را تجربه کرد.

این گزارش حاکی است گروه‌های بانک‌، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی، سه صنعت پیشرو در بازار معاملات سهام فرابورس ایران در سال ۱۳۹۴ به لحاظ ارزش معاملات هستند.

بررسی معاملات اسفند ۹۴

همچنین در اسفندماه سال گذشته، تعداد ۱۴ میلیارد و ۸۱۴ میلیون ورقه بهادار در فرابورس ایران داد و ستد شد و ارزش آن به ۱۰۷ هزار و ۱۵۷ میلیارد ریال رسید که این وضعیت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حاکی از رشد ۱۰۱ درصدی حجم و ۱۷۸ درصدی ارزش معاملات است.

در ماه پایانی سال گذشته، حجم و ارزش معاملات بازارهای فرابورس روند افزایشی داشت به طوری که در بازار اول شاهد رشد ۱۳۴ درصدی حجم و ۱۲۵ درصدی ارزش و در بازار دوم شاهد افزایش ۱۸۴ درصدی حجم و ۲۸۴ درصدی ارزش معاملات بودیم.

علاوه بر این در این ماه عرضه اولیه سهام چهار شرکت سبحان انکولوژی، صنایع بهداشتی ساینا، نیروی برق دماوند و ریل پرداز سیر در بازارهای اول و دوم فرابورس ایران صورت گرفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*