اخبار تصادفی

امیدواری برای فعال‌شدن سوییفت

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، شاید مهم‌ترین تغییر در آمار‌ها افزایش ٢٨درصدی حجم معاملات نسبت به هفته قبل آن بوده است که می‌توان نشانه‌ای خوب برای بهبود روند بازار در هفته آینده دانست. افزایش حجم معاملات در کنار افزایش حدود ١۶درصدی تعداد معاملات بوده است. در هفته گذشته محصولات کاغذی با ٢٠ درصد، استخراج زغال‌سنگ با ١٢ درصد، انتشار چاپ و تکثیر با ١٠ درصد، استخراج سایر معادن با ١٠ درصد، ساخت محصولات فلزی با ٩ درصد و مخابرات با چهار درصد بیشترین تغییر مثبت در شاخص صنایع را نسبت به سایر گروه‌ها به خود اختصاص دادند. 

به نظر می‌آید بازار با توجه به افت‌های هفته‌های اخیر هنوز در روند رشدی خود که از فصل زمستان سال گذشته آغاز شده است، قرار دارد. البته اخبار مثبت زیادی در هفته‌های اخیر منتشر شده است که ازجمله آنها می‌توان به تلاش‌های مجدانه دیپلمات‌ها و فعالان اقتصادی برای رفع مشکلات اجرای عملی برجام اشاره کرد. امید است یکی از مهم‌ترین گره‌های پسابرجام که بحث اتصال عملی سیستم بانکداری ایران با بانک‌های خارجی از طریق سوییفت است، به‌زودی باز شود. در این راستا انتقال ۵١‌میلیون دلار از طریق سوییفت به بانک خاورمیانه برای معامله بلوکی شرکت «پاک‌وش» باعث امیدواری فعالان بازار شد. 

به نظر می‌رسد اندک‌اندک نقش سرمایه‌گذار خارجی در بازار سرمایه کشور پررنگ‌تر می‌شود، خریدهای عمده سهام شرکت‌ها در کنار اخبار ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی، خود گویای بازشدن دریچه‌ای جدید به روی بازار سرمایه کشور است که نیاز است سرمایه‌گذاران خیلی دقیق این تحرکات را زیر نظر داشته باشند.  ازجمله اخبار و اتفاقات مهم هفته گذشته می‌توان به چند مورد اشاره کرد که شامل خبر افزایش سرمایه برخی نمادهای پرطرفدار این روزهای بازار مانند خودرو است، دراین‌باره نیز ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد موضوع تجدید ارزیابی دارایی‌ها در بودجه امسال و قانون مالیات‌های مستقیم آورده شده و براساس آن نیاز است تا استانداردهای حسابداری مطابق با روش‌هایی که در همه کشورها متداول است، تطبیق پیدا کند.

ادامه رشد قیمت فلزات و سنگ‌آهن نیز دیگر رویداد مثبت این روزها بوده است. ادامه روند کاهش نرخ تورم در فروردین‌ماه و نیز احتمال کاهش سود بانکی، نزدیک‌شدن به زمان اجرای ارز تک‌نرخی و نیز دریافت مالیات از سود سپرده‌های بانکی، خبر‌های مهمی‌است که قطعا با تحقق آنها تأثیرات مهمی‌روی بازار سرمایه خواهد گذاشت. به‌هرحال، با توجه به شرایط تثبیت شاخص در هفته‌های گذشته، به عقیده بسیاری از کارشناسان بهترین استراتژی نگهداری سهام پرپتانسیل بنیادی و بهینه‌کردن پرتفوی سهام و پرهیز از نوسان‌گیری است.

مجتبی شهبازی. مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*