اخبار تصادفی

انتقادازعملکرد سازمان بورس در مجمع فرابورس

سید روح‌اله میرصانعی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین، با بیان اینکه دو شرکت "مدیریت فناوری بورس" و "سپرده گذاری مرکزی" هر کدام معادل ۲٫۵ درصد از سهام فرابورس را در اختیار دارند، اظهار کرد: مدیریت این دو شرکت در دستان سازمان بورس است و در نتیجه حق رای ۵ درصد از سهام فرابورس در اختیار سازمان بورس است.

وی با اشاره به اینکه سازمان برای ۵ درصد سهام فرابورس حق رای‌ دارد، تصریح کرد: در مجمع اخیر فرابورس،‌سازمان از حق رای‌ خود استفاده کرد و رای خود را به برخی از داوطلبین عضویت در هیات مدیره فرابورس اعطا کرد. اگرچه این اقدام مغایر با قانون نیست اما از نظر حرفه ای چنین اقدامی‌درست و اصولی نبود.

میرصانعی افزود: در واقع سوال این است که آیا درست است سازمانی که به عنوان نهاد ناظر و داور در بازار سرمایه حضور دارد و باید بی طرف باشد و استقلال داشته باشد حق رای‌ خود را به برخی از فعالان بازار بدهد و به گونه ای کاملا مستقیم آنها را در رقابت با دیگران یاری کند؟ آیا این به منزله حمایت داور از یک تیم در مسابقات ورزشی نیست؟!

 دبیر کانون کارگزاران تاکید کرد: به نظر می‌رسد که کار حرفه ای و درست که خدشه ای به جایگاه بی طرف و مستقل سازمان بورس وارد نکند آن است که سازمان از حق رای سهام مدیرت فناوری بورس و سپرده گذاری در فرابورس استفاده نکند و این سهم سوزانده شود زیرا این امر جایگاه برتر نظارت سازمان بورس را تا حد حمایت از یک فعال بازار در مقابل سایرین تنزل می‌دهد،‌ بنابراین لازم است سهام این دو شرکت (که مدیریت آنها با سازمان بورس است) واگذار شود و تا وقتی هم واگذار نشده حق رای‌ آن باید سوزانده شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*