اخبار تصادفی

اولین نشانه‌های کاهش سود بانکی در بورس

رضا غلامعلی پور به افزایش استقبال از اوراق اسلامی‌اشاره کرد و افزود: دنیا نسبت به اوراق اسلامی‌دید مثبتی پیدا کرده، زیرا بسیاری از اوراق ما پشتوانه دارد که این موضوع می‌تواند نویدبخش حرکت دولت به این سمت باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی گفت: با وجود تنوع اوراق به دلیل فقدان رتبه بندی و همانندی سودرسانی، برای سرمایه گذاران تفاوت زیادی ندارد کدام یک از آنها را انتخاب می‌کنند.

غلامعلی پور به اهمیت رتبه بندی شرکت‌ها اشاره کرد و افزود: در دنیا، موسسه‌های رتبه بندی شکل گرفته و بدین ترتیب از نقش ضامن در انتشار اوراق کاسته شده است. برای نمونه شرکت‌های معتبر و کم ریسک می‌توانند اوراقی با سود هشت درصد منتشر کنند اما شرکت‌های دارای نقاط ضعف و ریسک بالا، اوراق با سود بالاتر مانند ۱۲ تا ۱۵ درصد را منتشر می‌کنند و بدین ترتیب سرمایه گذاران می‌توانند از بین آنها انتخاب کنند.

وی ادامه داد: اکنون به دلیل نبود سازوکار رتبه بندی ناچاریم یک ضامن برای انتشار اوراق در نظر بگیریم.

غلامعلی پور گفت: با توجه به تعیین ضامن برای انتشار اوراق، سرمایه گذاران تفاوتی میان خرید اوراق و سرمایه گذاری در بانک احساس نمی‌کنند.

معاون توسعه بازار شرکت فرابورس به انتشار «اوراق به کسر» اشاره کرد و افزود: انتشار این نوع اوراق از مصوبات بسیار مترقی کمیته بورس به شمار می‌رود که اجازه آن از دو سال پیش صادر شده است.

اوراق به کسر اوراقی است که به قیمت کمتر از قیمت اسمی‌آن از سوی سرمایه‌گذار خریداری می‌شود.

وی گفت: براساس سیاست جدید، ناشر می‌تواند بر اساس نرخ بازار، اوراق را انتشار داده و بر اساس آن، عرضه مجدد کند.

غلامعلی پور افزود: فرهنگ سازی اینکه هر تامین مالی روش خاص خود را دارد، ضروریست و سازمان بورس ایران، فرابورس و رسانه‌ها باید در این باره اقدام کنند.

غلامعلی پور به حذف موازی کاری در انتشار اوراق اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی به شهرداری‌ها برای انتشار اوراق مشارکت مجوز می‌دهد و دولت مجوز بانک مرکزی را صادر می‌کند. سازمان بورس نیز با مجوز سایر بخش‌ها موافقت می‌کند اما در نهایت همه این اوراق به بازار ثانویه وارد می‌شود.

معاون توسعه بازار شرکت فرابورس همچنین بازنگری در چگونگی عرضه اوراق را خواستار شد و افزود: عرضه اوراق نباید فقط بصورت عمومی‌باشد، بلکه باید بطور خصوصی نیز انجام شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*