اخبار تصادفی

بازار آزاد چشم‌انتظار معاملات بورس و تعیین فرمول قیمت‌گذاری

بازار آزاد چشم‌انتظار معاملات بورس و تعیین فرمول قیمت‌گذاری
 گروه : آهن آلات

بلاتکلیفی بازار نسبت به تعیین فرمول جدید تعیین قیمت فولاد در بورس کالا و انتظار معامله‌گران برای کشف قیمت‌های جدید شمش و مقاطع در بورس به همراه آغاز دوره بارندگی‌های فصلی، میانگین قیمت میلگرد را در بازار آزاد به یک هزارو ۷۸۰ تومان رساند.

البته گفته می‌شد پیشنهاد یک هزارو ۷۵۰ تومان هم برای میلگرد وجود داشته و این در حالی است که عصر دیروز مجددا جلسه‌ای برای تعیین نرخ فولاد در بورس و موضوع ارز مبادله‌ای در تعیین قیمت پایه و همچنین موضوع صادرات برگزار شد و بازار در انتظار مشخص شدن نتایج این جلسه بود.

بلاتکلیفی بازار به دلیل مشخص نبودن این تصمیم‌ها و از سوی دیگر به دلیل اینکه هنوز شمش فولاد خوزستان با قیمت‌های جدید( پس از کاهش قیمت پایه ) در بورس معامله نشده و ذوب آهن هم عرضه خود را یکشنبه هفته آینده انجام می‌دهد، بازار دیروز را هم در بلاتکلیفی گذراند به طوری که به نظر معامله‌گران و کارشناسان، معاملات در انتظار تعیین نتایج این جلسه و همچنین کشف قیمت‌های جدید شمش فولاد خوزستان و مقاطع ذوب آهن است. علاوه بر این، به دلیل اینکه تقاضای زیادی هم در بازار وجود ندارد و معمولا در این شرایط تولیدکننده‌های خصوصی تمایل بیشتری به عرضه در بورس نشان می‌دهند، بنابراین به نظر می‌رسد آنها نیز علاوه بر تجار و خریداران بازار آزاد در انتظار مشخص شدن این موارد هستند تا در مورد عرضه یا عدم عرضه در بورس تصمیم‌گیری کنند. تردید، ادامه دارد البته با توجه به اینکه قیمت‌های بازار آزاد در سطح زیادی و بیشتر از حد انتظار، در روزهای اخیر کاهش داشته، در نتیجه هم در مورد معامله شدن شمش فولاد خوزستان که امروز دوباره با قیمت یک هزار و ۶۲۶ تومان عرضه می‌شود و هم در مورد معامله شدن محصولات ذوب‌آهن که برای هفته آینده با ثابت و میانگین نرخ فروخته شده قبلی عرضه می‌شود، تردید وجود دارد.
به گفته یکی از تجار در صورتی که روند نزولی قیمت مقاطع همچنان نزولی باشد و حتی اگر در همین سطح باقی بماند بعید است که بازار دوباره حاضر به خرید مقاطع ذوب آهن با قیمت‌های قبلی باشد. در مورد شمش فولاد خوزستان هم عدم نقدینگی کافی در بازار و توجیه‌پذیر نبودن تولید با توجه به میزان تقاضا و نرخ‌های فعلی از جمله عواملی است که تردید زیادی را در مورد معامله شدن آن در جریان عرضه امروز بورس ایجاد کرده است.

 

 

منبع: دنیای اقتصاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*