اخبار تصادفی

بازار پول و سرمایه دو بال رشد اقتصادی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ابتکار ، در پایان معاملات این روز، یک میلیارد و ۲۳۷ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش سه هزار و ۲۱۴ میلیارد ریال در ۸۷ هزار و ۵۰۶ نوبت خرید و فروش شد. نمادهای وبملت و فولاد با افت خود سبب کاهش شاخص شدند، اما نمادهای پارسان، حکشتی، وغدیر، تاپیکو و خودرو با تاثیر مثبت مانع افت بیشتر شاخص کل شدند. در میان شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نیز شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) چهار واحد، شاخص آزاد شناور ۱۴۹ واحد و شاخص بازار اول ۲۹ واحد کاهش یافتند، اما شاخص کل (هم وزن) ۳۹ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۳۳ واحد و شاخص بازار دوم ۱۰۵ واحد افزایش یافت.

عبور ارزش معاملات فرابورس از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال
در پایان معاملات فرابورس، ۲۹۴ میلیون و ۱۶۰ هزار ورقه بهادار به ارزش ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در ۲۳ هزار و ۳۰۰ نوبت معامله شد. سهام شرکت‌های صنایع نسوز توکا، توکا رنگ فولاد سپاهان و ساینا بیشترین رشد قیمت را داشتند و بیشترین افت قیمت نصیب تدبیرگران فارس و خوزستان، معادن مس تکنار و بیمه نوین شد.

بیشترین حجم معاملات در آن روز مربوط به خرید و فروش
۱۴ میلیون سهم بانک دی بود و بالاترین ارزش معاملات بازار سهام در نماد ذوب آهن اصفهان به ارزش ۳۱ میلیارد ریال به ثبت رسید. نماد شرکت‌های نیروی برق دماوند، پالایش نفت تهران و ذوب آهن اصفهان پربیننده‌ترین نمادهای بازار بودند. هر برگه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در محدوده ۷۷۱ تا ۸۰۴ هزار ریال معامله شد و بیشترین افزایش قیمت این اوراق در نماد اردیبهشت‌ماه ۹۳ به میزان ۱٫۷ درصد اتفاق افتاد. طبق این گزارش در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، بازار اول شاهد خرید و فروش ۳۷ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۶۲ میلیارد ریال بود و در بازار دوم ۸۶ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۲۹۰ میلیارد و ۴۲۰ میلیون ریال معامله شد.

بالاترین حجم و ارزش معاملات ETF (صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله) در اختیار صندوق سرمایه‌گذاری آرمان آتی کوثر با معامله چهار میلیون و ۷۰۰ هزار سهم به ارزش ۴۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بود و پس از آن صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان و گنجینه آینده روشن بیشترین حجم معامله را داشتند. همچنین بیشترین حجم معاملات اوراق با درآمد ثابت مربوط به داد و ستد اسناد خزانه اسلامی‌‘اخزا۲’ به ارزش ۱۵۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال بود ضمن آنکه در مجموع، ۲۸۲ میلیارد ریال معامله در نمادهای اسناد خزانه اسلامی‌انجام شد.

در پایان معاملات ، نمادهای معاملاتی شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه و شرکت پگاه فارس برای برگزاری مجامع عمومی‌عادی سالیانه صاحبان سهام در روز یکشنبه (۱۹ اردیبهشت) و شرکت تولیدی قند شیروان، قوچان و بجنورد با توجه به دریافت اطلاعات اولین پیش‌بینی حسابرسی شده سال مالی ۱۳۹۵ و وقوع تعدیل با اهمیت در اطلاعات پیش‌بینی عملکرد سال مالی ۱۳۹۴ متوقف شد. همچنین با توجه به فروش تمامی‌حق تقدم استفاده نشده شرکت قاسم ایران، نماد معاملاتی مذکور متوقف شد.
سومین بانک وارد فرایند تسویه وجوه معاملات بورس اوراق بهادار شد
از دیگر اتفاقات مهم هفته گذشته در بازار سرمایه از سوی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سمات) اعلام شد: سومین بانک به فرایند تسویه وجوه معاملات بورس وارد شد. وی در این باره افزود: در بازارهای مالی کارا، دو بازار پول و سرمایه بعنوان دو بال اقتصاد به طور هماهنگ با هم حرکت می‌کنند و می‌توانند سبب رشد اقتصادی شوند.
محمدرضا محسنی در آیین رونمایی وارد شدن سومین بانک در فرایند تسویه وجوه معاملات بورس اوراق بهادار گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی بر اساس قانون بازار اوراق بهادار، مسئولیت امور مربوط به ثبت، نگهداری و انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه عاملات را برعهده دارد.

وی افزود: سمات به دنبال تضمین امنیت و کارآمدی بازار سرمایه ایران از طریق توسعه و بهینه سازی ساز و کار تسویه معاملات با تمرکز بر افزایش کارایی، کاهش ریسک و هزینه پایاپای و تسویه وجوه معاملات است. وی، یکی از ابزارهای موجود برای رسیدن به این هدف را “توسعه همکاری‌ها با بازار پول و بهره گیری از پتانسیل‌های موجود در این زمینه”عنوان کرد.
مدیرعامل سمات، بازار پول و سرمایه را مکمل یکدیگر خواند و افزود: تعامل این دو بازار می‌تواند سلایق و علایق سرمایه گذاران و سرمایه پذیران را به نحو مطلوبی پوشش دهد.وی ادامه داد: بانک سامان با رعایت استانداردهای شرکت سپرده گذاری مرکزی توانست بعد از بانک‌های ملی و تجارت وارد فرایند تسویه وجوه معاملات بورس اوراق بهادار شود. وی تاکید کرد: هر بانکی که بتواند خدمات بهتری از نظر فنی و مالی به فعالان بازار سرمایه ارائه دهد، می‌تواند وارد این فرایند شود.

محسنی با بیان اینکه انتقال فرایند وظایف تسویه و پایایای بورس کالا به شرکت سپرده گذاری در چند روز آینده عملیاتی می‌شود، افزود: این شرکت ارتقاء کارایی فرایندهای تسویه وجوه معاملات را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده است تا بتواند به خوبی از ظرفیت‌های موجود در نظام بانکی کشور استفاده کند.

وی به شعار سال ۹۵ اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل اشاره کرد و گفت: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حکم جدید وزیر امور اقتصادی و دارایی مسئول تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور شده است تا این بازار همسو با تحقق شعار امسال، گام بردارد.وی تاکید کرد: به طور حتم با همکاری خوب بانک‌ها و بازار سرمایه می‌توان نقش مهمی‌در توسعه و بالندگی ایران اسلامی‌ایفا کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*