اخبار تصادفی

بازدهی بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به بازدهی ۱۴۰ درصدی بورس از ابتدای سال ۹۱ تاکنون گفت: در این مدت ۳۹ هزار میلیارد تومان تامین مالی در بورس‌های مختلف صورت گرفته است.

علی صالح آبادی گفت: برای تحلیل شرایط بازار سهام نباید فقط به شاخص کل نگاه کرد، بلکه باید همه نماگرها ازجمله حجم و ارزش معاملات و نقدشوندگی بازار را مدنظر قرار داد تا جایگاه و وضعیت بورس در اقتصاد بهتر مشخص شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به ارزش معاملات سه بورس اوراق بهادار، فرابورس و کالا اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال ۹۲، به طور متوسط روزانه هزار میلیارد تومان معامله شده است که در قیاس با دوره مشابه سال قبل، ۲۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. از ابتدای امسال دفعات معاملات هفت میلیون و ۳۰۰ دفعه بود، این رقم در مدت مشابه قبل، دو میلیون و ۴۵۰ دفعه بوده است.

وی با اشاره به اینکه شاخص در سال جاری، ۶۳ درصد رشد داشته است، ابراز داشت: در سال جاری دو عرضه مهم انجام شده است. در گام نخست، هلدینگ خلیج فارس در راستای اصل ۴۴ واگذار شد که ارزشی حدود هزار میلیارد تومان داشت. در گام بعد، هفته گذشته نیز پتروشیمی‌جم وارد فرابورس شد.

صالح آبادی افزود: مجموعه این عوامل موجب شد تا سرمایه گذاران جدید نیز به بورس اوراق بهادار جذب شوند؛ به طوری که هم اکنون ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار کد معاملاتی صادر شده است که در قیاس با کشورهای منطقه رقمی‌بی نظیر محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها مثبت بود، گفت: هم اکنون شرکت‌ها در حال آماده سازی گزارش‌های شش ماهه خود هستند که این آمارها مثبت ارزیابی می‌شود. در مجموع برآوردها این است که نگاه مثبتی نسبت به بازار سهام در کشور وجود دارد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار در برابر این مطلب که گروهی معتقدند ارزش بازار سهام طی سال‌های اخیر از نظر دلاری تغییر نکرده و همچنان ۱۰۰ میلیارد دلار است، گفت: در این مدت، رشد بورس اوراق بهادار از رشد دلار بیشتر بوده است.

صالح آبادی با اشاره به اینکه ابتدای سال ۹۱، دلار تقریبا نزدیک دو هزار تومان بود، گفت: روز گذشته ارزش دلار آزاد به ۲۹۰۰ تومان رسید، بنابراین دلار از دو هزار تومان به دو هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: حال چنانچه ارزش بازار بورس و فرابورس که ۳۷۳ هزار میلیارد تومان است را با ابتدای سال که ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بود، مقایسه کنیم بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته‌ایم، در حالی که دلار فقط ۵۰ درصد رشد کرده است.

وی تصریح کرد: اوایل سال ۹۱ قیمت سکه بهار آزادی به بالای یک میلیون تومان رسید، اما امروز زیر این ارقام است. در نتیجه با مقایسه بازارهای مختلف مشخص می‌شود که بازدهی بورس اوراق بهادار نسبت به سایر بازارها جلوتر است.

وی با تاکید بر اینکه شرکت‌ها در پایان سال مالی خود، میان سهام داران سود تقسیم می‌کنند، افزود: از ابتدای سال ۹۱ تا الان با محاسبه سود نقدی، بورس اوراق بهادار بیش از ۱۴۰ درصد بازدهی را نصیب سرمایه گذاران خود کرده است.

صالح آبادی با اشاره به اینکه بازدهی بورس اوراق بهادار از سایر بازارهای رقیب مانند طلا، مسکن، ارز و .. بیشتر بوده است، ابراز داشت: بازدهی بورس اوراق بهادار از تورم بیشتر بوده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سئوال که آیا بازار سرمایه در تامین مالی نقش داشته است، ابراز داشت: به طور قطع نقش داشته است. همه تامین مالی به واسطه افزایش سرمایه نیست، بلکه انتشار اوراق مشارکت، انتشار اوراق اجاره هم جزو ابزارهای تامین مالی است.

وی ادامه داد: علاوه بر این، وقتی دولت سهام یک شرکت را فروخته و پول آن را به خزانه می‌برد، هم تامین مالی دولت محسوب می‌شود، یا زمانی که یک سهام دار عمده، سهام خود را می‌فروشد، هم نوعی تامین مالی در بازار سرمایه صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، صالح آبادی گفت: فروش محصولات در بورس کالا به صورت سلف هم نوعی تامین مالی کوتاه مدت است؛ بنابراین اگر به ابعاد مختلف تامین مالی نگاه کنیم، از ابتدای سال تاکنون ۳۹ هزار میلیارد تومان تامین مالی در بورس‌های مختلف صورت گرفته است.

وی در پایان به ارزش بازار به تولید ناخالص داخلی اشاره و تصریح کرد: این فاکتور مهم، هم اکنون به حدود ۵۰ درصد رسیده است، در حالی که طی پنج سال گذشته این رقم حدود ۱۶ درصد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*