اخبار تصادفی

بازگشت روزهای خوش بورس +نمودار

 بورس تهران در حالی به میانه سه ماهه اول خود رسیده است که شاخص کل به سطح زیر هشتاد هزار واحد کاهش یافته است. ناامیدی فضای کلی کشور نسبت به اقتصاد در سال جاری در کنار مناقشات برجام، بورس تهران را در وضعیت نامناسبی قرار داده است. با این حال بورس تهران با پنچ پیشران قوی در کنار نتایج انتخابات مجلس می‌تواند روند صعودی قدرتمندی را ایجاد کند. این روند مستلزم بهبود فضای اقتصاد جهانی و به خصوص چین است که بزرگترین مصرف‌کننده مواد اولیه در جهان است.

نفت در مدار صعود
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، کاهش ارزش دلار در کنار گزارش‌های امیدوارکننده از اقتصاد چین بار دیگر روزنه‌های امید را جهت افزایش تقاضا انرژی برای دو بازیگر اصلی بخش مصرف نفت ایجاد کرده است. به همین دلیل در حال حاضر توجه سرمایه‌گذاران به بازار آتی معمالات نفتی جلب شده است. در حال حاضر نیز گزارش‌های امیدوارکننده چین در کنار افزایش تقاضا کشورهای حوزه شرقی آسیا که مشتریان نفتی خاورمیانه هستند، زمینه مناسبی برای اوج‌گیری نفت ایجاد کرده است.

مصرف بالای بنزین در آمریکا و چین در کنار بروز نشانه‌هایی دال بر کاهش تولید نفت در سراسر جهان و قطع تولید برخی میدان‌های نفتی، زمینه‌ساز افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش خواهد بود که از سال گذشته متوقف شده است. در کنار این موضوع، افزایش قیمت بنزین در آمریکا از یک سو و آمار غافلگیرکننده درباره کاهش ذخیره‌سازی نفت در این کشور باعث افزایش پرقدرت قیمت نفت و عبور از مرز ۴۰ دلار شده و در آستانه شکست سطح ۵۰دلاری است.

در ماه‌های گذشته بهای مواد سوختی از جمله بنزین در چین نیز به دلیل کاهش بهای نفت در بازارهای بین‌المللی همواره پایین آمده بود اما بر اساس بخشنامه کمیسیون توسعه و اصلاحات چین که بهای سوخت را در این کشور تعیین می‌کند از هفته گذشته نرخ بنزین در خرده‌فروشی افزایش یافت.

در نمودار فوق نیز شاخص هم وزن بورس تهران در کنار قیمت نفت از ابتدا سال ۹۵ نمایش داده شده است، همان گونه که مشخص است شاخص حرکت هماهنگی با قیمت نفت داشته و واکنش سهامداران به قیمت نفت عامل بسیار مهمی‌است. به دلیل اینکه گروه پتروشیمی‌و پالایشگاهی سهم بسیار بالایی در بورس تهران دارند، در صورت صعود این گروه، کل شاخص زمینه صعود را خواهد داشت و گروه‌های دیگر نیز از این وضعیت منتفع خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود این روند تا پایان سال ادامه داشته باشد و طلای سیاه با یک شیب ملایم در صعود باشد. با این حال برداشت در منطقه خاورمیانه از عواملی مهمی‌است که می‌تواند این روند را تغییر دهد.

افزایش تقاضا فلزات پایه در پی اوج‌گیری دوباره اقتصاد چین
آمار انتشاریافته در مورد کاهش موجودی انبارهای بورس فلزات لندن بسیاری از فعالان اقتصادی را نسبت به افزایش قسمت فلزات پایه امیدوار کرده است، در فصل حاضر یک پیک تقاضایی در بازار وجود داشته و این مورد انتظار افزایش قیمت‌ها را دامن زده است که این مساله بر بازارهای داخلی بسیار موثر خواهد بود.

از طرفی به نظر می‌رسد دورنمای رشد تولیدات صنعتی چین و به تبع آن دورنمای رشد اقتصادی این کشور که از گزارش‌های پیش‌بینی شده آن قابل برداشت است که برای چین به عنوان بزرگ‌ترین بازار مصرف فلزات یک داده بسیار مهم تلقی می‌شود و به عنوان بزرگترین تقاضاکننده فلزات مختلف، در صورت بروز این افزایش تقاضا، بازار فلزات داخلی نیز منتفع خواهد شد.

در دو نمودار زیر، قیمت آتی فلزات تحویل در ماه آینده را در بورس چین از ابتدا سال نشان می‌دهد. همان گونه که مشخص است هر دو فلز از ابتدا سال روند افزایش به خود گرفته‌اند. با این حال فلز مس نوسانات بیشتری را تجربه کرده است که نشان از وضعیت نااطمینان به صنایع کشورهای آمریکا و چین است. با این حال گزارش امیدوارکننده این کشورها می‌تواند این روند را تغییر دهد.

متغیر قیمت فلزات پایه نیز تاثیرات زیادی در بورس تهران داشته و فلزی را از بحران ایجاد شده در سال گذشته خارج کرده است. این موضوع در کنار تعرفه‌های وضع شده بر واردات فلزی کشور، شرایط را برای صعود این گروه ایجاد خواهد کرد.

رونق قریب‌الوقوع بازار مسکن
بازار مسکن نیز جزو بازارهایی است که بعد از یک دوره رکود، در حال حاضر مستعد رونق است. وام‌های مسکن ۸۰ میلیون‌تومانی می‌تواند این بازار را از رکود خارج کند. در حال حاضر بازار رهن و اجاره داغ شده و بازار خرید و فروش نیز قدری از بحران خارج شده است.

در حال حاضر نیز بنابر پیش‌بینی برخی از کارشناسان، بازار مسکن در نیمه دوم سال از رکود خارج خواهد شد و معاملات رونق خواهد گرفت.

پرداخت معوقات دولتی به شبکه بانکی:
در حال حاضر شبکه بانکی کشور با کمبود منابع در تامین مالی رو به رو است. معوقات بخش خصوصی و افراد در کنار دولت به بانک‌ها باعث پیچیدگی و دشواری این روز‌های بانک‌ها شده است.

دولت بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی مرتبط با شبکه بانکی دارد که آخرین آمارهای بانک مرکزی تا نیمه دوم سال گذشته حاکی از اختصاص ۲۶ هزار میلیارد تومان از این طلب برای بانک مرکزی و بالغ بر ۱۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر برای سایر بانک‌ها و موسسات اعتباری است.

به دنبال درخواست‌های رئیس کل بانک مرکزی از رییس جمهور تا معاون وی با گنجاندن تبصره‌هایی در بودجه سال ۱۳۹۵، اقداماتی جهت پرداخت این بدهی صورت خواهد گرفت که می‌تواند گره از کار گروه بانکی و کل صنعت باز کند. در کل دولت خود را ملزم به پرداخت این بدهی کرده است که در صورت افزایش درآمدهای دولتی ناشی از فروش نفت، می‌تواند این مانع را مرتفع کند.

تمدید قانون افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی
عمده‌ترین دلیل توجه سهامداران به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را شفاف شدن ارزش واقعی شرکت است. یکی از روش‌های کارآمد قیمت‌گذاری سهام محاسبه ارزش جایگزینی شرکت است که به دلیل تورم شدید در ایران، دارایی آنها کمتر از قیمت اسمی‌ثبت شده است. در حال حاضر نیز میزان دارایی شرکت‌ها در مرکز توجه سهامداران است.

 تا قبل از پایان سال گذشته اکثر شرکت‌های متقاضی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها اقدامات لازم را برای استفاده از این روش انجام دادند. با این حال برخی نیز نتوانستند این عمل را انجام دهند و این موضوع به سال جاری منتقل شد.

بر اساس ماده یک اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، ارائه شده در فروردین ۹۵، افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های اشخاص حقوقی با رعایت استانداردهای حسابداری، مشمول پرداخت مالیات بردرآمد نیست.با این حال در ماده ۱۰ این مصوبه چنین عنوان می‌شود که افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی، پوشش زیان از محل مازاد مذکور، انتقال این مازاد به حساب سود و زیان یا اندوخته یا توزیع آن به هر شکل بین صاحبان سرمایه به منزله عدم رعایت استانداردهای حسابداری و همچنین تحقق درآمد در آن سال بوده و مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

در وضعیت فعلی نیز شرکت‌ها می‌توانند این اقدام را انجام دهند و فقط نباید در صورت سود و زیان یا افزایش سرمایه قید شود. با این حال این اقدام باعث افزایش شفافیت و ارزش‌گذاری صحیح دارایی شرکت‌ها شود که باعث به دست آوردن اطلاعات بنیادی دقیق‌تر و افزایش قیمت برخی از سهام‌ها شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*