اخبار تصادفی

«بازی خوان‌ها» در بورس سود می‌کنند!

در ۵ روز معاملاتی نوروز ۹۵ شاخص بورس از ارتفاع ۸۰٫۲۱۹ تا ۸۱٫۴۸۰ واحد خود را بالا کشید و ۱٫۵۷ درصد جهش را به خود دید و شاخص فرابورس موسوم به آیفکس هم از ۸۰۵ تا ۸۱۴ واحد معادل ۱٫۱۱ درصد رشد کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از عصر ایران، ارزش معاملات کل هفته در دو بازار بورس و فرابورس هم معادل ۱٫۹۶۵ میلیارد تومان رقم خورد،حال آن که سهم معاملات خرد ( بدون معاملات بلوکی و اوراق مشارکت ) از این کیک دو هزار میلیارد تومانی معادل ۱٫۴۳۴ میلیارد تومان بود که این آمار برای ۵ روز نوروزی حتی در مقایسه با هفته‌های کاری و جدی سال ۹۴ یک رکورد معنا دار به شمار می‌رود.

اما از فردا روزهای جدی معاملاتی بازار سهام آغاز می‌شود و جامعه ۷ میلیون نفری سهامداری با هزار امید و آرزو وارد سال ۹۵ می‌شود.سالی که به سال رویایی بازار سرمایه مشهور شده است.

عموم سرمایه گذاران ۱۳۹۵ را به دلایلی همچون توقف و کنترل سفته بازی در بازار طلا و سکه،عدم رشد تورمی‌مسکن(به اعتقاد فعالان این بازار و رئیس اتحادیه مشاورین املاک)،رشد اقتصادی پیش بینی شده ۵ درصدی،بهبود تدریجی قیمت نفت و کومودیتی‌ها و از همه مهمتر به قرارداد رسیدن همه تفاهمات و توافقات با خارجی‌ها و مشخص شدن اثرات مالی آن در صورت‌های مالی بنگاه‌های اقتصادی سال بورس می‌دانند.

حتی خوش بین‌های بازار سرمایه بازدهی بیش از ۱۰۰ درصدی بورس در سال ۹۲ را قابل مقایسه با بازدهی امسال نمی‌دانند و در شبکه‌های اجتماعی دائما عددهای خیره کننده ای از رشدهای پیش روی بازار سهام به چشم می‌خورد.

نگارنده نیز موافق فرضیه رشد بورس در سال جاری است، اما این رشد قطعا فراگیر و مربوط به همه شرکت‌های بورسی نخواهد بود و قطعا مثل سال ۹۲ رشد دسته جمعی همه شرکت‌ها و حتی شرکت‌هایی که مزیت نسبی ندارند را شاهد نخواهیم بود،چرا که بازار ۹۵ کوله باری از تجربیات سال‌های سخت ۹۳ و نه ماهه اول ۹۴ را دارد،زمانی که سهام شرکت‌های با بنیاد به مراتب کمتر از شرکت‌های بدون بنیاد افت کرد.

در واقع رشدی که در شبکه‌های اجتماعی برای سال جاری از آن صحبت می‌شود حتی بالاتر از ۱۰۰ درصد سال ۹۲ شدنی و در دسترس است و حتی بخش عمده ای از این رشد مربوط به شرکت‌هایی است که معاملاتشان بر روی شاخص اثرگذار است و اصطلاحا شاخص ساز هستند.اما شرکت‌هایی که امیدی به بهبود شرایط آن‌ها نیست و اصطلاحا رخداد بنیادی خاصی ندارند از این رشد بی بهره خواهند بود.

این دو گروه برنده ۹۵ خواهند بود…

دوگروه از سرمایه گذاران برنده بورس ۹۵ خواهند بود، نخست گروهی که به دنبال سهم‌های بنیادی می‌روند و می‌توانند درست تشخیص دهند که تحولات عمیق اتفاق افتاده در فضای اقتصادی کشور کدام صنعت و شرکت را متحول می‌کند و گروه دوم آن‌هایی خواهند بود که «بازی خوان» حرفه ای هستند.

تکلیف گروه اول مشخص است،سهم بنیادی را برای بلندمدت می‌خرند و آن سهم بنیادی رشد می‌کند.صنعت پتروشیمی‌،واسطه گری‌های مالی ،حمل و نقلی‌ها و تجهیزاتی‌ها از جمله این صنایع هستند.اما گروه دوم خود به دو دسته تقسیم می‌شوند افرادی که با اطلاعات نهانی بازی صنایع و شرکت‌های رشدی را می‌توانند بخوانند و دسته دیگر آن‌هایی که بازی خوانی حرفه ای می‌کنند.

بازی خوانی در زمستان ۹۴ در مورد خودرویی‌ها در بورس تهران اتفاق افتاد و آن‌هایی که توانستند بازی دولت در صنعت خودرو را درک کنند و البته به تحول شگرف این صنعت در دوران پساتحریم واقف شدند،در عید ۹۵ با ۴۰۰ درصد سود به خانه‌های خود رفتند.«بازی خوانی» به این معنی است که:

اولا بر اساس متغیرهای تحلیلی این درک به وجود بیاید که در رشد اقتصادی ۵ درصدی چه صنایعی محکوم به رشد هستند و البته سرعت رشد کدام صنایع بالاتر از بقیه است یا این که چه صنایعی و شرکت‌هایی با رخدادهای مهمی‌همچون تجدید ارزیابی،افزایش سرمایه،ورود سرمایه گذار خارجی و از این قبیل رخدادها مواجه است

و ثانیا این که از ورود و خروج حقوقی‌ها،نوع تغییرات قیمت سهام و نوسان‌های سهم یا اتفاقاتی از این دست بتوان این تشخیص را داد که تحولاتی در راه است.در تحولات صنعت خودرو به ویژه سایپا تا مدت‌ها بعد از شروع حرکت سهم از ۹ دی ۹۴(قیمت حدود ۹۰ تومان) حتی حرفه ای‌های بورس نتوانستند درست تشخیص بدهند که به واقع چه تحولاتی در راه است و در صنعت خودرو چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و حتی خیلی از حرفه ای‌ها زمانی به طوفان خودرویی‌ها پیوستند که برخی از این شرکت‌ها ۲۰۰ درصد رشد را به خود دیده بودند!

خیلی از خبرگان و حتی تحلیل گران در زمان آغاز رشد سهام خودرویی رفتار بازار در قبال این صنعت را غیرمنطقی ارزیابی می‌کردند اما غافل از این که از مدت‌ها قبل برای صنعت خودرو در جهت نمایش تاثیرات توافق برجام برنامه ریزی شده بود.

تاجایی که بلافاصله پس از امضای نهایی برجام توافقات اولیه با کمپانی‌های معروف و بزرگ اروپایی برای سرمایه گذاری مشترک در خودرویی‌ها انجام گرفت و مدیریت سایپا مامور آماده سازی این گروه معظم خودروسازی برای مشارکت با خارجی‌ها شد.اما برای تحقق این مهم لازم بود که ویترین سایپا درست چیده شود و زیان انباشته حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومانی شرکت از بین برود.

سایپا توانست در هماهنگی کامل با وزیر صنعت،معدن و تجارت با روش تجدید ارزیابی دارایی‌ها اولا به یک شرکت ۴ هزار میلیارد تومانی به لحاظ سرمایه تبدیل شود و هم به یک شرکت سودده.در واقع هر چند اتفاق رخ داده در گروه سایپا در نگاه اول بازی با اعداد و ارقام بود اما در عمل یک روش موفق در چابک سازی یک شرکت معظم به شمار می‌رفت،اتفاق مهمی‌که بازار سرمایه آن را به موقع درک کرد و نسبت به آن واکنش نشان داد،مدلی که در دنیا هم برای نجات کمپانی‌ها از آن استفاده می‌شود.

درباره ایران خودرو هم این اعتقاد وجود دارد که راه سایپا را خواهد رفت،البته ارزش این سهم هم از زمستان گذشته تاکنون حدودا سه برابر شده است.

در یک کلام باید گفت بازی خوان‌هایی که در زمستان سرد ۹۴ بازی سهام خودرویی‌ها خواندند در بورس ۹۵ هم می‌توانند موفق تر عمل کنند،بازی خوان‌هایی که این بار از رشد اساسی بانک‌ها حرف می‌زنند.

اما بازی خوانی کار حرفه ای‌هاست و آن‌ها که کار بازی خوانی را بلدند.برای غیرحرفه ای‌ها و آن‌ها که فرصت لازم برای رصد لحظه ای تحولات بازار سهام را ندارند،سرمایه گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری همچنان پیشنهاد ماست.

نگاهی به بازدهی یکسال اخیر صندوق‌های در سهام

برای دیدن جدول در سایز اصلی روی آن کلیک کنید

بازدهی یکسال اخیر صندوق‌ها در جدول فوق با رنگ بنفش مشخص شده است،همان طور که می‌بینید صندوق‌ها در یکسال اخیر بازدهی خوبی داشته اند و حال آن که اگر بازدهی بورس ۹۵ را رویایی می‌دانیم،سودآوری صندوق‌ها به مراتب می‌تواند بالاتر از این اعداد و ارقام باشد.

بورس ۹۴ چگونه تمام شد؟

بازار سال ۱۳۹۴ در حالی با بازدهی ۲۸ درصدی به پایان رسید که در این سال پرفراز و نشیب بورس تهران پدیده‌هایی را به خود دید و سرمایه گذاران برخی تک سهم‌ها به معنی واقعی کلمه «میلیاردر» شدند.

یکی از پدیده‌های بزرگ سال ۹۴ بازار حرکت شاخص ابزار پزشکی با تک سهمی‌به کنتور سازی ایران بود که با رشد بیش از ۷ برابری بیشترین بازدهی در سال ۹۴ را به ثبت رساند.دلیل این رشد قرارداد سودساز شرکت با اصناف برای تولید و فروش ۲۰۱ هزار صندوق فروشگاهی است.

اما شاخص خودرو نیز با تخته گاز تمام نشدنی در دو ماه آخر سال توانست رشد ۳ رقمی‌را به ثبت رسانده و در رده دوم قرار بگیرد، خودرویی‌ها در این سال بیش از ۱۱۵ درصد بازدهی داشته اند،بماند که رشد برخی از سهم‌ها در این گروه از مرز ۳۰۰ درصد هم عبور کرده است.همچنین گروه رایانه نیز به مدد رشد قیمتی لیدر گروه یعنی خدمات انفورماتیک سومین پله بیشترین بازدهی مثبت را نصیب خود نموده است.اما در بازار ۹۴ کمتر گروهی بازدهی منفی داشت و صنعت تایرسازی همچنان بیشترین زیان را نصیب سهامداران خود با ثبت بیش از ۲۱ درصد زیان داشته است.

جدول زیر روایتگر سود و زیان سرمایه گذاران در ۳۹ صنعت بورسی است در سال ۹۴ و همچنین مقایسه با تغییرات سال‌های ۹۳ و ۹۲ است.

 

دو دروغ سیزده بورسی جالب!

تعطیلات نوروز ۹۵ با دو دروغ سیزده جالب بورسی به پایان رسید دروغی که شمار زیادی از فعالان بازار سهام آن‌ها را باور کرده و از اثرات آن در شبکه‌های مجازی صحبت می‌کردند.

اولین دروغ سیزده توسط سایت خبری بورس نیوز منتشر شد.روز گذشته فعالان بازار سهام روی خروجی این سایت پربیننده با این خبر شوکه کننده مواجه شدند که ساعت معاملات بورس تا ساعت ۱۷ افزایش می‌یابد و پنجشنبه‌ها هم بورس از این به بعد باز است.

در متن این خبر آمده بود «همانطور که مطلع هستید پس از اجرای برجام سیل سرمایه گذاران خارجی به کشور روان شده است و خیلی از آن‌ها قصد سرمایه گذاری بلند مدت در کشورمان دارند و در پی خرید سهام شرکت‌های بورس تهران هستند لذا لزوم هماهنگی روزها و ساعتهای معاملاتی بورس تهران با سایر بورس‌های جهان مشهود است.

  در همین راستا اردشیر ساعتچی مشاور امور بین الملل بورس تهران به خبرنگار بورس نیوز گفت : در پی رفت و آمد خارجی‌ها و جلسات مکرری که آن‌ها با مسوولان و هیات مدیره بورس تهران داشتند یکی از عوامل بازدارنده برای سرمایه گذاری در بورس تهران را عدم فعالیت این بورس در روزهای پنج شنبه و جمعه دانستند از سوی دیگر زمان کم معاملات را به جهت کشف قیمت عادلانه مورد انتقاد قرار دارند .لذا هیات مدیره بورس تهران پس از بحث فراوان مقرر کرد که از ۱۵ فروردین ساعت معاملات تا ۱۷ افزایش یابد البته این الگو از بورس کالا و معاملات آتی سکه طلا برداشته شده است به همین دلیل بازگشایی بورس اوراق بهادار در روز پنج شنبه نیز مورد تصویب قرار گرفت .»

دومین دروغ سیزده را پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی بورس ۲۴ انتشار داد.این پایگاه خبری پرمخاطب در خبری نوشت:محمد فطانت رئیس سازمان بورس،عضو هیات وزیران شده و قرار شده با حضور مستمر در جلسات هیات دولت،ماموریت مهمی‌به نام عرضه سهام سه بانک ایرانی در بورس‌های اروپایی را دنبال کند!

جزئیات این خبر جالب هم به این شرح است:

«محمد فطانت که از آذرماه سال ۹۳ به عنوان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب و معرفی شده است،فرد نزدیکی به دولت به شمار می‌رود؛او توانست در خلال سفر اخیر حسن روحانی رئیس جمهور به جزیره کیش به پیشنهاد محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت و عضو ارشد شورای عالی بورس با طی تشریفات قانونی از اول اردیبهشت ۹۵ در تمام جلسات هیات وزیران شرکت کند.

این تصمیم مهم در نامه مورخه ۹۵٫۱٫۱۱ به شماره الف/۱۲۲/۱۳۷۸۹۰۵ به محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور رسما ابلاغ شده است.در این ابلاغیه آمده که محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به پیشنهاد محمد رضا نعمت زاده عضو شورای عالی بورس و موافقت رئیس جمهور می‌تواند از ۹۵٫۲٫۱ در جلسات هیات دولت بدون حق رای شرکت کند.در این نامه مهم تصریح شده که حضور مستمر رئیس سازمان بورس در جلسات هیات دولت به دلیل اهمیت بازار سهام در معادلات اقتصادی کشور با جهان و جایگاهی است که برای این بازار در رشد اقتصادی ۵ درصدی ،اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است.نکته قابل تامل این که در این تصمیم مهم اعلام شده که فطانت بدون حق رای در جلسات کابینه شرکت خواهد کرد، اما در موضوعات مرتبط با بازار سهام رای او در تصمیم گیری‌ها لحاظ خواهد شد.

ابوذر صالح نژاد معاون پارلمانی و امور دولت سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره به خبرنگار بورس ۲۴ توضیح داد:به دلیل اهمیت بازار سهام در معادلات خارجی پسابرجام و ضرورت در نظرگرفتن شرایط و ملاحظات بورس در تمام تصمیم گیری‌های اقتصادی و جلوگیری از تصمیماتی همچون نرخ گذاری ۱۳ سنتی خوراک پتروشیمی‌ها در سال ۹۲،در دی ماه سال گذشته همزمان با توافق برجام از طریق یکی از اعضای محترم کابینه و شورای عالی بورس به رئیس جمهور پیشنهاد شد که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به شکل مستمر و بدون حق رای در جلسات کابینه حضور پیدا کند که با این تصمیم خوشبختانه در نخستیم روزهای کاری سال ۹۵ موافقت شد.

وی در برابر این سوال که چگونه رئیس جمهور با چنین تصمیم مهمی‌براحتی موافقت کرده است،گفت:نقش بورس و شرکت‌های بورسی در معادلات خارجی به شدت با اهمیت شده است.در برنامه ای منسجم سه بانک صادرات ،ملت و تجارت در حال برنامه ریزی هستند که در اروپا شعبه برنند و بخشی از سهام این بانک‌ها در بورس‌های اروپایی عرضه شود.

بر این اساس جمع بندی شده که بانک صادرات در کانادا و بانک‌های ملت و تجارت در اتریش شعبه بزنند.از این رو پیگیری این برنامه‌ها و نظارت بر انجام این اقدامات مهم فردی را می‌طلبید که اختیارات وزیر را داشته باشد.از این جهت جایگاه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حد معاونت رئیس جمهور در دولت ارتقا پیدا کرد.

این مقام مسئول در برابر این سوال که آیا می‌توان به تشکیل وزارت بورس در آینده ای نزدیک امیدوار بود،گفت: «تشکیل وزارت به قانون مجزا نیاز دارد که شاید در کوتاه مدت قابل دسترس نباشد.»

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*