اخبار تصادفی

برنامه جدید پتروشیمی

معاون مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌با تشریح مشوق‌های جدید ایران به‌منظور ایجاد جهش جدید توسعه‌ای در پتروشیمی‌و جلوافتادگی از عربستان به عنوان یکی از رقبای صنعت پتروشیمی‌در خاورمیانه، سناریوهای جدید اصلاح قیمت خوراک پتروشیمی‌ها را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از برنامه‌های اولویت دار وزارت نفت در صنعت پتروشیمی‌وقوع دومین جهش توسعه در این صنعت کارآفرین و استراتژیک در ادامه برنامه پنجم توسعه است.

از این رو ساز و کارهای جدیدی به منظور افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی‌و فرآورده‌های پلیمری به حدود ۱۰۰ میلیون تن و افزایش درآمدهای صادرات پتروشیمی‌ایران تا مرز ۴۰ میلیارد دلار در سال مراحل نهایی تدوین خود را پشت سر می‌گذارد.

یکی از برگ برنده‌های توسعه صنعت پتروشیمی‌وجود بیش از ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی در ایران است اما در طول چند سال گذشته نا مشخص بودن قیمت قطعی فروش گاز به سوخت و خوراک به واحدهای پتروشیمی‌مشکلات متعددی را برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و خارجی برای مشارکت در طرح‌های پتروشیمی‌ایران ایجاد کرده است.

بر این اساس، هم اکنون فرمول و ساز و کار جدیدی به منظور تعیین یک قیمت منطقی به منظور فروش به صنایع پتروشیمی‌در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته تا امکان تحقق دومین جهش توسعه‌ای در صنعت ۵۰ ساله پتروشیمی‌ایران حاصل شود.

محمد حسن پیوندی در گفتگو با مهر در تشریح مهمترین اقدامات انجام گرفته به منظور افزایش جاذبه‌های اقتصادی توسعه پتروشیمی‌برای سرمایه‌گذاران خصوصی و بین‌المللی، گفت: بهره‌مندی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از امتیاز مشوق خوراک مایع برای توسعه صنعت پتروشیمی‌و غلبه بر رقبای منطقه‌ای، توسعه زنجیره ارزش و در نهایت ایجاد اشتغال و ارزش افزوده از مهمترین سناریوهای روی میز توسعه پتروشیمی‌است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌با اعلام اینکه در شرایط فعلی ایران بزرگترین دارنده مجموع ذخایر نفت و گاز طبیعی جهان است، تصریح کرد: علاوه بر این در اختیار داشتن هزاران کیلومتر خط ساحلی در خلیج فارس و دریای عمان، وجود زیرساخت‌هایی همچون بنادر و اسکله‌های تخصصی، نزدیکی به بازارهای بزرگ مصرف همچون چین و هند از دیگر مزیت‌های توسعه پتروشیمی‌در ایران است.

این مقام مسئول با اشاره به نامناسب بودن قیمت خوراک مایع که منجر به وقوع مشکلاتی در تولید محصولات پتروشیمی‌شده است اظهار داشت: از این رو لازم است یا فرمول محاسبه خوراک مایع اصلاح شود یا با در نظر گرفتن مشوق‌های لازم زمینه ترغیب سرمایه گذاران در این نوع واحدها را فراهم کنیم.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌با بیان اینکه در شرایط امروز و با هجمه اقتصادی دشمن و تحریم نفت اگر صنعت پتروشیمی‌نبود کشور با بحران روبرو می‌شد بیان کرد: اما با توجه به اینکه پتروشیمی‌در عمق اقتصاد جهانی نفوذ کرده است امکان تحریم آن به سادگی میسر نمی‌شود.

وی افزود: اگر قصد دولت توسعه این صنعت راهبردی است صرفا نباید نگاه کوتاه مدت اقتصادی داشته باشیم چرا که در بلندمدت ارزش فروش محصولات پتروشیمی‌بسیار بیشتر از خام فروشی گاز است البته پتروشیمی‌فقط پنج درصد از هیدروکربور کشور را مصرف می‌کند اما در مقابل ۴۰ درصد صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است که نشان دهنده درستی این گفته است.

پیوندی پتروشیمی‌را موتور محرک اقتصاد کشور و پیش برنده ده‌ها صنعت و خدمات جانبی عنوان کرد و یادآور شد: بر این اساس دو پیشنهاد برای زمینه‌سازی حضور بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری طرح‌های پتروشیمی‌در دستور کار قرار دارد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌با بیان اینکه راهکار نخست این است که در قیمت خوراک مایع مشوق‌هایی را به عنوان نمونه به صورت ۳۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شود اما این مشوق‌ها به صورت ودیعه در اختیار شرکت نفت باقی بماند، اظهارداشت: این مشوق‌ها درصورتی ارائه شود که به همین میزان در توسعه پتروشیمی‌و صنایع تکمیلی سرمایه گذاری شود.

وی، افزود: به این ترتیب از محل مشوق خوراک، هم این صنعت توسعه یافته است و هم کشور  بهره مند شده و هم مجتمع‌های پتروشیمی‌در مجموعه زنجیره ارزشی که ایجاده کرده اند سود می‌کنند.

این مقام مسئول پیشنهاد دیگر را در نظر گرفتن مشوق‌های پلکانی خوراک در ۵ سال نخست کار یک مجتمع پتروشیمی‌عنوان کرد و گفت: در این سناریوی پیشنهادی زمینه بازگشت سرمایه سریع تر در صنعت پتروشیمی‌فراهم و سرمایه گذاران علاقه بیشتری برای حضور پیدا می‌کنند.

وی همچنین در خصوص با نرخ خوراک گاز برای طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی‌توضیح داد: در این بخش هم پیشنهاد می‌کنیم که قیمت گاز طبیعی قابل رقابت با کشورهای منطقه همچون کشورهای عربستان و قطر باشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*