اخبار تصادفی

برندگان بورس

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شرق ،  شاخص خودرو در این هفته ٨,۴ درصد افت کرد و از ٢۵ هزارو ١۵۶ واحد به ٢٣ هزار و ٢١ واحد رسید. با توجه به اینکه صنایع بزرگ و تأثیرگذار بورسی وابستگی زیادی به قیمت‌های جهانی کالا دارند، روند خنثی در قیمت آنها باعث شده محرک جدی‌ای برای این صنایع ایجاد نشود. همین خلأ نیز باعث شد تا افت خودرویی‌ها، مسیر بازار را هم تا حد زیادی با خود همراه کند.

شاخص کل هم تمامی‌روزهای معاملاتی این هفته را به رنگ قرمز به پایان برد و طی پنج‌روز ١,۴ درصد بازده منفی برای سرمایه‌گذاران به‌همراه داشت. در معاملات روز گذشته، ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران در حدود چهارهزار و ۵٠۶ میلیاردریال رقم خورد و فرابورس هم کمی‌کمتر از دوهزار و ٢٠٠میلیارد ریال ارزش معاملات را ثبت کرد.
شاخص کل با ۵٢١ واحد افت، معادل ٠,۶۵ درصد، همچنان ضمن خروج از کانال ٨٠ هزارواحدی، نیمی‌از کانال ٧٩ هزارواحدی را نیز با قدرت به سمت پایین طی کرد! سایپا و ایران‌خودرو هم ١٣۵ واحد به این افت کمک کردند. نمادهای کگل، وپاسار، تاپیکو، ومعادن و فارس دیگر نمادهای منفی دیروز بودند. یکی از سؤالات اصلی بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار سرمایه این است که جهت بازار در سال جاری به کدام‌سو است؟
صنایع پیشرو کدام‌اند و در یک کلام برندگان بورس چه شرکت‌هایی خواهند بود؟ کاهش قابل‌ملاحظه ریسک سیستماتیک در فضای کلان اقتصادی و افق روشن پیش‌رو، بیانگر وجود امید در فضای سرمایه‌گذاری است. بررسی سایر بازارها از جمله مسکن، ارز و طلا، بیانگر این است که بورس پتانسیل بیشتری برای رشد نسبت به بازارهای موازی دارد. ولی همچنان که در سطور بالا اشاره شد، هنوز مشکلات زیادی پیش‌روی صنایع هستند. با لحاظ‌کردن این مصائب، همچنان صنعت پتروشیمی‌و حمل‌ونقل از قابلیت‌های رشد بسیار بالایی برخوردارند. کاهش تحریم‌های بین‌المللی تأثیر بسزایی بر صنعت حمل‌ونقل و به‌خصوص بخش دریایی دارد. صنعت پتروشیمی‌هم جزء معدود صنایع داخلی است که مزیت رقابتی خوبی در عرصه بین‌المللی برای کشورمان ایجاد کرده است. دراین‌بین صنعت دارو به‌عنوان یک صنعت کم‌ریسک و مطمئن برای سرمایه‌گذاری در سال جاری گزینه خوبی به نظر می‌رسد؛ صنعتی که با وجود رشد نسبی در چندماه اخیر، هنوز جای مناسبی برای ادامه مسیر خود دارد. شاید بتوان گفت با لحاظ‌کردن هم‌زمان ریسک و بازده، این صنایع جزء برندگان سال جاری تالار شیشه‌ای‌باشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*