اخبار تصادفی

به سهم۲۶درصدی صندوق توسعه ملی رأی نمی‌دهیم!

در شرایطی طبق قانون برای سال ۹۲ کل کشور باید ۲۶ درصد از درآمدهای نفتی دولت به حساب صندوق توسعه ملی واریز شود که این موضوع تنها شرکت‌های دولتی را شامل می‌شود و در خصوص آن نمی‌توان برای شرکت‌های خصوصی تعیین تکلیف کرد.

دریافت سهم ۲۶ درصدی صندوق توسعه ملی از درآمدهای صادراتی پالایشگاه‌های خصوصی و بورسی مغایر قانون اساسی بوده و برهمین اساس مواد مربوط به آن در بودجه کل کشور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی‌به احتمال زیاد رأی نخواهد آورد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی‌ضمن اعلام این مطلب در گفتگو با بورس نیوز اظهار داشت: در شرایطی طبق قانون برای سال ۹۲ کل کشور باید ۲۶ درصد از درآمدهای نفتی دولت به حساب صندوق توسعه ملی واریز شود که این موضوع تنها شرکت‌های دولتی را شامل می‌شود و در خصوص آن نمی‌توان برای شرکت‌های خصوصی تعیین تکلیف کرد.

ماده ای مغایر با قانون اساسی

محمدحسن نژاد افزود: این امر مغایر قانون اساسی است که بخش خصوصی را موظف کنیم که بخشی از درآمدهای صادراتی خود را به حساب صندوق مذکور واریز کند. برهمین اساس تصویب چنین برنامه ای میان نمایندگان خانه ملت وجود ندارد و می‌توان به فعالان بازار سرمایه این اطمینان خاطر را داد که موضوع سهم ۲۶ درصدی صندوق توسعه ملی از درآمدهای صادراتی حداقل برای پالایشگاه‌های خصوصی منتفی است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی‌با تأکید مجدد بر اشکال قانونی سهم دولت از درآمدهای نفتی پالایشگاه‌های خصوصی، شکل گیری موج مثبت در معاملات سهام این صنعت را طی روزهای آینده پیش بینی کرد.

افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها قطعی است

وی پیرامون قطعی شدن افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها در سال جاری ابراز داشت: در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، تغییر در نرخ خوراک مصرفی صنایعی همچون پتروشیمی‌ها برای سال جاری قطعی به نظر می‌رسد. هرچند نظر مجلس شورای اسلامی‌بر این امر استوار است تا افزایش نرخ‌ها حداقل تا شهریور ماه سال جاری اتفاق نیفتد و چنانچه تغییر قیمت‌ها اجرایی شود، به نحوی خواهد بود که به نفع تولید باشد.

دریافت عوارض صادراتی از سنگ آهنی‌ها

حسن نژاد از وضع عوارض صادراتی برای سنگ آهنی‌ها طی سال جاری در راستای ممانعت از خام فروشی ماده‌های اولیه، سخن گفت و عنوان کرد: در مقابل معافیت مالیاتی برای صادرات، مجلس بر وضع عوارض صادراتی تأکید دارد تا در صورت امکان مواد اولیه به صورت نیمه ساخت یا ساخته شده دارای ارزش افزوده صادر گردد. البته تمامی‌این موارد در لایحه بودجه کل کشور ممکن است تا زمان تصویب دستخوش تغییر و تحولاتی شود.

این نماینده خانه ملت در خاتمه از روند بازار سهام در سال جاری اظهار خوش بینی کرد و افزود: به نظر من بورس پس از انتخابات با سرعت بیشتری روند صعودی خود را در پیش خواهد گرفت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*