اخبار تصادفی

بورس اوراق بهادار تهران دیروز همچنان با کاهش قیمت‌ها و صف‌های فروش در نمادهای عمده بازار مواجه شد.

در بازار دیروز پس از یک دور تلاش برای جمع‌آوری صف‌های فروش، معامله‌گران در نمادهای عمده پالایشگاهی با صف‌های فروش مواجه شدند؛ همین امر نیز بر کل بازار اثر منفی گذاشته و به‌رغم عرضه سهام هلدینگ خلیج فارس و تاثیر مثبت این نماد در نهایت شاخص ۲۳۶واحد افت کرد و به ۴۴هزار و ۷۰۷واحد عقب نشست. در بازار دیروز نکته‌ای که بیش از هر چیز جلب توجه می‌کرد افت ارزش معاملات بود، هر‌چند که بخشی از این افت را می‌توان ناشی از حضور بیشتر فعالان بازار در مراسم افتتاح نمایشگاه سالانه بورس تلقی کرد اما کاهش ارزش معاملات بورس تهران به زیر ۱۰۰میلیارد تومان و در مجموع معاملات بورس و فرابورس به کمتر از ۱۵۰میلیارد تومان و تداوم حضور صف‌های فروش در پایان بازار می‌تواند نشانه‌ای از احتمال تغییر بازار از فاز استراحت به اصلاح میان‌مدت بدهد. از این رو اکثر کارشناسان با دقت روند معاملات را دنبال می‌کنند. در همین حال عدم انتشار گزارش‌های ۱۲ماهه شرکت‌های پتروشیمی‌و عدم بازگشایی نمادهای مهم متوقف نیز بر وضعیت بازار سنگینی می‌کند. دیروز در بازار سهام معامله‌گران شاهد رخداد برخی مسائل مهم در حوزه سیاسی بودند؛ آغاز ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری، گمانه‌زنی‌ها در مورد این انتخابات را افزایش داده است. در همین حال در مسائل سیاسی، مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی خود در پاسخ به سوالی در رابطه با مذاکرات جلیلی و اشتون و پاسخ احتمالی طرف مقابل به پیشنهادهای ایران گفت: هیچ خبر مستندی در رابطه با اینکه ۱+۵ نظرات خاصی را رسما اعلام کرده باشد نداریم و بر اساس توافق قبلی مقرر است خانم اشتون با رایزنی که با پایتخت‌های گروه ۱+۵ خواهد داشت جمع‌بندی مذاکرات را از طریق مناسب به آقای جلیلی اعلام کند که در این رابطه طبق توافق صورت گرفته ملاقات دوجانبه‌ای در تاریخ ۲۵ اردیبهشت بین آقای جلیلی و خانم اشتون صورت خواهد گرفت. در بازار دیروز در دو گروه تصفیه نفت و پتروشیمی‌معامله‌گران شاهد درج نام شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی‌تامین بودند که این امر راه را برای عرضه این شرکت احتمالا تا دو هفته آینده فراهم می‌کند. این شرکت می‌تواند رقیب جدی برای هلدینگ خلیج فارس باشد؛ به ویژه آنکه صورت‌های مالی این شرکت بسیار شفاف‌تر از هلدینگ خلیج فارس است. دیروز هلدینگ خلیج فارس در شرایطی که گزارش‌های ۶ماهه حسابرسی شده شرکت‌های زیر مجموعه خود را منتشر نکرده است، گزارش ۹ماهه خود را به روی سایت کدال داد که در آن تحقق ۲۲ریال سود را گزارش کرده است. میزان بدهی‌های ارزی این شرکت نیز از نکات مهم این گزارش است. در همین حال در گروه پتروشیمی‌امروز
۵ درصد از سهام شرکت پتروشیمی‌خراسان معادل ۸۹ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۶۰۰ سهم در فرابورس عرضه می‌شود. در شرکت پتروشیمی‌خراسان ظرفیت تولید اوره ۴۹۵ هزار تن، آمونیاک ۱۳۰ هزار تن و کریستال ملامین ۲۰ هزار تن است. کارشناسان بازار در انتظار آن هستند که دریابند آیا تامین اجتماعی همانند عرضه نفت پاسارگاد و ایرانول به دنبال قیمت‌گذاری بالا برای این سهم است یا خیر؟
در گروه فلزی دیروز بازارهای جهانی شاهد افزایش نسبی قیمت‌ها بودند.
به گزارش بلومبرگ در نخستین روز معاملاتی از هفته جدید میلادی در بورس فلزات لندن، هر تن مس برای تحویل در ماه آگوست، با ۴/۱ درصد افزایش قیمت نسبت به روز جمعه، ۷۳۷۴ دلار خرید و فروش شد که این رقم بالاترین قیمت مس از ۱۵ آوریل تاکنون به شمار می‌رود.
خبر مهم دیگری که روز گذشته بازارهای فلزات اساسی در جهان را تحت تأثیر قرار داد، احتمال کاهش هرچه بیشتر نرخ بهره در کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی ماه‌های آینده است. در حالی که بانک مرکزی اروپا هفته گذشته نرخ بهره در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به کمترین میزان آن از ابتدای تاسیس این اتحادیه تاکنون رساند، دیروز ماریو دراگی رییس بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که احتمال دارد این بانک در آینده نرخ بهره را حتی از میزان کنونی آن نیز پایین‌تر ببرد. در گروه انفورماتیک شرکت ۱۸ میلیارد و ۶۷۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی داده پردازی ایران برای هر سهم در سال مالی منتهی به اسفند ۹۱ مبلغ ۴۰۶ ریال عایدی خالص محقق نموده که در مقایسه با سال مالی مشابه ۱۲۷ درصد افزایش داشته است.
«مداران» برای هر سهم خود در سال مالی ۹۲ مبلغ ۷۵۴ ریال سود خالص پیش‌بینی کرده که علت رشد ۸۶ درصدی نسبت به سال مالی ۹۱ را پیش‌بینی افزایش انعقاد قراردادهای جدید و عدم پیش‌بینی جرایم فسخ یا تاخیر در اجرای پروژه‌ها در سال ۹۲ اعلام کرده است.
در گروه شیمیایی دیروز شرکت نیرو کلر در نامه شفاف سازی از فروش یک قطعه زمین در منطقه سعادت آباد خبر داده است. طبق اعلام شرکت فروش این زمین که با کاربری مسکونی به قیمت ۷ میلیارد تومان ارزشگذاری شده باعث افزایش ۵۰۰ ریالی سود خالص هر سهم در سال مالی ۹۲ خواهد شد.
«شکلر» پیش از این برای هر سهم در سال مالی ۹۲ مبلغ ۲۴۴۳ ریال سود خالص پیش‌بینی کرده بود. در این گروه، صنایع شیمیایی ایران دیروز انتشار گزارش ۳ماهه خود پوشش مناسبی را اعلام کرد.شیران برای سال مالی منتهی به آذرماه سال ۹۲ با سرمایه جدید ۵۰۱۸ ریال پیش‌بینی کرده است که با این وجود رشد ۵/۴۷ درصدی در سود شرکت اتفاق افتاده است. شرکت در سه ماهه ابتدای سال مالی نیز پوشش خوب ۴۳ درصدی داشته است.
علت تعدیل مثبت شیران عمدتا ناشی از افزایش میزان فروش صادراتی (محصولات الکیل بنزن خطی و نرمال پارافین) بوده است.
با انتشار این گزارش انتظارات از شرکت پاکسان که نماد آن در حال حاضر متوقف است افزایش یافته است. در گروه چوب و کاغذ دیروز بورس یکی از آخرین شرکت‌های حاضر در این گروه را به بازار پایه منتقل کرد. سازمان بورس طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد شرکت نئوپان ۲۲ بهمن «چنوپا» از فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران از تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه حذف و به بازار پایه فرابورس ایران منتقل خواهد شد.
در مجموع بازار دیروز منفی بود و در آن ۹/۹۲ میلیارد تومان سهام معامله شد که ۱۴/۹ درصد آن را معامله ۴/۹ میلیون سهم هلدینگ خلیج فارس تشکیل داد. از ۲۳۷نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند نیز ۱۵۰نماد با کاهش قیمت و ۸۲نماد با رشد ارزش همراه شدند و سایر نمادها بدون تغییر قیمت بودند.

دنیای اقتصاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*