اخبار تصادفی

بورس تهران؛درصدرلیست بازدهی شاخص جهان

فدراسیون جهانی بورس‌ها گزارش داد: بورس تهران با بیش از ۳۵ درصد رشد، حائز رتبه نخست از حیث بازده شاخص اصلی در شش ماهه اول سال ۲۰۱۳ میلادی شد.

ارزش مجموع بورس‌های بین المللی در شش ماهه نخست ۲۰۱۳ با ۳ درصد افزایش به روند رو به رشد خود ادامه داد. فدراسیون جهانی بورس‌ها در گزارش اخیر خود به عملکرد نسبتا مطلوب بازارهای اوراق بهادار در شش ماهه اول سال جاری میلادی اشاره کرد.
بر این اساس، ارزش معاملات سهام بورس‌های این نهاد برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ با افزایش ۲۳ درصدی در نیمه اول سال جاری روبه رو شد. ارزش بازارهای جهانی در پایان ماه ژوئن سال ۲۰۱۳ به بیش از ۵۶ تریلیون دلار بالغ شد که نسبت به پایان سال ۲۰۱۲ سه درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از ۱۲ درصد رشد داشته است.
در میان بورس‌های جهان، همچنان نیویورک یورونکست، نزدک امکس، گروه بورس ژاپن و گروه بورس لندن بزرگترین بازارهای دنیا به حساب می‌آیند. ارزش کل معاملات بورس‌های عضو WFE در نیمه نخست سال جاری به بیش از ۲۷ تریلیون و هفتصد میلیارد دلار رسید که افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به نیمه پایانی سال گذشته داشت. برخلاف دوره شش ماهه گذشته، سایر شاخص‌های بورس‌های بین المللی هم با رشد زیادی روبه رو بودند.
دفعات معاملاتی ۶ ماهه اول سال ۲۰۱۳ با ۱۲ درصد افزایش نسبت به نیم سال قبل از آن، به بیش از ۵ میلیارد مرتبه رسید. ضمن آنکه ارزش معاملات اوراق قرضه با اندکی رشد به بالاتر از ۱۲ تریلیون دلار و ارزش معاملات اوراق مشتق مبتنی بر اوراق بهادار با ۲۹ درصد افزایش در نیمه اول ۲۰۱۳ به ۳۶۸ میلیارد دلار بالغ گشت. معاملات صندوق‌های قابل معامله هم در این دوره ۲۲ درصد افزایش یافت و به بیش از ۶ تریلیون دلار رسید.
بر پایه این گزارش، عملکرد مطلوب دوره اخیر بیشتر ناشی از بهبود وضعیت بازارهای آمریکا است که در سه فصل گذشته بارشد ارزش بازار روبه رو بوده اند. در میان بورس‌های سایر مناطق هم ارزش بورس آتن پس از برقراری آرامش نسبی در اقتصاد یونان، رشد ۹۳ درصدی را در شش ماهه اول ۲۰۱۳ داشته و برترین بورس از حیث رشد ارزش بازار لقب گرفته است.
شاخص بورس‌های عضو فدراسیون نیز در مجموع و با توجه به وزن ارزش هر یک در نیمه نخست سال جاری میلادی نزدیک به پنج و نیم درصد بر اساس واحد پول داخلی و بیش از ۲ درصد براساس دلار آمریکا رشد داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، در میان بورس‌های جهان، بورس تهران با بیش از ۳۵ درصد رشد، حائز رتبه نخست از حیث بازده شاخص اصلی در شش ماهه اول سال ۲۰۱۳ شد و پس از آن بورس‌های ابوظبی(۳۵ درصد)، گروه بورس ژاپن(۳۲ درصد)، بورس ایرلند(۱۷ درصد) و فرابورس تایوان (۱۳ درصد) در رده‌های دوم تا پنجم پربازده ترین بورس‌ها قرار گرفتند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*