اخبار تصادفی

بورس سال ۹۴ را چگونه پشت سر گذاشت؟

 بازار سهام ایران در سال ۱۳۹۴ دو چهره کاملاً متفاوت را از خود به نمایش گذاشت. از ابتدای سال تا نیمه دی‌ماه ۹۴، وضعیت بازار سهام به‌رغم جهش‌های کوتاه‌مدت و ناپایدار در مقاطع حساس مذاکرات هسته‌ای (فروردین‌ماه و تیر‌ماه) کمابیش در رکود بود تا جایی که شاخص بورس به عنوان نماگر بازدهی بازار در این مدت حدود دو درصد کاهش یافت. این روند فرسایشی در ادامه رکودی اتفاق افتاد که از نیمه دی‌ماه سال ۱۳۹۲ و همزمان با اوج خوش‌بینی در بازار سهام پس از توافق ژنو آغاز شده بود؛ وضعیتی که بعدها مشخص شد شرایطی کمابیش شبه‌حبابی بوده و قیمت‌های سهام تناسبی با وضعیت بنیادی شرکت‌ها در آن زمان نداشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اقتصاد ،  از ۱۵ دی ماه سال ۹۲ تا ۱۵ دی ماه سال ۹۴، شاخص کل بیش از ۳۱ درصد از ارزش خود را از دست داد تا سخت‌ترین رکود تاریخنیم‌قرن فعالیت بورس تهران رقم بخورد. این رکود اگر حدود یک ماه دیگر به طول می‌انجامید، رکورد طولانی‌ترین رکود تاریخ بازار سرمایه را هم به نام خود ثبت می‌کرد؛ اما حصول توافق هسته‌ای نه‌تنها مانع از آن شد که این اتفاق بیفتد بلکه ماه بیست و پنجم از شروع رکود را تبدیل به یک دوره طلایی برای سهامداران کرد.

به این ترتیب، با اجرای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها ورق به یکباره برگشت و بورس تهران شاهد سرازیر شدن سیل نقدینگی به سمت خود بود. شتاب و شدت این اتفاق تا آنجا بود که شاخص کل در عرض یک ماه بیش از ۲۵ درصد جهش کرد و حیرت بسیاری از کارشناسان را برانگیخت.

 می‌توان گفت بازار سهام کشور با رشد بیش از ۲۰‌درصدی نسبت به کف اخیر خود مطابق با تعاریف علم فاینانس رسماً وارد «بول‌مارکت» یا «بازار‌گاوی» شده است. صنایعی که در یک ماه اخیر بیشترین منفعت را از رشد بازار برده‌اندهمان‌هایی هستند که از تحریم‌ها بیشترین آسیب را دیدند. صنعت خودرو در صدر این لیستمی‌درخشد و با جهش چشمگیر ۱۰۰‌درصدی در عرض یک ماه، همه صنایع برتر دیگر را با فاصله زیادی پشت سر گذاشته است.

در اثر این رشد سریع،نماگرارزش‌گذارییا همان نسبت قیمت بر درآمد (P /E) در بازار سهام با سرعت زیادی منبسط شده و در مرز ۵ /۷ واحد قرار گرفت. این نسبت که از میانگین تاریخی شش‌واحدی بورس تهران حدود ۲۵ درصد بالاتر است به خوبی نشان‌دهنده عمق خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به تحولات آتی در اقتصاد ایران و پتانسیل رشد سودآوری شرکت‌هاست؛ زیرا در غیاب خوش‌بینی مذکور، خرید سهام با این نسبت ارزش‌گذاری آن هم در شرایطی که کماکان سود ۲۰‌درصدی روزشمار در قالب انبوهی از ابزارهای موسوم به بدون ریسک در بازار سرمایه و شبکه بانکی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دارد، منطقی نبود.

 با این حال، آنچه به عنوان نقد ریسک در تحلیل رفتار زمستانی بورس تهران مطرح است، سرعت خارق‌العاده رشد قیمت‌های سهام و چاشنی پررنگ هیجان‌زدگی در فضای بازار است؛ وضعیتی که موجب شده تا سرمایه‌گذاران بدون دقت کافی به تفاوت در ماهیت شرکت‌ها و صنایع مختلف به هجوم دسته‌جمعی برای خرید سهام از هر نوع روی بیاورند و قیمت برخی سهام را که دارای وضعیت بنیادی وخیمی‌هستند هم تحت تاثیر جو کلی بازار رشد دهند.

این شرایط، به گواه تاریخ،هیچ‌گاه پایدار نیست و با فرونشستن گرد و غبار هیجانات، سهام ضعیف‌تر با بازگشت قیمت‌ها راه خود را از شرکت‌هایقوی‌تر جدا خواهند کرد. این بدان معنی نیست که انتظار سقوط دردناکی مشابه دو سال گذشته در بورس تهران داشته باشیم بلکه مقصود آن است که در افق سال ۱۳۹۵ نه‌تنها از سرعت رشد بورس تهران احتمالاً به نحو قابل ملاحظه‌ای کاسته خواهد شد بلکه تنها سرمایه‌گذارانی موفق به کسب بازدهی مقبول خواهند شد که نه‌تنها در میان انبوه صنایع بورسی قائل به تمایز باشند بلکه در هر صنعت با انجام تحلیل دقیق نسبت به چشم‌انداز آتی هر شرکت، برترین‌ها را برگزینند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*