اخبار تصادفی

بی‌تفاوتی شاخص تالار شیشه‌ای به بریگزیت

 بازار سرمایه ایران به این خبر که در سطح جهانی بنیادی و سیستماتیک محسوب می‌شود، واکنش هیجانی نشان نداد و معاملات تالار شیشه‌ای روند آرامی‌در پیش گرفت. در اولین روز معاملاتی هفته، شاهد رشد ٢٧واحدی شاخص بورس بودیم و ارزش معاملات در این بازار نزدیک به ١٨٠ ‌میلیارد تومان بوده است. نمادهای وبملت، کچاد، حکشتی و وغدیر بیشترین تأثیر مثبت را روی شاخص داشتند که باید به معاملات وغیر و حکشتی و تأثیری که در ایجاد شاخص داشتند، توجهی ویژه داشت. از سوی دیگر نمادهای شبندر و کگل بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، در فرابورس اما وضعیت به شکل دیگری بود و این بازار با کاهش نزدیک به هفت‌واحدی همراه بود. در این بازار نمادهای شتران، ذوب و مارون بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. ارزش معاملات در این بازار در حدود ١۴۵ ‌میلیارد تومان بوده است.

با بررسی ارزش معاملاتی در بازارها می‌توان بیان کرد نقدینگی از بازار خارج نشده و چرخه آن ادامه دارد. با توجه به رخداد بریگزیت باید توجه ویژه به آینده صنایع و بازارهای جهانی داشت. اولین تأثیر این واقعه را می‌توان ادامه رشد قابل‌توجه شاخص طلا دانست که از هفته قبل شروع شده بود. ارزش دلار نسبت به پوند تقویت می‌شود. همان‌طور‌که در بازار ارز و مبادلات جهانی ملاحظه شد، کاهش شدید ارزش پوند در برابر دلار، پس از همه‌پرسی صورت گرفت. این امر برای کشورهایی که بر پایه یک نرخ ارز مرجع، دلار، هستند، می‌تواند بازار را دچار تغییراتی کند. بازار ایران با توجه به اهمیت ارز دلار، از این رخداد تأثیر می‌پذیرد و می‌تواند برای شرکت‌های بورسی که صادرات قابل‌توجهی دارند، درآمد مناسبی از محل تسعیر ارز شناسایی شود، گرچه بازار ارز و معاملات داخلی به این امر واکنشی نشان نداده است.

در بازار پول شاهد کاهش نرخ سود هستیم که می‌تواند به بهبود عملیاتی شبکه بانکی کمک کند و در بلندمدت پس از تأثیر روی سود این صنعت، شاهد رشد قیمتی نمادهای بانکی باشیم. گروه کامودیتی و نفت پس از بریگزیت پیش‌بینی می‌شود با کاهش همراه شوند. با توجه به ارزش بالایی که این صنایع و فعالیت‌های وابسته به آنها در بازار دارند، در صورت تحقق این مباحث، شاهد ریزش شاخص تالار شیشه‌ای خواهیم بود.

بازار اوراق نوین مالی و اوراق با درآمد ثابت باتوجه به کاهش نرخ سود شبکه بانکی، مطلوبیت بالاتری برای سرمایه‌گذاران دارند و بازار این ابزارهای مالی روند بهتری در آینده خواهند داشت. گرچه کاهش نرخ سود بازار پول می‌تواند به گردش نقدینگی، تزریق آن به بازار تولید و سرمایه کمک کند؛ اما از سوی دیگر شاهد نرخ بالای سود اوراق نوین مالی هستیم که می‌تواند سیاست‌های کلان اقتصادی را با مشکل همراه کند و تنها جابه‌جایی سرمایه‌ها از سود بانکی به سود اوراق را نظاره‌گر باشیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*