اخبار تصادفی

بی‌میلی مشتریان مسکن به فرابورس

نرخ بالای سود بانکی از یک طرف و هزینه‌ای که باید برای خرید اوراق (تسه) پرداخت شود از سوی دیگر به بی‌میلی متقاضیان مسکن نسبت به فرابورس دامن زده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بر اساس مقررات جدید دریافت تسهیلات، زوج‌های تهرانی که تاریخ عقدشان از اول فروردین سال ۱۳۸۵ به بعد باشد در صورت عدم استفاده از تسهیلات طرح ۹۲، می‌توانند با خرید ۲۰۰ برگ از اوراق تسه هریک ۵۰ میلیون تومان وام مسکن دریافت کنند. ضمن اینکه به این مبلغ ۱۰میلیون تومان وام جعاله نیز اضافه می‌شود و زوجین می‌توانند جمعا ۱۱۰میلیون تومان وام دریافت کنند.

با این وجود آخرین برآوردها حاکی از آن است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن با توجه به اینکه عرضه و تقاضای ویژ‌ه‌ای صورت نگرفته چندان تغییری نداشته و بر روی قیمت‌های ۸۰ تا ۸۲ هزار تومان متغیر است.

دولت برای خروج مسکن از رکود هر تیری که در کمان داشت رها کرد. از افزایش وام ۳۵ میلیونی جعاله به ۶۰ میلیون تومان گرفته تا وام ۸۰ میلیونی خرید، ۱۶۰ میلیونی زوجین و سپس ۱۵۰ میلیون تومانی ساخت. دولت حتی از متوسل شدن به بازار رهن ثانویه نیز غافل نشد و ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق در این بازار منتشر کرد. اما هنوز بسیاری معتقدند عرضه مازاد گریبان مسکن را گرفته و تا ورود ۳٫۶ میلیون واحد مسکونی به بازار واقعی مصرف نمی‌توان انتظار تحرکی جدی در بخش مسکن را داشت.

یکی از بخش‌هایی که می‌تواند با در اختیار گذاشتن تسهیلات ارزان قیمت، کمک شایانی به افزایش توان خرید متقاضیان مسکن کند، سیستم بانکی است که هم‌چنان نرخ‌های بهره آن ضدتولید و اشتغال عمل می‌کنند؛ تا جایی که مردم ترجیح می‌دهند به جای استفاده از تسهیلات خرید مسکن، پول‌های خود را به بانک بسپارند و سودهای ۲۰ درصد بگیرند؛ زیرا در کمتر بخش تولیدی می‌توان چنین درآمدی کسب کرد. به همین دلیل کارشناسان، خروج از رکود بخش مسکن را تنها از طریق کاهش بهره‌های بانکی میسر می‌دانند و معتقدند بهره‌های بانکی باید هم در تسهیلات و هم در سود سپرده‌گذاری کاهش پیدا کند و تا زمانی که این اتفاق نیفتد مسکن رونق نمی‌گیرد.

با این وجود معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: افزایش ۱۹ درصدی معاملات مسکن تهران در فروردین ۹۵ نسبت به فروردین ۹۴ پیش‌نشانه خوبی برای خروج از رکود مسکن است. هم‌اکنون منتظریم تا آمار اردیبهشت ماه نیز ارایه شود که اگر روند رو به رشد معاملات در چند ماه آینده تداوم یابد پیش‌بینی اکثریت قریب به اتفاق متخصصین اقتصادی و امور مسکن مبنی بر خروج از رکود مسکن در نیمه سال جاری محقق خواهد شد.

پیش‌بینی که برخی کارشناسان، کمی‌آن را خوشبینانه می‌دانند. در این راستا عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به آمار صدور جوازهای ساختمانی، خروج زودهنگام بخش مسکن از رکود یک پیش بینی غیر واقعی است و سال خروج مسکن از رکود را سال ۱۳۹۷ است.

بنابراین گزارش، زوج‌های تهرانی برای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن باید ۲۰۰ برگه اوراق از فرابورس خریداری کنند که با توجه به قیمت ۸۲ هزار تومانی این اوراق در بازار فرابورس، باید مبلغی حدود ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای خرید این اوراق هزینه کنند؛ یعنی کسانی که متقاضی دریافت این نوع وام هستند باید ۱۰ میلیون تومان وام جعاله که برای خرید آن ۲۰ برگه اوراق با احتساب هر برگه ۸۲ هزار تومان یعنی یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان است نیز هزینه کنند.

بررسی وضعیت معامله اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس نشان می‌دهد که با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار نیز قیمت این اوراق تغییری نکرده و در همان محدوده ۸۲ تا ۸۳ هزار تومان در حال معامله است. زیرا به گفته توکلی، رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس عرضه و تقاضای ویژه‌ای صورت نگرفته و معاملات تعادلی در جریان است.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند، یعنی برای دریافت وام ۶۰ میلیونی مسکن ۱۲۰ ورقه حق تقدم تسهیلات با در نظر گرفتن قیمت ۸۲ هزار تومانی خریداری شود و خریدار در مجموع ۹ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان برای خرید این اوراق بپردازد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*