اخبار تصادفی

بی تحلیلی عامل اصلی نوسانات اخیر بورس

نوسان بازار طی بازه زمانی امری طبیعی به نظر می‌رسد و نوسان گیرها یا به عبارت بهتر سرمایه گذاران و معامله گران با نگاه کوتاه مدت در فرآیند نزدیک شدن قیمت سهام شرکت‌های فعال بورسی به ارزش ذاتی آنها تأثیرگذار هستند.
روند رو به رشد بازار سهام طی ماه‌های اخیر به گونه ای بوده که بسیاری از معامله گران بازدهی مناسبی را طی بازه زمانی مذکور کسب کرده اند. از این رو به نظر می‌رسد پس از عبور از این دوران طلایی، بازار بورس با فشار عرضه‌ها و نوسان قیمت سهام شرکت‌های فعال بورسی به دلیل تمایل معامله گران جهت فروش سهام و شناسایی سود، مواجه شده است.

براساس گزارش بورس نیوز، به نظر می‌رسد سهولت دسترسی افراد حقیقی به بورس اوراق بهادار و انجام معامله در آن از طریق معاملات برخط در این روند نوسانی مؤثر واقع شده است. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که نوسان بازار طی بازه زمانی امری طبیعی به نظر می‌رسد و نوسان گیرها یا به عبارت بهتر سرمایه گذاران و معامله گران با نگاه کوتاه مدت در فرآیند نزدیک شدن قیمت سهام شرکت‌های فعال بورسی به ارزش ذاتی آنها تأثیرگذار هستند.

این در حالی است که در شرایط کنونی تحلیل‌های صحیح و مناسبی از سوی معامله گران پیرامون تأثیری که حذف یا کاهش تحریم‌های اعمالی بر وضعیت سودآوری شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف به ویژه خودرو در پی خواهد داشت، دیده نمی‌شود، به گونه ای که به نظر می‌رسد انجام معاملات در نماد شرکت‌های فعال این صنعت تحت تأثیر رفتارهای هیجانی معامله گران انجام می‌پذیرد.

انتظار آن می‌رود تا با نزدیک شدن به پایان سال مالی اغلب شرکت‌های سرمایه گذاری و تمایل آنها جهت شناسایی سود شاهد فشار عرضه‌ها طی ماه‌های آتی باشیم که در صورت وجود جذابیت برای سهامداران به ویژه معامله گران حقیقی نسبت به سرمایه گذاری در بورس، می‌توان نسبت به جذب نقدینگی‌های موجود در بازار موفق عمل کرد.

در پایان این گزارش می‌افزاید، براساس روند رو به رشدی که بازار سهام طی ماه‌های اخیر سپری کرده، سهام شرکت‌های فعال در صنایعی همچون معدنی، پالایشی در کنار شرکت‌های سرمایه گذاری از جمله سهم‌هایی هستند که به نظر می‌رسد از روند رو به رشد بازار بورس طی ماه‌های اخیر جا مانده اند و از پتانسیل‌های لازم جهت رشد قیمت سهام در شرایط کنونی برخوردارند. به گونه ای که می‌توان گفت گروه‌های مذکور توانایی جذب نقدینگی‌های موجود در بازار سهام را دارا هستند. چراکه شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف همچون صنعت دارو وجود دارند که برخلاف برخورداری از پتانسیل رشد سودآوری به نظر می‌رسد به دلیل روند صعودی که قیمت سهام این شرکت‌ها طی ماه‌های اخیر سپری کرده اند، امکان جذب نقدینگی‌های موجود برای آنها وجود ندارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*