اخبار تصادفی

تأثیر نوسانات جهانی بر سود “فاسمین”

معرفی:
شرکت کالسیمین در سال ۱۳۴۳ در تهران با سرمایه ۵۰ میلیون ریال به ثبت رسید و پس از سال‌ها فعالیت در سال ۱۳۷۶ به سهامی‌عام تبدیل و وارد بازار بورس و اوراق بهادار شد . سرمایه اسمی‌این شرکت که در زمینه صنعت سرب و روی فعال است تا به حال ۲۰ مرتبه افزایش یافته و به ۲۰۰۰ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ رسیده است ضمنا" شرکت برنامهء افزایش سرمایه ۱۰۰% از آورده نقدی را در دستور کار دارد .

ترکیب سهامداران:

 

 صورت‌های مالی اساسی:
شرکت کالسیمین دارای ۳ کارخانه؛ تغلیظ سرب و روی انگوران، کارخانه ذوب روی دندی و کارخانه روی زنجان می‌باشد. ظرفیت کارخانه ذوب روی دندی ۳۰۰۰۰تن و ظرفیت کارخانه روی زنجان ۷۷۰۰ تن در سال می‌باشد.
لازم به ذکر است شرکت‏های مجتمع ذوب و احیاء روی قشم، تولید روی بندرعباس (تولیدکننده شمش روی)، شرکت‏های اسیدسازان و روئین‏کاران الوند (تولیدکننده اسید)، شرکت صنعت روی زنگان (تولیدکننده کنسانتره روی و پودرهای میکرونیزه آهن، مس و روی) و شرکت کاتالیست پارسیان (تولیدکننده آند و کاتد) از زیرمجموعه‏های شرکت کالسیمین می‏باشند.

الف – ترازنامه:
ترازنامه ۹ ماهه منتهی به آذرماه شرکت نشان می‌دهد که فاسمین در مقابل ۲۸۸۳ میلیارد ریال دارایی جاری، ۱۶۵۹ میلیارد ریال بدهی جاری دارد. حساب‌های دریافتنی، موجودی مواد و کالا، سایر حساب‌های پرداختنی و تسهیلات بانکی اخذ شده، اهم موارد بخش جاری ترازنامه است.

برای دیدن جداول در سایز اصلی روی آن کلیک کنید

 
گزارش حسابرس مشروط به بند‌های ۳ الی ۶ شده است. بند‌ها مربوط به سرمایه گذاری در ترکیه، پروژه نیروگاه برق و نحوه شناسایی بهای تمام شده است که ارقام آن در مقایسه با وضعیت مالی و عملیاتی شرکت به لحاظ تحلیلی، با اهمیت تلقی نمی‌شود.
حساب‌های دریافتنی تجاری به میزان ۱۲۲۷ میلیارد ریال عمدتا از دو شرکت احیای روی قشم و تولید روی بندرعباس است. ارقام حساب‌های دریافتنی از زیر مجموعه‌های شرکت اصلی است و ریسک عدم وصول ندارد.
موجودی مواد و کالا عمدتا کالای ساخته شده است و سهم سایر سرفصل‌های موجودی مواد کالا اندک است. عمدتا شرکت در مقاطع زمانی مناسبی تولید و کالا را انبار می‌کند تا در شرایط بهبود قیمت‌های جهانی نسبت به عرضه و فروش آن اقدام کند بنابراین موجودی مواد و کالا دارای نوسان است.
در بخش بلند مدت، سرمایه گذاری‌های شرکت به مبلغ ۸۱۵ میلیارد ریال و ارزش بازار تقریبی ۱۱۱۴ میلیارد ریال است. اهم شرکت‌های سرمایه پذیر به شرح جدول زیر است:

 

 
در بخش بدهی‌های جاری، سایر حساب‌های پرداختنی به مبلغ ۸۵۶ میلیارد ریال عمدتا مربوط به هزینه کرد‌های مشترک درون گروهی است. تسهیلات بانکی اخذ شده به میزان ۴۱۸ میلیارد ریال، تماما به صورت ریالی از بانک صادرات با نرخ ۲۰ الی ۲۵درصد اخذ شده است.

بررسی نسبت‌های مالی و عملکردی:

 

 

نتیجه: رکود در بازار منجر به افزایش مانده  تسهیلات بانکی شده است اما همچنان نسبت به به مجموع دارایی‌های جاری مناسب و معقول است اما میزان حساب‌های دریافتنی و موجودی کالای ساخته شده عدد بالایی است که شرکت جهت بهبود شرایط خود نیازمند اصلاح آن است.

صورت جریان وجوه نقد:
شرکت کالسیمین در ۹ ماه سال ۱۳۹۴ در بخش فعالیت عملیاتی ۳۴۱ میلیارد ریال ورود نقدینگی داشته در حالی که طی دوره مشابه سال قبل ۳۹ میلیارد ریال ورود وجه نقد دیده می‌شود که عمدتا به دلیل کاهش حساب‌های دریافتنی و موجودی کالا است. در دوره مورد اشاره ۲۰۱ میلیارد ریال سود سهام پرداخت شده است. این شرکت در دوره مورد بررسی ۳۵۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت و ۳۵۲ میلیارد ریال بازپرداخت نموده بنابراین در تلاش برای ثابت نگه داشتن مانده تسهیلات است اما در کل سال ۱۳۹۳ این شرکت ۳۶۲ میلیارد ریال تسهیلات دریافت و ۱۰۸ میلیارد ریال بازپرداخت نموده بنابراین باید بگوییم وضعیت تسهیلات بانکی شرکت در حال بهبود است.

صورت سود و زیان:
سود هر سهم فاسمین برای سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به ترتیب ۱۳۰ ریال و ۲۲ ریال پیشبینی شده که در گزارش ۹ ماهه منتهی به آذر ۱۳۹۴ به ازای هر سهم تحقق سود ۴۸ ریالی را شاهد بوده ایم. این شرکت در سال ۱۳۹۳ موفق به کسب ۳۸۸ ریال سود به ازای هر سهم شد که علت کاهش سودآوری عمدتا رشد هزینه تولید و نرخ خرید خاک بوده است.
وضعیت مقدار فروش شرکت را با توجه به سوابق دو سال اخیر و بر اساس واقعی ۹ ماهه به شرح زیر تعدیل نموده ایم:

 

 
بر این اساس چون مقدار فروش را تعدیل نموده ایم، مصرف خاک بر اساس محتوای فلز روی و بر اساس عیار متناسب تعدیل می‌گردد:

 

در بودجه شرکت، نرخ فروش بر اساس فلز روی ۱۶۰۰ دلاری و دلار بازار آزاد ۳۵۰۰۰ ریالی است. در تحلیل پیش رو، نرخ فلز روی ۱۸۸۰ دلار، دلار بازار آزاد ۳۵۰۰۰ دلار در نظر گرفته میشود همچنین نرخ خرید خاک بر اساس جدول سهمیه ایمیدرو متناسب با روی ۱۸۸۰ دلاری، ۶۲ دلار برای هر تن و با ارز مرکز مبادلات فرض می‌گردد.
سایر آیتم‌های مالی به تناسب عملکرد ۹ ماهه تعدیل گردیده و صورت سود و زیان بر اساس یک سناریو به شرح زیر تعدیل میگردد:

 
با توجه به نوسان نرخ فروش و همچنین احتمال دستیابی به مقادیر بالاتر تولید و فروش، جدول تحلیل حساسیت به شرح زیر جهت استفاده در شرایط آتی و نوسانات آن ارائه می‌گردد:

 

 

مشاهده می‌گردد که تغییرات نرخ جهانی و تغییر مقدار فروش می‌تواند سود را به شکل محسوسی تغییر دهد به طور مثال اگر شرکت ۳۵ هزار تن شمش با نرخ متوسط ۱۹۵۰ دلار در یک سال به فروش برساند، سود خالص به ۲۹۲ ریال برای هر سهم می‌رسد.

تحلیلگران: آتوسا حاج حسینی – ولید هلالات

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*