اخبار تصادفی

تازه واردها در بازار سرمایه چه کنند؟

مهدی عبدالعلی زاده در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین، به افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه دارند توصیه کرد که بسیار حساب شده وارد بازار شوند و با دقت زیادی سهام را انتخاب کنند.
وی افزود:برخی نمادها به اندازه دو سال آتی رشد کردند و به نظر نمی‌رسد که باز هم رشد کنند بنابراین افراد باید مراقب باشند و چنین سهامی‌را که ریسک و بازده آن برای افرادی که مرتب بازار را رصد نمی‌کنند مناسب نیست به همین منظور به تازه واردان بازار سرمایه توصیه می‌شود که با بررسی کامل و استفاده از مشاوران و صندوق‌ها وارد بازار شوند.
این تحلیلگر بازار سرمایه درباره آینده بازار سرمایه در سال ۹۵ اظهار کرد: به نظر می‌رسد پس از رکودی که از دی ماه سال ۹۲ آغاز شد، با اتفاقات نسبتا عملی که در حوزه مذاکرات هسته ای و اجرایی شدن برجام افتاد، پارادایم جدیدی وارد بازار سرمایه شد و کنترل‌ها از طرف سهام داران عمده کمتر شد.
عبدالعلی زاده در ادامه با بیان اینکه شاهد رشد خوبی در بازار سرمایه بودیم، گفت:اما اینکه چقدر این رشد واقعی بوده و چقدر با توجه به آینده نگری صورت گرفته باید به طور جداگانه مورد واکاوی قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: اگرچه برجام باعث ایجاد فضای خوش بینی شد اما در عمل اتفاقی نیفتاده بود و بازار سرمایه تا حدودی این موضوع را پیش خور کرده بود اما کاهش بهره بین بانکی از ۲۸ درصد به زیر ۲۰ درصد از مهم ترین سیگنال‌های بازار سرمایه در سال گذشته بود که موجب رشد بازار سرمایه و شاخص کل شد.
عبدالعلی زاده با اشاره به اینکه با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی امری ملموس است که همه سپرده گذاران به خوبی آن را درک خواهند کرد، اضافه کرد:البته دستورالعمل کاهش نرخ سود بانکی به طور کامل در بانک‌ها اجرا نشده است و اجرای کامل آن به زمان نیاز دارد، اما با توجه به اینکه کاهش نرخ سود سپرده برای سپرده گذاران بسیار مهم است به طور طبیعی شاهد ورود برخی سرمایه‌ها به بازار سرمایه، بازار ارز و بخش مسکن و مستغلات خواهیم بود.
این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: البته با توجه به هدف دولت در زمینه کنترل تورم و مباحث مربوط به نرخ رشد اقتصادی، شاید نتوان به بازار ارز رویکرد سرمایه گذاری داشت و به نظر می‌رسد که  ارز جنبه دارایی امن داشته باشد.
وی همچنین درباره رشد شاخص در سال جاری و روند آن تا پایان سال خاطرنشان کرد:از دید بنیادی متغیرها متفاوت از عرضه و تقاضا هستند به عبارت دیگر بحث بنیادی و سودآوری شرکت‌ها یک چیز می‌گوید و بحث عرضه و تقاضا چیز دیگری می‌گوید بنابراین در بحث عرضه و تقاضا با توجه به اینکه پیش بینی می‌شود بخشی از سپرده‌ها از بانک‌ها وارد بازار سرمایه شود، تقاضا تا حدودی افزایش خواهد یافت که این امر می‌تواند به رشد شاخص کمک کند.
عبدالعلی زاده با اشاره به اینکه به استثنای خودرو سایر سهام شاخص باز رشد چندانی نداشتند، اظهار کرد:سهام بانکی‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها که بر روی شاخص تاثیر دارند رشد چندانی نکردند اما با توجه به چشم اندازی که از قیمت نفت وجود دارد به نظر نمی‌رسد شاهد رشد چشمگیر باشیم و روند طبیعی خواهد بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*