اخبار تصادفی

تحلیل بنیادی سرمایه گزاری سپه

دنیای اقتصاد: سرمایه‌گذاری سپه از جمله شرکت‌های پرقدمت بازار سرمایه کشور است که در رشته واسطه‌گری‌های مالی به فعالیت مشغول است. تمرکز شرکت بر راهبری یک پرتفولیوی هزار میلیارد تومانی در بورس تهران قرار دارد که در سهام نسبتا متنوعی از شرکت‌های بازار سرمایه‌گذاری شده است.
با این حال، از آنجا که قریب۴۰ درصد از ارزش بازار سبد سرمایه‌گذاری‌های بورسی شرکت به سهام چادرملو (۲۳ درصد)، سرمایه‌گذاری امید (۹ درصد) و گل گهر (۷ درصد) اختصاص دارد، «وسپه» را عمدتا در بازار به عنوان «سرمایه‌گذاری سنگ آهنی» می‌شناسند و روند نوسانات قیمت سهم نیز با گروه مزبور دارای همگرایی تقریبی است. البته سهم صنعت سنگ آهن در سبد سرمایه‌گذاری‌های شرکت در دو سال قبل معادل ۶۰ درصد بود، بنابراین می‌توان گفت «وسپه» در راستای افزایش تنوع پرتفولیوی سرمایه‌گذاری و کاهش تمرکز بر صنعت خاص حرکت کرده که این استراتژی، نقش مهمی‌در کاهش ریسک سبد سهام شرکت ایفا کرده است.
برای ارزش‌گذاری سهام شرکت مطابق روش معمول شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید حقوق صاحبان را با مازاد ارزش بازار سبد سرمایه‌گذاری‌ها جمع کرد تا خالص ارزش دارایی‌ها به دست آید. محاسبات مربوطه در مورد «وسپه» در جدول ارائه شده است.
درخصوص ارقام جدول و آخرین وضعیت شرکت باید به چند نکته توجه داشت:
۱- رقم حقوق صاحبان سهام در جدول مقابل از صورت‌های مالی شش ماهه حسابرسی نشده (منتهی به ۳۱ خرداد ۹۲) استخراج شده است. همچنین رقم مازاد ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌ها از گزارش آخرین صورت وضعیت پرتفولیوی شرکت منتهی به ۳۱ تیر ۹۲ اقتباس شده است.
۲- شرکت در آذر ماه سال گذشته افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سرمایه‌گذاران به منظور توسعه دایره سرمایه‌گذاری‌ها را در مجمع صاحبان سهام تصویب نمود که مراحل نهایی استفاده از حق تقدم سهامداران و ثبت افزایش سرمایه در جریان است.
«وجوه افزایش سرمایه در جریان» طبیعتا در محاسبه خالص ارزش دارایی‌ها در جدول مقابل لحاظ شده است. در روند عملیات شرکت، آثار استفاده از منابع جدید مشهود است؛ به نحوی که «وسپه» با اجرای افزایش سرمایه اخیر موفق شده تا منابع مزبور را عمدتا در سرمایه‌گذاری‌های بورسی به کار گیرد. به این ترتیب حجم بهای تمام شده سبد سرمایه‌گذاری‌های بورسی شرکت از ابتدای سال مالی تا کنون با بیش از۵۰ میلیارد تومان افزایش از ۴۰۲ میلیارد تومان به ۴۵۶ میلیارد تومان در تاریخ تیر ۹۲ رسیده؛ ضمن آنکه بخش عمده ای از سود سهام پرداختنی باقیمانده سهامداران از سنوات قبلی نیز از این طریق تسویه شده است.
۳- در این محاسبه، ارزش بازار سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی معادل بهای تمام شده در نظر گرفته شده است. بنابراین با ارزش‌گذاری دارایی‌های خارج بورسی، محاسبه انجام شده دستخوش تغییراتی در جهت رشد NAV خواهد شد. البته این مساله به سبب حجم کوچک سبد سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی (۱۰۲ میلیارد ریال)، تاثیر با اهمیتی در ارزش‌گذاری نهایی ندارد.
۴- قیمت سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی در بورس تهران کمتر از ارزش ذاتی در حال معامله بوده به طوری که میانگین قیمت سهام شرکت‌های این گروه در محدوده ۲۰ درصد کمتر از خالص ارزش دارایی‌ها قرار دارد. این در حالی است که نسبت قیمت به ارزش ذاتی (Price/NAV) در مورد «وسپه» در محدوده ۷۸ درصد قرار دارد. به این ترتیب می‌توان گفت سهام سرمایه‌گذاری سپه در قیمت کنونی (محدوده ۲۳۰۰ ریال) از فاصله مشابهی نسبت به ارزش ذاتی در مقایسه با سایر رقبای بورسی برخوردار می‌باشد.
۴- یک مقایسه سریع در مورد تغییرات NAV سهام «وسپه» نشان می‌دهد که خالص ارزش دارایی‌های شرکت در یک سال گذشته بیش از ۱۴۰ درصد رشد کرده است.
این جهش اعجاب‌انگیز (که حتی از جهش شاخص بورس در این بازه زمانی بیشتر است)، با توجه به ابعاد بزرگ سرمایه‌گذاری‌های شرکت نشان از یک کارنامه درخشان و قابل قبول در زمینه مدیریت دارایی‌ها در بازه زمانی یک سال اخیر دارد.
۵- بر‌اساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده، شرکت در شش ماه نخست سال مالی جاری (منتهی به ۳۱ خرداد ۹۲) ۵۳۱ ریال سود خالص به ازای هر سهم تحصیل نموده است.
باید توجه داشت بخش عمده سودآوری شرکت از محل سود تقسیمی‌شرکت‌های سرمایه پذیر تامین می‌شود که مجامع خود را در فصل بهار برگزار کرده اند. بنابراین، با احتساب برگزاری مجامع شرکت‌های باقیمانده و تحصیل سود حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌ها به میزان نیمه نخست سال مالی در نیمه دوم، سود هر سهم «وسپه» در سال مالی جاری تا سطح ۶۵۰ ریال قابل افزایش خواهد بود.
به این ترتیب به لحاظ نسبت قیمت بر درآمد، سهام این شرکت در حال حاضر با P/E=3.6  ارزش گذاری شده که نسبت به شرکت‌های سرمایه پذیر خود پایین تر است و این مهم، گویای ریسک کمتر سهام «وسپه» می باشد؛ از این منظر احتمال می رود در صورت تداوم فضای مثبت در بورس، سرمایه‌گذاری سپه هم بتواند کسب بازدهی توام با ریسک کمتر نسبت به کلیت بازار را برای سهامدارانش تداوم بخشد.
        

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*