اخبار تصادفی

تحلیل تاپیکو

سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین بزرگ‌ترین واحد زیر مجموعه «شستا» یا همان سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است که مالکیت شرکت‌های فعال در صنایع پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و شیمیایی را در خود جای داده است. با توجه به مالکیت غیرمدیریتی در بخش بزرگ‌تر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، ماهیت فعالیت «تاپیکو» بیشتر نزدیک به شرکت‌های سرمایه‌گذاری است تا هلدینگ‌ها که عمده سرمایه‌گذاری‌های خود را به صورت مدیریتی انجام می‌دهند.
از سوی دیگر، از آنجا که بیش از ۹۰ درصد زیرمجموعه‌های شرکت (پس از عرضه اولیه پتروشیمی جم در فرابورس در آینده نزدیک) در بازار سرمایه پذیرفته شده‌اند، محاسبه خالص ارزش دارایی‌های شرکت با تقریب مناسبی قابل انجام است. برای محاسبه این ارزش ذاتی به جدول شماره یک مراجعه کنید.
درخصوص ارقام جدول شماره یک باید به چند نکته توجه داشت:
۱- رقم حقوق صاحبان سهام در جدول فوق با استفاده از صورت‌های مالی حسابرسی شده شش ماهه با فرض تحقق آخرین بودجه مورد پیش‌بینی برای سال مالی اخیر (منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۹۲) صورت پذیرفته است.
۲- مازاد ارزش سرمایه‌گذاری‌های بورسی نسبت به بهای تمام شده از وضعیت روز پرتفولیو در تاریخ ۱۵ تیر ۹۲ به دست آمده است.
۳- سود فروش سرمایه‌گذاری‌های مربوط به واگذاری بلوک ۴/۱۱ درصدی پالایش نفت اصفهان در نخستین ماه سال مالی جاری (خرداد) به بانک رفاه کارگران است.
۴- ارزش‌گذاری سهام خارج بورسی تنها در مورد شرکت‌های سودآور و با روش قیمت بر درآمد (P/E=5) به شرح جدول دو انجام شده است. سود هر سهم پتروشیمی‌جم در این جدول بر اساس آخرین برآوردهای غیررسمی‌ارائه شده است.
با جمع‌بندی محاسبه فوق می‌توان گفت ارزش ذاتی هر سهم «تاپیکو» (صرفا با ارزش‌گذاری دارایی‌های خارج بورسی سود‌ده) معادل ۴۶۵۷ ریال به دست می‌آید. به این ترتیب عرضه اولیه سهام در محدوده ۷۵ درصد ارزش ذاتی انجام شده که تقریبا معادل نسبت میانگین قیمت به خالص ارزش دارایی‌ها در صنعت سرمایه‌گذاری می‌باشد. در این برآورد، ارزش روز بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری خارج بورسی شرکت (۸/۳۸ درصد پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با بهای تمام شده ۳۷۸ میلیارد تومان) برابر با بهای تمام شده در نظر گرفته شده است. این تخمین محافظه‌کارانه با عنایت به زمان بر بودن احداث طرح و لزوم تزریق سرمایه جدید به میزان قابل توجه می‌تواند توجیه‌پذیر باشد. با این حال، مدیران مجموعه تاپیکو به ارزش افزوده حداقل ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در این سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی معتقد هستند که در صورت اعمال این مازاد ارزش، NAV مورد محاسبه به محدوده ۵۰۰ تومان به ازای هر سهم ارتقا می‌یابد.
یادآور می‌شود شرکت پیش‌بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۹۲ را ۵۶۲ ریال اعلام کرده است. همچنین قصد دارد در مجمع پیش‌رو (احتمالا در مرداد ماه) حداقل ۵۰۰ ریال از آن را بین سهامداران توزیع کند. همچنین پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی جاری (منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۹۳) ۸۳۳ ریال اعلام شده است. کنکاش در بودجه مزبور از احتیاط زیاد پیش‌بینی سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر حکایت دارد. یک برآورد اولیه نشان می‌دهد که درصورت تثبیت نرخ ارز کنونی، درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های شرکت از قابلیت افزایش حداقل ۳۵۰ میلیارد تومانی نسبت به بودجه برخوردار است که در صورت تحقق، سود هر سهم را به محدوده ۹۵۰ ریال افزایش می‌دهد. بدیهی است این برآورد با تغییر وضعیت درآمدی شرکت‌های زیرمجموعه و سیاست تقسیم سود آنها قابل تعدیل خواهد بود.

یک نظر

  1. با سلام
    من دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد می‌باشم و در حال حاضر بر روی پایان نامه خود با عنوان تحلیل سبد سهام به منظور شناسایی رفتار سهامداران با استفاده از تکنیک دادهکاوی می‌باشد.ما یکسری الگوی رفتاری در بین خرید سهامداران بدست اوریم کهنیاز به تحلیل تحلیل گران دارد.در صورت امکان محبت کنید و بنده رایاری نمایید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*