اخبار تصادفی

تحلیل تکنیکال در مورد شاخص چه می‌گوید؟

اقتصاد آنلاین – مهسا علیایی: تحلیل تکنیکال روشی است که در آن سعی می‌شود بر اساس گذشته بازار، آینده بازار را پیش‌بینی کرد. در این تحلیل ارزش ذاتی اوراق بهادار اندازه گیری نمی‌شود در عوض از نمودارها و ابزارهای دیگری برای شناسایی الگوهایی که می‌تواند فعالیت‌های آینده را پیش بینی کند استفاده می‌شود. البته باید همواره به این نکته توجه کرد که هیچ سیگنالی صد در صد درست نیست.

در این گزارش‌ها قرار است در صورت استقبال مخاطبان اقتصاد آنلاین، هر هفته شاخص بورس به طور مختصر از نظر تکنیکال بررسی شود.

 

نمودار ۱- نمودار روزانه شاخص کل بورس تهران

در نمودار روزانه (نمودار شماره ۱)، حرکت ۱۲ شمع آخر مابین دو خط قرمز محدود شده است و تا زمانی که شمعی بیرون از این مثلث بسته نشود نمی‌توان در مورد صعودی یا نزولی بودن روند روزانه قضاوت کرد و باید منتظر تشکیل چند شمع دیگر ماند. اندیکاتور پارابولیک از ۵ شمع قبل، خبر از صعودی شدن روند و پایان روند نزولی داده است در حالی که در عمل صعودی اتفاق نیفتاده است و شاخص در مقابل صعود مقاومت می‌کند.

 

نمودار شماره ۲- نمودار هفتگی شاخص کل بورس تهران

در نمودار هفتگی (نمودار شماره ۲)، همانطور که میبینید بعد از یک شمع سیاه بزرگ (نزولی) یک شمع سفید کوچک (صعودی) که تماما درون شمع سیاه قرار دارد تشکیل شده است که اگر بعد از روند نزولی طولانی اتفاق می‌افتاد می‌توانست نشانه ای از تشکیل الگوی‌هارامی‌صعودی باشد که بیانگر تغییر روند از نزولی به صعودی است. اما در اینجا نمی‌توان قضاوتی کرد.

در مورد شمارش امواج الیوت در حالت هفتگی نیز می‌توان تحلیل هفته گذشته را بدون تغییر تکرار کرد. (در اینجا بیشتر بخوانید) در نمودار شماره ۲ برای نشان دادن اینکه امواج کامل نشده اند خطوط فیبوناچی ترسیم شده است. اگر ۱۰۰ نمودار را در نزولی ترین نقطه موج شماره ۱ و صفر نمودار را در صعودی ترین نقطه موج شماره ۱ قرار دهیم، مشاهده می‌شود نزول اتفاق افتاده حتی تا خط ۲۳٫۶ درصد فیبوناچی هم نرسیده است. یعنی:

یا موج شماره ۲ تمام نشده است و با نزول ابتدا به سمت خط ۲۳٫۶ درصدی (۷۶۷۵۰ واحدی) و در نهایت به سمت خط ۳۸٫۲ درصدی (۷۳۹۰۰ واحدی) نزدیک خواهد شد؛
یا با عبور از خط صفر (۸۱۴۵۰ واحد) به صعود خود ادامه خواهد داد.

هفته گذشته گفته شد اندیکاتور مکدی هشدار نزولی شدن روند را می‌دهد اما نیاز به یک شمع دیگر برای تایید آن است. هشدار نزولی شدن روند توسط مکدی این هفته تایید می‌شود.

 

نمودار شماره ۳- نمودار ماهانه شاخص کل بورس تهران 

در نمودار ماهانه (نمودار شماره ۳) همانطور که مشاهده می‌شود بعد از سه شمع سفید(صعودی) یک شمع بزرگ مشکلی(نزولی) تشکیل شده است که نقطه آغاز آن بالاتر از بالاترین نقطه شمع سفید آخر و نقطه پایانی آن بالاتر از پایین ترین نقظه شمع سفید است. این الگو در انتهای روند صعودی تشکیل می‌شود و نمایشگر آغاز روند نزولی است. یعنی در بلندمدت و با دید چند ماهه، شاخص نزولی است.

برای مشاهده نمودارها در سایز اصلی می‌توانید روی عنوان هر نمودار کلیک کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*