اخبار تصادفی

تحلیل تکنیکال در مورد شاخص چه می‌گوید؟

اقتصاد آنلاین – مهسا علیایی: تحلیل تکنیکال روشی است که در آن سعی می‌شود بر اساس گذشته بازار، آینده بازار را پیش‌بینی کرد. در این تحلیل ارزش ذاتی اوراق بهادار اندازه گیری نمی‌شود در عوض از نمودارها و ابزارهای دیگری برای شناسایی الگوهایی که می‌تواند فعالیت‌های آینده را پیش بینی کند استفاده می‌شود. البته باید همواره به این نکته توجه کرد که هیچ سیگنالی صد در صد درست نیست.

در این گزارش‌ها قرار است در صورت استقبال مخاطبان اقتصاد آنلاین، هر هفته شاخص بورس به طور مختصر از نظر تکنیکال بررسی شود.

در تحلیل هفته گذشته (۱۹ اردیبهشت) پیش بینی کرده بودیم:

در نمودار روزانه: "در حال حاضر شاخص داخل کانالی که با رنگ سرمه ای مشخص شده است حرکت خواهد کرد. تا یک هفته آینده (یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت) شاخص حداکثر تا ۷۶۰۰۰ می‌توان نزول کند، در حالی که درصورت صعود بیش از ۷۸۰۰۰ واحد نمی‌تواند صعود کند. لازم است به این نکته نیز توجه شود که شاخص هر روزی که بتواند به کف کانال برسد، احتمال برگشت و صعود آن وجود دارد." (منبع)
در نمودار هفتگی: اندیکاتور استوکاستیک (Stochastic) ورود به منطقه اشباع فروش را نشان می‌دهد که می‌تواند موقتا نشان دهنده ادامه نزول باشد. همچنین اندیکاتور پارابولیک نیز وارد فاز نزول شده است(منبع).
در نمودار ماهانه و در اندیکاتور استوکاستیک مشاهده می‌شود نمودار قرمز، نمودار سبز را قطع کرده و در بالای آن قرار گرفته است. این حالت نشان از تایید نزولی شدن روند شاخص در بلندمدت است. (منبع)
 

نمودار ۱- نمودار روزانه شاخص کل بورس تهران

هر دو پیش بینی روزانه و هفتگی مربوط به ۱۹ اردیبهشت، این هفته محقق شده است. همانطور که در نمودار ۱  می‌بینید شاخص تقریبا تا ۷۶۰۰۰ و کف کانال نزول کرده است. در نمودار ۳ نیز شمع بزرگ نزولی این هفته را می‌توانید ببینید.

برای اظهارنظر در مورد پیش‌بینی ماهانه هنوز زود است اما روند شاخص در حالت ماهانه هنوز هم نزولی است. (نمودار ۵)

 

نمودار ۲- نمودار روزانه شاخص کل بورس تهران

در نمودار روزانه یک الگوی سر و شانه (Head and shoulers Pattern) تکمیل شده است. که در نمودار شماره ۲ به طور تقریبی رسم شده است. این الگو در انتهای یک روند تشکیل می‌شود و روند صعودی را به نزولی یا روند نزولی را به صعودی تغییر می‌دهد. در اینجا پیش بینی می‌شود روند صعودی شاخص به پایان رسیده باشد اما قبل از نزول طی روزهای آتی یک صعود دیگر تا خط ۷۷۳۰۰ واحدی نیاز است. وقتی شاخص به خط ۷۷۳۰۰ برسد روند نزولی خود را شروع می‌کند و تا خط ۷۳۰۰۰ می‌تواند نزول کند.

 

نمودار ۳- نمودار هفتگی شاخص کل بورس تهران

در پیش بینی که ۱۲ اردیبهشت داشتیم گفته شد مکدی (MACD) سیگنال نزولی شدن شاخص را تایید می‌کند(منبع). مکدی هنوز هم روند نزولی را نشان می‌دهد. پیش‌بینی ۱۹ اردیبهشت نیز بر اساس دو اندیکاتور استوکاستیک و پارابولیک مبنی بر نزولی شدن شاخص بود که هنوز هم این دو اندیکاتور(استوکاستیک و پارابولیک) نزول را نشان می‌دهند.(منبع)

 

نمودار ۴- نمودار هفتگی شاخص کل بورس تهران

در نمودار هفتگی شماره ۴، میانگین متحرک (Moving average) 14 و ۵ روزه رسم شده است. نمودار قرمز میانگین ۱۴ روزه و نمودار سرمه‌ای میانگین ۵ روزه است. همانطور که مشاهده می‌شود هفته گذشته میانگین ۵ روزه، میانگین ۱۴ روزه را به سمت پایین قطع کرده است و همزمان شمع مربوط به هفته گذشته زیر میانگین ۱۴ روزه بسته شده است که هر دوی این عوامل نشان‌دهنده نزول است.

در نمودار ۴ اندیکاتور CCI نیز رسم شده است. در این هفته اندیکاتور CCI خط ۱۰۰- را به سمت پایین قطع کرده است که به معنای حرکت نزولی بیشتر است.

 

نمودار ۵- نمودار ماهانه شاخص کل بورس تهران

در تحلیل ۱۲ اردیبهشت بر اساس تحلیل شمع‌ها پیش‌بینی شده بود شاخص نزولی خواهد شد(منبع). در تحلیل ۱۹ اردیبهشت نیز با استفاده از اندیکاتور استوکاستیک گفته شد روند نزولی شاخص تایید شده است. اندیکاتور استوکاستیک این هفته هم بدون تغییر نسبت به هفته گذشته، نشان‌دهنده روند نزولی شاخص است(منبع).

در نمودار ماهانه شماره ۵، اندیکاتور CCI در حال خروج از منطقه اشباع خرید است. اگر شمع ماهانه بعدی تشکیل بشود و CCI خط ۱۰۰+ را به سمت پایین قطع کند نشان‌دهنده تغییر روند به نزولی و سیگنالی برای فروش است.

برای مشاهده نمودارها در سایز اصلی می‌توانید روی عنوان هر نمودار کلیک کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*