اخبار تصادفی

تحلیل تکنیکال در مورد شاخص چه می‌گوید؟

اقتصاد آنلاین- مهسا علیایی: تحلیل تکنیکال روشی است که در آن سعی می‌شود بر اساس گذشته بازار، آینده بازار را پیش‌بینی کرد. در این تحلیل ارزش ذاتی اوراق بهادار اندازه گیری نمی‌شود در عوض از نمودارها و ابزارهای دیگری برای شناسایی الگوهایی که می‌تواند فعالیت‌های آینده را پیش بینی کند استفاده می‌شود.

طبق تجربه، سیگنال‌های خرید و فروشی که از طریق تحلیل تکنیکال به دست می‌آید اندکی دیرتر از سیگنال‌های بنیادی است در نتیجه سود کمتری حاصل می‌شود؛ در عوض گاهی اوقات نیز سیگنال بنیادی وجود ندارد و تکنیکال سیگنال خرید یا فروش می‌دهد. البته باید همواره به این نکته توجه کرد که هیچ سیگنالی صد در صد درست نیست.

در این گزارش‌ها قرار است در صورت استقبال مخاطبان اقتصاد آنلاین، هر هفته شاخص بورس به طور مختصر از نظر تکنیکال بررسی شود.

نمودار۱- نمودار هفتگی شاخص کل بورس تهران

نمودار بالا نمودار هفتگی شاخص کل بورس تهران است. همانطور که مشاهده می‌شود در ۱۳ هفته متوالی شاخص بورس کاملا صعودی بوده است(شمع‌های توخالی صعودی و شمع‌های سفید نزولی هستند). بعد از ۱۳ هفته صعود، شاخص به خط مقاومت ۸۱۷۰۰ واحدی رسیده است که در تصویر بالا به طور تقریبی با خط قرمز بالایی مشخص شده است و روند نزولی خود را آغاز کرده است. سه هفته متوالی نزولی شده است و در هفته اخیر(هفته میلادی که امروز یکشنبه تمام شده است) مجددا صعودی شده است؛ در واقع با برخورد با خط قرمز پایینی یعنی ۷۷۴۰۰ واحد، حمایت شده است.

در قسمت پایین نمودار۱ اندیکاتور مکدی را مشاهده می‌کنید. با توجه به اینکه منحتی قرمز نمودار سفید رنگ را قطع کرده است مکدی سیگنال نزولی شدن(سیگنال فروش) می‌دهد. اما برای قطعی شدن این سیگنال، به یک شمع دیگر نیاز است و باید یک هفته دیگر صبر کرد.

در مجموع پیش‌بینی می‌شود فعلا شاخص بورس در کانالی مابین دو خط قرمز در نمودار۱ یعنی بین ۷۷۴۰۰ و ۸۱۷۰۰ واحد نوسان کند.

با توجه به اینکه شاخص بورس صعود بسیار بزرگی را تجربه کرده است، اگر بخواهیم موج‌ها را بشماریم، دو حالت داریم:

موج یک کامل نشده است و برای کامل شدن، شاخص بورس دوباره صعودی خواهد شد و البته سپس نزول بزرگتری را تجربه خواهد کرد.
موج یک کامل شده است ولی موج ۲ کامل نشده است چون نزول اتفاق افتاده نسبت به موج یک هنوز کم است؛ در نتیجه شاهد نزول بیشتری خواهیم بود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*