اخبار تصادفی

تردید در هدایت نقدینگی به بورس

 بنابراین این اخبار مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفت زیرا آنها معتقدند که کاهش نرخ سود بانکی سبب تزریق نقدینگی به سمت بازار سرمایه می‌شود. این در حالی است که نوسانات روزهای اخیر بازار این نگرانی را به وجود آورده است که در صورت ادامه‌دار بودن روند فرسایشی بورس، نقدینگی از بازار سرمایه خارج شده و به سمت بانک‌ها منتقل می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ،  این نظریه که به دنبال کاهش نرخ سود بانکی، نقدینگی از بانک‌ها به سمت بازار سرمایه منتقل می‌شود، مورد حمایت همه کارشناسان نیست، زیرا آنها معتقدند که هدایت جریان نقدینگی در دستان دولت یا نهاد دیگری نبوده و پول‌های سرگردان مسیر خود را برای اخذ بازدهی بیشتر، بدون توجه به مسائل سیاسی پیدا می‌کند و در مقابل بازارهای موازی با بورس، احتمال ورود پول به بازار سرمایه نزدیک به صفر است زیرا عملکرد سال ۹۵ بورس، برای سرمایه‌گذاران چنگی به دل نمی‌زند.

در همین رابطه مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی  اظهار کرد: بعد از نهایی شدن برجام در سال ۹۴، نظر عموم کارشناسان بر این پایه استوار بود که سال ۹۵ سال پر از نوسانی خواهد بود و عملا نیز چنین شد؛ زیرا خوش‌بینی‌های به وجود آمده سبب شد تا افزایش قیمت در بازار سهام رخ داده و شاخص چندین هزار واحد رشد کند. اما با نزدیک شدن به فصل مجامع شرکت‌ها، انرژی موجود در بازار تخلیه شده و بازار روند کاهش پیدا کرده است، البته با وجود این روند کاهشی، نقدینگی از بازار خارج نشد. زیرا نرخ سود بانکی برای صاحبان نقدینگی جذاب نبوده و ترجیح می‌دهند که پول در بورس باقی بماند.

امیر تقی‌خان‌تجریشی در ادامه عنوان کرد: بر این اساس برخی کارشناسان نتیجه می‌گیرند که با کاهش بیشتر سود بانکی پول‌های موجود در بانک‌ها به سمت بورس حرکت می‌کند اما سوال اینجاست که اگر نرخ سود بانکی به ۱۵درصد کاهش پیدا کند چه اعتباری وجود دارد که نقدینگی موجود در بانک‌ها به سمت بورس هدایت شود. زیرا در حال حاضر حدود یک‌هزار میلیارد تومان نقدینگی در بانک‌ها پارک شده‌اند و حرکت این میزان نقدینگی هراس به دل هر دولتی می‌اندازد به این دلیل که به هر سمتی حرکت کند آن بخش را متورم می‌کند و شاید دولت نتواند تاثیرات آن را کنترل کند. بر این اساس طلا، ارز و مسکن نیز رقیبان جدی برای بورس هستند.

عضو هیات‌مدیره شرکت آرمان آتی در ادامه افزود: تجربه گذشته نشان داد که دولت‌ها در کنترل جریان نقدینگی قدرتی ندارند زیرا صاحبان نقدینگی هوش بالایی داشته و خود مسیر را تعیین می‌کنند. به عنوان نمونه دلار در اواخر دولت گذشته با وجود کنترل‌های شدید دولت، ثابت نمانده و تا سه‌برابر رشد کرد. اما نباید این موضوع را فراموش کرد که دولت خود یک بازیگر اصلی است. علاوه بر این در حال حاضر بانک مرکزی، از دوران گذشته قدرت بیشتری داشته و توان کنترل نقدینگی را دارد بنابراین می‌تواند ارز را کنترل کند اما در خصوص مسکن دولت امیدوار است که شاهد رشد باشد زیرا ظرفیت بیشتری دارد و می‌تواند با جریان نقدینگی به آن سمت روند خروج از رکود را تسریع کند که البته این هم به این سادگی نخواهد بود زیرا عاملی برای تورم در کشور خواهد شد.

وی افزود: اینکه برخی کارشناسان معتقدند ورود نقدینگی از بانک‌ها سبب رشد افسارگسیخته بازار می‌شود نیز درست نیست. زیرا سهامداران بزرگ، صندوق‌های بازنشستگی هستند که به دلیل بدهی‌های بالا درصورت افزایش قیمت اقدام به فروش می‌کنند و عاملی برای کاهش قیمت و متعادل کردن بازار می‌شوند.

امیر تقی‌خان‌تجریشی در پایان گفت: یکی از مشکلات بازار سرمایه ایران این است؛ عده‌یی معتقدند که سازمان بورس باید شاخص را متوقف و برنامه‌یی را تنظیم کند تا قیمت سهام رشد کند این درحالی است که سازمان‌های بورس نقش نظارتی دارند و باید مراقب باشند تا بازار از شفافیت دور نشود و چنانچه اقدام به دست کاری بازار کنند تاثیر بدی بر بازار می‌گذارد.

  خودرو و فلزات اساسی در تعقیب یکدیگر
روز گذشته بازار بورس تهران با کمی‌سردرگمی‌و البته تعادل کار خود را آغاز کرد؛ بازاری که گروه خودرویی شاید به کمک بازگشایی یکی از نمادهای خود توانست جایگاه خود را به عنوان لیدری بازار حفظ کند. از سوی دیگر گروه فلزی‌ها نیز عملکرد خوبی از خود نشان دادند، به‌طوری‌که شاهد چند نماد با صف خریدهای تقریبا سنگین بود.

بر همین اساس شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز گذشته سه‌شنبه با ۳۱۲واحد افزایش به رقم ۷۶هزار و ۲۹۲واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن با ۹۱واحد افزایش به ۱۳هزار و ۷۰۷واحد رسید. شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی نیز ۱۱۷واحد افزایش یافت و به رقم ۲۸هزار و ۷۰۲واحد رسید. همچنین شاخص قیمت با معیار هم‌وزنی با ۷۵واحد افزایش به ۱۱هزار و ۳۹۵واحد رسید. شاخص آزاد شناور با ۳۳۰واحد تقویت به ۴۸هزار و ۶۲۵واحد رسید، شاخص بازار اول بورس با ۳۱۰واحد افزایش به ۵۳هزار و ۳۰۵واحد و شاخص بازار دوم بورس با ۱۳۹واحد افزایش به ۱۶۷هزار و ۳۰۶واحد رسید.

طبق این گزارش ارزش روز بازار به ۳۳۰هزار میلیارد تومان رسید که معامله‌گران بورسی بیش از یک میلیارد سهم در قالب ۷۲هزار نوبت معامله و به ارزش ۲۳۰میلیارد تومان دادوستد کردند. نمادهای تاثیرگذار در تقویت شاخص شامل شبندر، شپنا، کچاد، کگل و شبریز بوده و نمادهای خودرو و حکشتی مربوط به کشتیرانی جمهوری اسلامی‌در کاهش شاخص اثرگذار بودند. همچنین نمادهای پربیننده دیروز که مورد اقبال معامله‌گران قرار گرفته مربوط به بانک ملت، ایران خودرو، ایران خودرو دیزل، پالایش نفت بندرعباس، بانک صادرات ایران، سرمایه‌گذاری رنا و سایپا دیزل بوده‌اند.

  جزئیات آیفکس
روز گذشته در فرابورس ایران شاخص کل ۳واحد تقویت شد و به رقم ۸۰۴واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به ۵۵هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران فرابورسی همچنین بیش از ۳۴۱میلیون برگ بهادار در قالب ۴۰هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۶۲میلیارد تومان دادوستد کردند.

دیروز نمادهای پربیننده در فرابورس مربوط به بانک دی، سرمایه‌گذاری مسکن تهران، پالایش نفت لاوان، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، بانک حکمت ایرانیان، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان و توکاریل بود.

همچنین نمادهای ذوب، شاوان، شراز، شپاس، بمپنا، شرانل در تقویت شاخص فرابورس و نماد هرمز در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بودند.  در بازار اول، ۳۱میلیون اوراق بهادار به ارزش ۵۲میلیارد ریال داد و ستد شد که طی آن بالاترین حجم و ارزش معاملات به نام سرمایه‌گذاری سبحان ثبت شد. همین طور ۲۵۶میلیون اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش ۷۳۳میلیارد ریال دست به دست شد و بیشترین حجم و ارزش از آن ذوب آهن اصفهان شد. در میان ETFها، صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان، بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد به‌طوری که حجم معاملات این صندوق دیروز به ۹میلیون و ۷۰هزار ورقه بهادار رسید.

طبق این گزارش، نماد شرکت‌های گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان، بیمه نوین و زغال‌سنگ طبس بیشترین افزایش قیمت و نماد شرکت‌های نیرو سرمایه، فولاد آلیاژی یزد و بیمه پاسارگاد بالاترین کاهش قیمت را تجربه کردند. همچنین‏ هر ورقه حق تقدم تسهیلات مسکن ضمن افت قیمت در بازه ۸۰۰ تا ۸۲۲ هزار ریال معامله شد و بیشترین افت قیمت مربوط به نماد دی‌ماه ۹۴ بود.

  روز پرعرضه تالار نقره‌ای
تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی‌بورس کالای ایران روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه، شاهد عرضه ۳۹هزار و ۲۰۰ تن انواع مواد پلیمری، ۷هزار و ۲۰۰تن قیر، یک هزار و ۷۰۰ تن گوگرد، ۲هزار تن لوب کات و ۱۹هزار تن وکیوم باتوم است. ۴۲هزار و ۲۰۰ تن قیر و ۵۰۰ تن عایق رطوبتی برای عرضه روی تابلوی تالار صادراتی بورس کالای ایران رفت.

افزون بر این، یک هزار و ۵۰۰ تن شمش هزار پوندی شرکت ایرالکو، ۵کیلوگرم شمش طلای معدن موته، ۴۴۰ تن سبد میلگرد ۳۲ تا ۱۰-A3 و ۲ هزار و ۲۰۰ تن کک متالورژی شرکت کک‌سازی زرند در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه شد. همچنین ۷هزار و ۸۶۷ تن گندم دوروم، ذرت دانه‌یی، شکر سفید، کنجاله سویا پلیت و جو دامی‌در تالار محصولات کشاورزی عرضه شد.

شایان ذکر است جلسه معاملاتی دیروز (سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۵)، یکی از پرعرضه‌ترین روزهای بورس انرژی بود. دیروز کالاهای پنتان پلاس پتروشیمی‌پارس، برش سنگین پتروشیمی‌جم، بنزول خام واحد کک‌سازی و پالایش قطران زرند، متانول پتروشیمی‌فن‌آوران، متانول پتروشیمی‌شیراز، آیزوریسایکل، حلال ۴۰۴، آیزوفید، نفتای سنگین تصفیه نشده، نفتای سبک و حلال ۴۰۲پالایش نفت شیراز، میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی، میعانات گازی پالایش گاز ایلام، حلال ۴۱۰ پالایش نفت آبادان در رینگ داخلی و کالاهای نفت گاز (گازوییل) شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از مبادی انبار نفت ساری، اصفهان، مشهد، تبریز، زاهدان و چابهار به مقاصد افغانستان، پاکستان، ترکیه و عراق و حلال ۴۰۲پالایش نفت تبریز در رینگ بین‌الملل عرضه شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*