اخبار تصادفی

تکانه‌های اقتصادی و سیاسی در بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران اردیبهشت را با ۷۸ هزار و ۴۳۰ واحد شروع کرد و در همان روز اول ماه با ۱۶۱ واحد کاهش رو به رو شد، اما در ادامه با فرازهایی ناپایدار روند خود را ادامه داد به طوری که در کل دومین ماه سال ۱۳۹۵ با کاهش بیش از ۲ هزار واحدی مواجه شد و با مقدار ۷۶ هزار و ۴۱۳ واحد به کار خود خاتمه داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، روند اصلاح شاخص کل بورس اوراق بهادار از ابتدای سال ۱۳۹۵ شروع شد عده ای از کارشناسان علت این افت را بالارفتن بیش از حد و حباب گونه شاخص بازار در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۴ می‌دانستند. در آن ماه‌ها سهام‌های صنایع خاصی از جمله خودرویی‌ها با بازده‌های بیش از سه برابری مواجه شد. البته همین سهم‌ها در گیرودار مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ طی سال ۱۳۹۴ گاهی تا دو تا سه برابر کاهش پیدا کرده بود.

آن کارشناسان معتقد بودند حباب ایجاد شده به علت انتظار بالای سرمایه‌گذاران بوده چرا که بسیاری تصور می‌کردند با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای و اجرایی شدن برجام وضعیت اقتصادی کشور حتی در کوتاه مدت شدیدا به سمت مثبت تغییر می‌کند و اقتصاد روی خوبش را به ایرانی‌ها نشان می‌دهد. هر چند که با برداشته شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا اقتصاد ایران نفسی تازه کرد، اما ارزش پول ملی آن چنان که انتظار می‌رفت تقویت نشد و همچنین بانک‌های اروپایی به علت نگرانی‌هایی از جانب تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و تنبیه‌های اقتصادی از بابت دور زدن ناخواسته آن تحریم‌ها، چندان رقبتی به روابط بانکی با ایران نشان نمی‌دادند. حال بعد از برآورده نشدن این انتظارات این حباب شکل گرفته، در حال ترکیدن بود و شاخص تالار شیشه ای هم همگام با محقق نشدن انتظارات سهامداران کاهش پیدا کرده و وارد فاز اصلاحی شده بود.

از دیگر عوامل کاهش شاخص در این مقطع بحث‌های باز یا بسته بودن سوئیفت بود البته در اردیبهشت ۱۳۹۵موارد زیادی دیده می‌شد که بدون هیچ گونه علت خاصی و با پیچیدن شایعات در فضای مجازی درباره اوضاع بورس و سهام‌های خاص، به یکباره شاهد صف‌های میلیونی خرید یا فروش بودیم به طوری که تنها چند روز بعد از صف‌های خرید، سرمایه گذاران برای فروش سهم‌های خود صف می‌بستند و بالعکس.

از طرفی در اردیبهشت بحث‌های زیادی درباره کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی مطرح شد که این موضوع به نوبه خود تاثیراتی در دادستد‌های سهم‌ها و اوراق بهادار قابل معامله داشت این طور که شنیده می‌شد مسئولان می‌خواستند با کاهش مجدد نرخ سود سپرده‌ها حجم بیشتری از نقدینگی را به سمت بازار مالی و سرمایه ایران سوق دهند هرچند که در این میان عده ای از کارشناسان اقتصادی معتقدند که کاهش دستوری نرخ سود سپرده‌های بانکی در ایران نه تنها نمی‌تواند بورس را تکانی دهد بلکه اقتصاد بیمارگونه ایران را با مشکلات بیشتری مواجه می‌کند چرا که با نرخ تورم موجود، کاهش سود چندان علمی‌به نظر نمی‌رسد آن‌ها معتقد بودند این روش باید ریشه ای مورد مطالعه قرار گیرد و سر منشاء‌های بالا بودن سود سپرده‌ها شناسایی و برطرف شود.

بازار امروز تهران بیش از هر زمان دیگری منتظر شوک‌هایی است تا بورس بتواند راه درست خود را پیدا کند اما تا آن زمان این شایعات هستند که صف‌های طولانی خرید و فروش را ایجاد می‌کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*