اخبار تصادفی

جذاب شدن بازارسرمایه برای خارجی‌ها

فرهاد رمضان، کارشناس حوزه پولی و مالی با بیان این مطلب گفت: ابزارهای مشتقه در بازار سرمایه که بر پایه معاملات فیزیکی شکل می‌گیرند، می‌تواند فرآیند تامین مالی شرکت‌ها را تدوین و سبب جذب نقدینگی برای ورود سرمایه‌گذاران و سرمایه‌های امن به بازار سرمایه شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی در ادامه به نوسانات ارز در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: نوسانات شدید نرخ ارز در سال‌های اخیر همواره یکی از ریسک‌های سرمایه گذاری برای فعالان داخلی و خارجی بوده است که با راه اندازی معاملات آتی ارز و ایجاد یک چشم انداز قیمتی برای بهای ارز در ماه‌های آینده و همچنین امکان پوشش نوسانات نرخ ارز در این معاملات، یکی از تهدیدهای بزرگ برای سرمایه‌گذاری در ایران برداشته می‌شود.

رمضان تاکید کرد: ضروری است که با راه اندازی معاملات آتی به وسیله ابزارهای نوین مالی، به سرمایه گذاران داخلی و خارجی در خصوص پوشش ریسک نوسانات قیمت‌ها اطمینان دهیم و آنها را وارد بازار سرمایه کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه راه‌اندازی معاملات آتی ارز و انتشار اوراق سلف یکی از الزامات مهم برای توسعه بازار سرمایه است، تاکید کرد: یکی از مزایای مهم راه اندازی معاملات آتی ارز کاهش سفته بازی در بازار نقدی و شفاف شدن قیمت‌ها است.

رمضان افزود: افزایش مبادلات بر روی دارایی‌ها سبب مشخص شدن و شفافیت قیمت‌ها خواهد شد، از سوی دیگر سرمایه‌گذاران می‌توانند با پیش‌بینی‌های منطقی و درست وارد بازار شده و معاملات خود را انجام دهند.

این کارشناس حوزه پولی و مالی ادامه داد: همچنین با انتشار اوراق سلف، شرکت‌ها می‌توانند توانمندی‌های خود را برای تامین سرمایه بالابرده و بنیه مالی خود را افزایش دهند. در همین زمینه قرار است اوراق سلف خودرو در بورس کالا منتشر شود که به نظر می‌رسد این معاملات روشی مناسب برای تامین مالی خودروسازان و بازاری جذاب برای سرمایه گذاران خواهد بود.

وی در پایان گفت: بازار سرمایه ایران باید با توسعه ابزارهای مالی به یک بازار بکر و به روز برای ایرانی‌های خارج از کشور و شرکت‌های خارجی تبدیل شود تا شاهد ورود سرمایه‌های کلان خارجی به بازار سرمایه باشیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*