اخبار تصادفی

جزییات برگشت مالیات بر ارزش افزوده پالایشی‌ها

بحث بازگشت وجوه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و عوارض پرداختی برخی شرکت‌های پالایشی به حساب‌های آنها موضوعی است که به دلیل عدم ارایه جزییات دقیق آن شاید به عنوان نکته ای مبهم در ذهن فعالین بازار مطرح باشد.

یک کارشناس بازار سرمایه و فعال در صنعت پالایشی پیرامون جزییات این موضوع در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: بحث برگشت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض مذکور مرتبط با آن دسته از شرکت‌های پالایشی است که تولید بنزین دارند.

شریفیان ادامه داد: اساس این بحث به سال ۸۹ و تغییر نرخ بنزین باز می‌گردد. به گونه ای که در آن سال‌ها اختلاف نظری میان شرکت‌های پالایشی و توزیع کنندگان بنزین و جایگاه‌ها درباره پرداخت مالیات بر ارزش افزوده این واحدها به دولت ایجاد شد. چراکه شرکت‌های پالایشی تولیدکننده بنزین موظف به پرداخت این مبلغ به دولت بودند، حال آنکه شرکت‌های توزیع کننده این محصول با وجود افزایش قیمت آن، همچنان اجباری به پرداخت این مالیات نداشتند.

وی اضافه کرد: از همین رو در مهر ماه سال ۹۱ و براساس مصوبه هیأت وزیران مقرر شد تا مالیات و عوارض پرداخته شده توسط شرکت‌های پالایشی همچون پالایش نفت بندرعباس و لاوان طی این چند سال به حساب آنها برگشت داده شود و همان طور که از بودجه ۹۲ کل کشور نیز پیداست مبلغ قابل توجهی، که حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان می‌باشد، نیز به پرداخت بدهی‌های دولت به بخش خصوصی اختصاص داده شده که حجم قسمتی از این بدهی‌ها مربوط به صنعت پالایشی، پتروشیمی‌و برق است.

در همین ارتباط مدیر مالی شرکت پالایش نفت لاوان نیز در گفتگو به خبرنگار ما با اشاره به محتمل بودن برگشت مبالغ مذکور در صورت‌های مالی این شرکت عنوان کرد: موضوع مالیات بر ارزش افزوده مطرح شده، مربوط به همان مبالغی که در سال‌های گذشته برای محصول بنزین پرداخت می‌شد و اکنون تصمیم بر این است مبالغ مذکور به حساب‌های این شرکت برگشت داده شود.

عزیزی ادامه داد: مجموع مبالغ حاصل از این امر و همچنین مابه التفاوت مالیات پرداختی بابت پنج فرآورده اصلی تولیدی شرکت، رقم قابل توجهی خواهد بود که در پیش بینی درآمد سال ۹۲ در نظر گرفته خواهد شد.

وی در خاتمه پیرامون اثرات این تغییر در سودآوری شرکت و جبران زیان انباشته آن گفت: با تحقق این موارد پیش بینی می‌شود در سال ۹۲ زیان انباشته “شاوان” به طور کامل از بین رفته و این شرکت به سود دست یابد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*