اخبار تصادفی

جو بورس تلطیف می‌شود

اقتصاد آنلاین – سمانه برمخ شاد؛ ریزش شاخص که نگرانی سهامداران را در پی داشت باعث شد تا بسیاری از آنها فروشنده شوند و برای بسیاری از نمادها صف فروش ایجاد شود این در حالی است که برخی کارشناسان دلیل ریزش شاخص را اصلاح آن پس از رشد شتابان ماه‌های پایانی سال گذشته مرتبط دانسته و اعلام کردند که این ریزش مقطعی خواهد بود.

در این باره  ولید هلالات، تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین، با بیان اینکه بخش مهمی‌از رشد شاخص کل تحت تاثیر گروه خودرویی بوده است و در واقع استارت حرکت بازار نیز مصادف با روزهای حرکت این گروه بوده است، تصریح کرد:در این میان بازار به گروه بانک و خودرو به عنوان لیدرهای پساتحریم نگاه می‌کند اما بانکی‌ها با عرضه‌های بسیار سنگین در چند ماه اخیر شناوری بالایی پیدا کرده اند و پس از آنکه بازار در کنار عدم رشد قیمتی این گروه به سخنان مقامات کشورمان در خصوص مسدود ماندن ارتباطات بانکی برخورد کرد میزان عرضه‌ها بسیار افزایش یافت.

وی ادامه داد:در کنار این مسائل خودرویی‌ها نیز با تکرار خبرهای قبلی توانستند تنها در یک محدوده قیمتی چند روزی تثبیت شوند و از روز چهارشنبه هفته گذشته شاهد افت سنگین بوده اند.

این تحلیلگر بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تلاش برای جمع آوری صفوف فروش عمدتا ناموفق بوده اهالی بازار با این تفکر که این گروه دیگر قابل مهار نیست به صورت احساسی دست به فروش زده اند.

وی تاکید کرد: بنابراین ضمن اینکه گروه بانک و خودرو بخش مهمی‌از ارزش بازار را تشکیل می‌دهند، نقش انکار ناپذیری در لیدری بازار دارند زیرا  بانکی‌ها به عنوان گروه کم ریسک با نسبت قیمت به درآمد خوب و خودرویی‌ها با فرصت‌های مناسب شناخته می‌شوند و زمانی که این دو گروه هر دو در صف‌های فروش دیده می‌شوند، بازار در کلیه گروه‌ها اقدام به فروش هیجانی می‌کند.

هلالات با اشاره به اینکه از دید تحلیل بنیادی ریزش قیمت‌ها خصوصا در گروه بانک و بیمه قابل توجیه نیست و قطعا این ریزش سنگین حتی در نمادهای خودرویی احساسی است، اظهار کرد: در واقع اتفاق منفی نداشته ایم و تصور می‌کنم که جو بازار تلطیف می‌شود اما این به معنای بازگشت به قله‌های قبلی نیست بلکه سهم‌ها می‌توانند سطوح حمایتی فعلی خود را حفظ کنند.
 
وی در پاسخ به اینکه آیا روزهای رونق بازار سرمایه رو به پایان است؟ گفت:اساسا کشور در حال توسعه قادر به جذب منابع خارجی است و توسعه همراه با تولید و ارائه خدمات هرچه بیشتر است و این اتفاق قطعا رونق بازار سرمایه را نشانه خواهد رفت.

وی ادامه داد:هم اکنون تحلیل‌ها این است که بازگشایی سوئیفت به صورت دلاری و امکان ورود منابع سرمایه گذاران خارجی که هم اکنون در قالب صندوق‌های صد تا هزار میلیارد تومانی در اقتصاد ما حاضر شده اند، چیزی به جز رونق را علامت نمی‌دهد تنها اینکه نباید سطح توقع را خیلی هم بالا برد و باید واقعیت‌ها را بپذیریم.

این تحلیلگر بازار سرمایه تصریح کرد:افت قیمت کالا در سطح جهانی و تاثیر آن بر شرکت‌ها چیزی نیست که با برطرف شدن تحریم برطرف شود بنابراین در زمینه تحلیلی باید واقع گرا باشیم.
 
هلالات درباره وضعیت بازار سرمایه در سال جاری، خاطرنشان کرد:عددی قابل ذکر برای شاخص ندارم اما به لحاظ بازدهی تصور می‌کنم عموم گروه‌های بازار سرمایه تا اواخر تیر ماه یک بازدهی مثبت را به سهامداران می‌دهند، پس از آن باید ببینیم واقعیات سیاسی و دستاورهای واقعی برجام در اقتصاد ما چیست.

وی ادامه داد: گزارش‌های ۳ ماهه و نگاه شرکت‌ها به ۹ ماه پس ازان قطعا بر انتظار سرمایه گذاران تاثیرگذار است همچنین تغییرات نرخ سود بانکی حائز اهمیت است.

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: اگر خوشبین باشیم کاهش سود بانکی به ۱۵ درصد از یک طرف و گشایش دلاری سوئیفت از طرف دیگر محرک‌های مثبتی است که می‌تواند بازدهی بسیار مطلوبی در بازار ایجاد کند و اگر فرض کنیم قیمت‌های جهانی در محدوده فعلی باقی بماند پس بیشترین بازدهی مربوط به شرکت‌های خدماتی و شرکت‌هایی است که درآمدشان ارتباطی به نرخ کالا در سطح جهانی ندارد و به بیانی از دید تحلیلی و معاملاتی، تصور می‌کنیم گروه‌هایی که با نرخ کالاهای جهانی سر و کار دارند، کمترین بازدهی را داشته باشند.

 هلالات درباره اقدامات مورد نیاز برای تقویت بازار سرمایه تصریح کرد:اقدامات اعتمادساز قطعا زمینه ساز گسترش بازار سرمایه است و هرچه شفافیت اطلاعاتی بیشتر باشد طبعا جلوگیری از فرار سرمایه اتفاق می‌افتد و از زاویه ای دیگر، نرخ سود بانکی بسیار با اهمیت است.

به گفته او عدم کاهش سود بانکی مانعی در سر راه ورود نقدینگی جدید است همچنین برای بهبود عملکرد بازار تقویت واحدهای سبدگردانی و صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام باید اولین اولویت سازمان‌های تصمیم گیر باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*