اخبار تصادفی

خبر از افزایش دوباره سهام گروه پتروشیمی

قائم مقام معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی‌از برنامه پتروشیمی‌مبنی بر تخفیف ۳۰ درصدی قیمت خوراک پتروشیمی‌خبر داد و گفت: برای افزایش انگیزه سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، راه حل نخست این است که ۳۰ درصد در قیمت خوراک تخفیف دهیم اما این تخفیف به صورت ودیعه در اختیار شرکت نفت باقی بماند و درصورتی پرداخت شود که به همین میزان در توسعه پتروشیمی‌سرمایه گذاری شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن پیوندی تاکید کرد: به این ترتیب از محل تخفیف خوراک صنعت پتروشیمی‌توسعه یافته و از سوی دیگر مجتمع‌های پتروشیمی‌هم در مجموع سود می‌کنند.

وی باتاکید بر ثبات یا کاهش قیمت خوراک گفت: پتروشیمی‌فقط ۵ درصد از هیدروکربور مصرف می‌کند اما در مقابل ۴۰ درصد صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌ایران صنعت پتروشیمی‌را موتور محرک اقتصاد کشور و پیش برنده ده‌ها صنعت و خدمات جانبی دانست و گفت: ما دو پیشنهاد برای زمینه سازی حضور بخش خصوصی در سرمایه گذری در طرح‌های پتروشیمی‌داریم.

وی ادامه داد: راه حل دیگر تخفیف پلکانی خوراک در ۵ سال نخست کار یک مجتمع پتروشیمی‌است؛ به این ترتیب زمینه بازگشت سرمایه سریع تر در این صنعت می‌شود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌ایرانهمچنین با تاکید بر این‌که در سالهای گذشته صنعت پتروشیمی‌با سه چالش جدی روبرو شد که روند توسعه آن را تا حدی تحت شعاع قرار داد، گفت: چالش نخست نحوه خصوصی سازی است؛ ما معتقد بودیم باید مجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌به صورت یک مجموعه وارد بورس شود تا هم برند جهانی NPC حفظ شود و هم توسعه این صنعت ادامه یابد.

واگذاری به سبک کنونی پاره پاره کردن صنعت است

پیوندی روند واگذاری به شکل کنونی را پاره پاره کردن این صنعت و فروش تجهیزات و توقف توسعه این صنعت دانست و افزود: نتیجه این نوع واگذاری و فروش پتروشیمی‌به خریداران غیرحرفه ای، تعطیلی پتروشیمی‌اصفهان است.

وی دومین چالش پیش روی این صنعت را نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها دانست و افزود: با اجرای هدفمندی خوراک پتروشیمی‌گران شد در حالی که تفاوت اساسی بین گاز مصرفی در پتروشیمی‌به عنوان خوراک و گاز مصرفی در سایر صنایع به عنوان سوخت وجود دارد.

قائم مقام معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی‌همچنین با اشاره به شرایط موجود کشور و صنعت پتروشیمی‌اظهار کرد: بحث شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌و صنعت پتروشیمی‌کشور جداست و ما باید امروز و با خصوصی سازی انجام شده سعی کنیم صنعت پتروشیمی‌کشور را به جایگاه اصلی خود برگردانیم.

پیوندی ظرفیت کشور را در توسعه صنعت پتروشیمی‌در دنیا بی نظیر خواند و افزود: امروز ما در مجموع ذخایر نفت و گاز در جهان مقام اول را داریم علاوه بر اینکه دارای مرزهای وسیع آبی، بازارهای بزرگ مصرف و… هستیم.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌ایران در پایان خاطرنشان کرد که باید کاری کنیم که مانند گذشته شور و علاقه به کار و توسعه به این صنعت برگردد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*