اخبار تصادفی

خروج فلز سرخ از کانال ۱۷ هزار تومانی

 آنچه این روز‌ها به کاهش قیمت مس در بازارهای داخلی دامن‌زده بیشتر به روند رو به پایین این فلز اساسی در بورس لندن مربوط می‌شود. در واقع مشکل به وجود آمده در بازارهای جهانی این محصول از کمبود تقاضا ناشی شده، از طرفی هم اخبار ضعیف از اقتصاد چین باعث شده تا فروش مس وارداتی در بازار نقدی این کشور سخت‌تر شود که همین امر موجب تضعیف قیمت‌ها شده است. به گزارش دنیای اقتصاد ، البته این شرایط بر معاملات بازار داخلی نیز حاکم است؛ چرا‌که روز یکشنبه مس در بازار آزاد بین ۱۶ هزار و ۸۰۰ تا ۱۷ هزار تومان در هر کیلو قیمت داشت که نسبت به دو هفته اخیر تغییری را تجربه نکرده و در همین محدوده به فروش ‌رسید، این در حالی است که به گفته فعالان بازار مفتول مسی حدود ۵۰۰ تومان نیز بیش از قیمت‌ها در بورس کالا به فروش می‌رسد. در بورس کالا نیز کاهش بیش از ۶۰۰ تومانی مس در هر کیلو نسبت به معامله قبلی و امیدواری به تغییر جهت این محصول در بازارهای جهانی انگیزه معامله‌گران را برای خرید فلز سرخ در تالار نقره‌ای به ویژه برای مفتول مس دنیای مس و کاتد شرکت صنایع ملی مس تا حدودی نسبت به هفته گذشته افزایش داده است.

به عقیده کارشناسان با تغییر قیمت مس در بازارهای جهانی و پیش‌بینی‌هایی که راجع به این فلز وجود دارد، اگر بهای نفت با توجه به رشدی که طی جمعه گذشته تجربه کرد سطوح فعلی خود را حفظ کند یا هر کدام از پارامترهای تاثیر‌گذار تغییرات مثبتی را تجربه کند می‌تواند تا حدودی در برابر ریزش قیمت مقاومت کند. این در شرایطی است که برخی از شرکت‌های مسی این احتمال را می‌دهند که فلز سرخ در انتهای سال جاری به دلیل سرمایه‌گذاری پایین در ساخت معادن، بسیار کمیاب شود بنابراین از فروش محصولات خود خودداری می‌کنند، در حالی که برخی کارشناسان معتقدند آنها این روش را در پیش گرفته‌اند تا موجب افزایش قیمت مس شود. مس پر‌نوسان‌ترین کالا در میان فلزات اساسی بوده، به‌طوری که افزایش قیمت این محصول در هفته‌های اخیر از بین رفته و بسیاری از افراد انتظار کاهش قیمت را در آینده دارند. بانک گلدمن‌ساکس پیش‌بینی کرده که بازار نزولی مس تا سال ۲۰۱۸ دوام داشته باشد و گروه بارکلیز نیز سه‌شنبه گذشته پیش‌بینی کرد قیمت هر تن مس از ۴۷۸۰ دلار به ۴۲۰۰ دلار کاهش پیدا کند. این فلز از ۱۷ مارس تاکنون افتی ۶ درصدی را به ثبت رسانده است. به این ترتیب بسیاری از تحلیلگران معتقدند افت و خیز پی‌در‌پی قیمت‌ها در بازار مس بیشتر از آنکه به شرایط پایه‌ای بازار مربوط باشد به خوش‌بینی در مورد افزایش نرخ رشد اقتصادی چین بر‌می‌گردد که این موضوع اندکی معامله‌گران را با تردید رو‌به‌رو ساخته است که حتی برخی تحلیلگران معتقدند تقاضای واقعی ممکن است در راه باشد، اما نه به این زودی.

به این ترتیب روز یکشنبه۲۲ فروردین ماه، تالار محصولات صنعتی و معدنی شاهد معامله بیش از ۲۴ هزار تن انواع مس بود که در این میان دو هزار و ۵۰۰ تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین دو هزار تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه ‌شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به ۲۰ هزار تن انواع مس کم‌عیار، ۱۴۰ تن سولفور مولیبدن و ۱۸ تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، ۲۷۰ تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز در این تالار معاملاتی به فروش رسید. براین اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت ۱۶ هزار و ۷۰ تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته کاهش ۶۲۹ تومانی را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول دو هزار و ۵۰۰ تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا دو هزار و ۶۰۰ تن ثبت شده است.

همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت ۱۶ هزار و ۸۱۵ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، افت ۶۳۴ تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول دو هزار تن بوده است، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار ۶۶۰ تن از این محصول بوده‌اند. مفتول مس شرکت دنیای مس کاشان نیز در این روز با قیمت پایه ۱۶ هزار و ۸۷۰ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، کاهش ۶۳۴ تومانی در هر کیلو را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول ۲۷۰ تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد. از سوی دیگر این فلز سرخ هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت مشخصی ندارد و حدود یک هزار تومان بیشتر از بورس کالای ایران به فروش می‌رسد.

برخی از فعالان بازار معتقدند نمی‌توان با اطمینان گفت که بازار داخلی این محصولات، چه سمت و سویی برای ادامه مسیر انتخاب می‌کند یا اینکه بازارهای جهانی با توجه به پیش‌بینی‌های اخیر بلومبرگ افت ۸۰۰ دلاری را تجربه می‌کند یا اینکه با توجه به بهبود آب و هوا و شروع ساخت و سازها ثابت باقی می‌ماند؟ هرچند به اعتقاد آنها چشم‌انداز منفی بازارهای جهانی و روند مبهم نرخ ارز، قدرت تاثیرگذاری بهای فلزات اساسی در بورس لندن را دو چندان می‌کند، اما آنها باز هم به‌طور مطمئنی بازار را ارزیابی نمی‌کنند. از سوی دیگر با توجه به پیش‌بینی آگاهان اقتصادی به نظر می‌رسد افت قیمت‌های جهانی فلزات صنعتی به خصوص برای مس ادامه‌دار و بلندمدت باشد و ریزش قیمت‌های جهانی این فلز افت بیشتری را تجربه کند. بنابراین به‌صورت کلی تحلیلگران روند قیمتی فلز سرخ را در سال جاری در سطح جهانی کاهشی پیش‌بینی می‌کنند، این در شرایطی است که قیمت این محصول در بازارهای داخلی برای خروج از رکود و سکوت بازار به رشد و تغییرات بیشتری نیاز دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*