اخبار تصادفی

خودروسواری بورس در هفته‌ای که گذشت

بررسی بازارهای بورس اوراق بهادار تهران در هفته ای که گذشت حکایت از این دارد که حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته قبل به ترتیب ۸ درصد کاهش و ۴ درصد افزایش پیدا کرد که در این میان صنعت "خودرو و ساخت قطعات" به تنهایی ۴۸ درصد از حجم معاملات و ۳۳ درصد از ارزش معاملات هفتگی را به خود اختصاص داده است. همچنین پس از این صنعت، صنعت "بانک‌ها و موسسات اعتباری" 12 درصد از کل حجم معاملات و صنعت "ساخت محصولات فلزی" 13 درصد از ارزش معاملات را از آن خود کرده اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، این گزارش می‌افزاید: از ابتدای امسال تاکنون نیز شاخص کل ارزش وزنی بورس اوراق بهادار تهران ۷٫۷ درصد و شاخص قیمت ارزش وزنی ۱۱٫۸درصد کاهش داشته است. این در حالیست که شاخص کل هم وزن ۲٫۸درصد رشد و شاخص قیمت هم وزن، ۰٫۷ درصد هم افت داشته است.

از سوی دیگر اختلاف بازدهی بین شاخص ارزش وزنی و شاخص هم وزن نیز حاکی از عملکرد بهتر شرکتهای متوسط و کوچکتر در مقایسه با شرکتهای بزرگ بورس اوراق بهادار تهران است.

همچنین در این مدت شاخص فرابورس ایران  2.7 درصد افت و قیمت سکه بهار آزادی ۹٫۵ درصد، قیمت دلار مبادله ای ۱٫۸ درصد و قیمت یورو مبادله ای ۲٫۱ درصد رشد داشته است.

افزون بر این؛ در هفته منتهی به ۱۸ تیرماه جاری صنعت محصولات چوبی با بازدهی مثبت ۱۷٫۱ درصد در صدر صنایع بورسی قرار گرفت و صنعت انتشار، چاپ و تکثیر نیز با افت ۶٫۱ درصدی بیشترین افت را تجربه کرده است. در میان شرکتها نیز در هفته گذشته داروسازی‌ امین با مثبت ۱۸٫۹ درصد و الکتریک‌ خودرو شرق‌ با منفی ۱۱٫۴ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشته اند.

همچنین در هفته گذشته در میان صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران، قیمت صندوق فیروزه با ۰٫۶ درصد افت بیشترین کاهش قیمت را به خود اختصاص داد و در میان این نهادهای مالی از نظر تغییرات ارزش خالص دارایی(NAV)، صندوق سپهر اندیشه نوین با ۰٫۷ درصد افزایش بیشترین افزایش ارزش خالص دارایی‌های را از آن خود کرده است.

در میان شاخص بورس‌های معتبر جهانی نیز در هفته گذشته شاخص بورس دبی(DFM-INDEX) با رشد ۳٫۱ درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس پاریس(CAC 40) با افت ۰٫۸ درصدی کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده اند.
همچنین در ۳۰ روز منتهی به پانزدهم تیرماه امسال در بازارهای جهانی، قیمت تمامی‌فلزات اساسی مورد بررسی با افزایش همراه بوده و در این میان قیمت نقره با ۲۰٫۷ درصد افزایش، بیشترین افزایش قیمت و مس با ۲٫۳ درصد افزایش، کمترین افزایش قیمت را داشته است.

بر اساس این گزارش؛ از ابتدای سال تاکنون قیمت انواع نفت با افزایش همراه بوده و قیمت نفت وست تگزاس، برنت و اپک به ترتیب ۲۱، ۱۹ و ۲۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*