اخبار تصادفی

خودرویی‌ها سر راه رشد شاخص کل

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با افزایش ۱۸۱واحدی به ۸۰ هزار و ۲۱۹ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با ۱۶۴واحد افزایش عدد ۱۳ هزار و ۳۵۶واحد را برای خود ثبت کرد. شاخص سهام آزاد شناور نیز با رشد ۱۱۰۰درصدی عدد ۹۲ هزار و ۵۵۶واحد را تجربه کرد. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۵۰۲واحدی عدد ۵۷هزار و ۳ واحد را به نمایش گذاشت که شاخص بازار دوم با ۱۸۳۲واحد به رقم ۱۷۰هزار و ۲۶۸واحد دست یافت. براساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳شرکت سایپا با ۶۱۷واحد، کنتورسازی ایران با ۲۳۲واحد و سرمایه‌گذاری غدیر با ۶۰واحد افزایش بالاترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ، در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت صنایع پتروشیمی‌خلیج‌فارس با ۱۶۲واحد، سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی‌تامین با ۹۴ واحد و گروه مپنا با ۸۶ واحد کاهش بالاترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به جای گذاشتند. دیروز همچنین ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از ۷۳۹میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۳میلیارد و ۱۰۳میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۷هزار و ۳۳۶نوبت داد و ستد بود. طی معاملات دیروز، نماد معاملاتی شرکت‌های، سرمایه‌گذاری جامی، بیمه ملت، سایپا آذین، سایپا، پلی‌اکریل ایران، ایران مرینوس، لیزینگ خودرو غدیر سرمایه‌گذاری ارس صبا، کود شیمیایی اوره لردگان، صنایع فولادی آلیاژی یزد، بیمه اتکایی ایرانیان، پالایش نفت شیراز، ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین و حق تقدم خرید سهام آن، اوراق مشارکت لیزینگ رایان سایپا، اوراق مشارکت میدکو، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های قند نقش جهان، حق تقدم خرید سهام کارت اعتباری ایران کیش، سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان متوقف شدند.

دیروز همچنین پذیره‌نویسی اوراق دولت آجاد۱۴ به قیمت اسمی‌هر ورقه ۱۰۰هزار تومان تا ساعت ۱۴ تمدید شد. در نماد معاملاتی بانک پاسارگاد ۵۰۳میلیون سهم نیز به ارزش بیش از ۶۳ میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان کد به کد شد. در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری پارس آریان نیز دیروز ۱۷۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۲میلیارد تومان از سوی سهامدار حقوقی کد به کد شد. دیروز همچنین در نماد معاملاتی فولاد مبارکه نیز ۹۲میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۳٫۵میلیارد تومان کد به کد شد. در بانک صادرات اما دیروز ۳۷ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴میلیارد تومان کد به کد شد. در پالایش نفت اصفهان نیز دیروز بیش از ۳۵میلیارد تومان به ارزش بیش از ۱۱میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان از سوی سهامدار حقوقی به کدهای تابعه جابه‌جا شد.

در سرمایه‌گذاری دارویی تامین نیز دیروز کمتر از ۲۱میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد تومان کد به کد شد. براساس این گزارش، دیروز بازگشایی نماد معاملاتی سایپا پس از تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه از محل تجدید عرضه دارایی‌ها در مجمع فوق‌العاده اخیر سهامداران این شرکت، بازار سهام شاهد رشد ۶۰ درصدی قیمت پایانی این سهم در روز بازگشایی بود. آزاد شدن دامنه نوسان قیمت این سهم در روز بازگشایی در حالی فشار عرضه از سوی سهامداران حقیقی و حقوقی را افزایش داد که در پایان معاملات دیروز داد و ستد ۵۴۳میلیون سهمی‌سایپا به ارزش بیش از یکصد میلیارد تومان را در پی داشت. اغلب تحلیلگران نحوه بازگشایی نماد معاملاتی این شرکت را برای تداوم روند حرکتی قیمت سهام در گروه خودرویی‌ها مضر دانسته و از متولیان بازار سهام انتظار دارند نسبت به نحوه رفتار خودروسازان در بازار اقدام عملی از خود نشان دهند. در این گروه اطلاعیه شفاف‌سازی سرمایه‌گذاری سایپا و نحوه نگارش برخی اطلاعات رویا پردازانه و توام با توهم باعث رد و بدل شدن کلمات کنایه‌آمیز و مضحک میان بازیگران حرفه‌یی بازار شده است. دیروز همچنین در گروه برقی‌ها بازگشایی نماد معاملاتی کنتورسازی ایران پس از تحمل حدود ۲ ماه و نیم توقف حیرت معامله‌گران بازار سهام را در پی داشت در حالی که این شرکت در گزارش‌های مالی خود از اجرای پروژه صندوق‌های فروشگاهی در پایان سال مالی ۹۴ خبرداده اما تاکنون هیچ اثری از این رویداد در واپسین روزهای باقیمانده در سال جاری وجود ندارد. با این همه رشد ۲۴۵درصدی قیمت پایانی این سهم نسبت به آخرین قیمت آن در روز توقف خوشحالی معامله‌گران صبور و درمانده بسیاری را در این سهم در پی داشت. دیروز همچنین سهام شرکت ریل‌پرداز سیر برای نخستین‌بار در بازار دوم فرابورس به قیمت هر سهم ۱۰۹تومان کشف قیمت شد.

بازار سهام دیروز تحت تاثیر فضای پرتنش گروه خودرو و بازگشایی برخی نمادهای معاملاتی در کنار سنگین شدن حجم عرضه سهام از سوی برخی حقوقی‌ها دچار واهمه ریزش قیمت‌ها و دنبال آن نماگرهای منتخب بازار بود هرچند که در کنار بازارگردانی سهام، بازگشایی نماد معاملاتی سایپا و کنتورسازی، شاخص کل بورس را در پایان سال ۹۴ سبزپوش نگه‌داشت. به نظر می‌رسد، بازار سهام در حالی ۷ فروردین ماه ۹۵ نخستین روز معاملاتی خود را آغاز خواهد کرد که به‌طور سنتی با توجه به افزایش خوش‌بینی‌ها به مجامع شرکت‌های شاخص‌ساز و در عین حال در نبود حقوقی‌ها بازار زمینه‌یی قابل قبول برای معامله‌گران اغلب نوسان‌گیر و حرفه‌یی بازار در بر داشته باشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*