اخبار تصادفی

در بازار آتی دیروز چه گذشت؟

در بازار آتی دیروز سررسیدهای اسفند و دی ، تیر ، شهریور و آبان ماه به ترتیب و یکی پس از دیگری در محدوده‌ای سبز بازگشایی شدند. قیمت‌های آتی پس از بازگشایی با ثبت سقف قیمت روزانه، راهی اهداف قیمتی پایین تر شدند، به گونه ای که با چندین نوسان ملایم نهایتا در حوالی قیمت‌های گشایش به کار خود پایان دادند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، اگرچه سررسید میانی ( آبان ماه ) با تاخیری نیم ساعته مورد مبادله قرار گرفت اما جذابیت این سررسید به قدری بود که از لحاظ بیشترین حجم معاملات پس از اسفند و دی در رتبه سوم قرار گرفته و حدود ۲۴ درصد از حجم معاملات را به خود اختصاص داد. بیشترین حجم معاملات طبق روال معمول مربوط به سررسید آخر (اسفند ماه) با رقمی‌بالغ بر ۱۰۹۶۲ (بیش از ۸۵ درصد معاملات) قرارداد و کمترین حجم معاملات مربوط به سررسید اول (تیر ماه) با رقمی‌بالغ بر ۱۲۹ قرارداد (حدود ۱درصد از معاملات) بود.

از آنجایی که بخش اعظمی‌از معامله گران آتی سکه، نوسان‌گیرها هستند بنابراین فزونی حجم معاملات در سررسید‌های آخر که از دامنه نوسانات بیشتری برخوردار هستند امری منطقی است. از سوی دیگر عمده معامله گران سررسیدهای ابتدایی، پوشش دهندگان ریسک هستند که نسبت به تعداد نوسان گیرها در بازار آتی در اقلیت به نظر می‌رسد به سر می‌برند.

با بازگشایی بازارهای جهانی، حجم معاملات طی جلسه معاملاتی دیروز به بیش از ۱۲ هزار قرارداد رسید و رشدی معادل ۳۳ درصد را نسبت به روز گذشته رقم زد. با تعطیلی بازارهای آمریکا به مناسبت روز استقلال، علی رغم افزایش حجم معاملات، بازار آتی از رونق چندانی برخوردار نشد به طوری که از تعداد موقعیت‌های باز و دامنه نوسانات، نسبت به روز قبل کاسته شد.

پیرو نگرانی‌های موجود از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در کنار نااطمینانی از اقتصاد جهانی و انتشار آمار نامطلوب از اقتصاد اروپا، بهای هر انس طلا در بازارهای جهانی با ۱۰ دلار افزایش به رقم ۱۳۵۱ دلار رسید. افزایش بهای طلای زرد با وجود افت قیمت دلار در بازارهای داخلی، توانست قیمت‌های بازار آتی را با رشد همراه سازد.
طی هفته پیش رو رویدادهای مهمی‌مانند انتشار شاخص‌های بازار نیروی کار، خرید مدیران بخش خدمات، انتشار نتایج نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزو و انتشار گزارش ثبات مالی بانک مرکزی انگلیس می‌تواند با تاثیر گذاری بر شاخص دلار منجر به تحرکات بازار طلای جهانی شود. این امر با توجه به تعطیلی بازارهای داخلی در روزهای پایانی هفته زمینه ساز نوسانات بازار آتی در روزهای آغازین هفته آینده خواهد شد.

بنا به سوابق تاریخی با اتمام ماه مبارک رمضان، انتظار می‌رود حجم معاملات در بازار نقدی رو به رشد نهاده و به تبع آن بازار آتی نیز از رونق محسوسی مستفیض شود. علاوه بر این، با فرارسیدن تاریخ اتمام سررسید تیر ماه ( ۲۶ تیر) و راه اندازی قرارداد اردیبهشت ماه سال ۹۶ طی روزهای آتی، به دلیل انتقال موقعیت‌های باز از سررسیدهای قدیمی‌به سررسید جدید ( اردیبهشت) توسط معامله گران، به حجم معاملات آتی سکه افزوده می‌شود و بازار دستخوش نوسانات ناشی از این نقل انتقالات می‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*