اخبار تصادفی

در مجمع غول فارس(هلدینگ خلیج فارس) چه گذشت؟

ارزشمندترین جنبه‌ای که طی زمان برگزاری مجمع عمومی هلدینگ خلیج فارس بسیار جلوه گر نشان داد، اعتمادی بود که سهامداران حاضر در جلسه از خود نشان دادند. این حمایت اگر از سوی سهام دارانی که کارکنان نفت و پتروشیمی بودند صورت می‌گرفت خیلی جای تعجب نداشت زیرا مهندس نژادسلیم از جمله مدیران باسابقه‌ای است که سابقه حضور در بالاترین مسئولیت پتروشیمی را داشته و همگی با خصوصیات و منش وی آشنایی دارند ولی برای من به عنوان عضوی از مجموعه هلدینگ خلیج فارس این حسن اعتماد، احساسی توأم با غرور را به همراه داشت که سهامداران حاضر در جلسه این‌گونه از مدیرعاملی که تنها بیست روز از حضور وی در مسئولیت جدید می‌گذرد حمایت کرده و در اثنای صحبت‌های او با تشویق‌های مکرر احساسات خود را نشان می‌دادند.
افکار عمومی نسبت به اعمال مدیران و مسئولین بسیار هوشیار و حساس است و حمایتی این‌گونه از برنامه‌های مدیرعاملی تازه منصوب شده نشانگر آن است که سهامداران سوابق وکلای منصوب خود در این پست‌ها را رصد می‌کنند. یقیناً آنان با تکیه بر همین شناخت قبلی بود که وقتی مهندس نژادسلیم از آنان خواست به وی اعتماد کرده و اجازه دهند ۹۰درصد از سود پتروشیمی خلیج فارس در سال گذشته را به امانت در اختیار وی قرار دهند تا صرف توسعه مجموعه تحت مدیریت خود نماید، اکثریت قریب به اتفاق سهامداران با وی همراهی کرده و پیشنهاد او را پذیرفتند.
نکته مهم دیگر این بود که یکی از شرکت‌های تولیدی مجموعه هلدینگ به تازگی وارد مرحله بهره‌برداری شده و دیگر شرکت‌های تولیدی نیز به دلیل برخی مشکلات از جمله کمبود خوراک پایین‌تر از ظرفیت واقعی تولید داشته‌اند. مهندس نژادسلیم در طول برگزاری مجمع به نکته‌ای اشاره کرد. وی تأکید کرد: به مدیران گفته‌ام «این بخشی از مسئولیت شماست که خوراک مجتمع تان را تامین کنید.» مهندس نژادسلیم برای سال‌های متمادی در واحدهای اجرایی و بخش‌های تولیدی حضور داشته و با چگونگی امکان رفع گره‌های کور مشکلات تولید و راهکارهای افزایش آن به خوبی آشنا است. آخرین سوابق اقدامات وی در پتروشیمی امیرکبیر و پالایشگاه تبریز به خوبی بیانگر این است که این مرد کارآزموده صنعت نفت چگونه توانسته هر دو مجتمع مذکور را به سودآوری بالا برساند. لذا می‌توان چنین پیش‌بینی کرد که سهامداران هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس تا پیش از فرارسیدن سال مالی آینده شاهد اخبار مثبتی از افزایش تولید و روند رو به رشد و توسعه این شرکت در رسانه‌ها باشند.
کافی است این مطلب را در نظر داشته باشیم که شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس توانایی تولید بیش از ۲۲ میلیون تن محصول در گروه‌های مختلف پلیمری، آروماتیک‌ها، مواد شیمیایی و پایه، خوراک و سوخت را دارند. این حجم تولید بیش از ۳۰ درصد از مجموع تولید محصولات پلیمری کشور، ۷۴ درصد از تولید پی وی سی، بیش از ۱۱ درصد از تولید
پلی اتیلن سنگین و ۱۰ درصد از تولید پلی اتیلن سبک کشور را شامل می‌شود. البته تولید تنها یکی از اضلاع توانمندی‌های نهفته در این مجموعه است. اهرم‌های قدرتمند دیگری که می‌تواند درآمد مطلوبی عاید شرکت و به تبع آن سهامداران نماید، یکی در بخش بازرگانی و تجارت محصولات پتروشیمی است که هلدینگ خلیج فارس با در اختیار داشتن بخشی از سهام شرکت بازرگانی پتروشیمی یقیناً دغدغه‌ای بابت فروش محصولات واحد‌های تولیدی نخواهد داشت. اهرم قدرتمند دیگری که اگر هلدینگ خلیج فارس بتواند از پتانسیل‌های موجود در آن به خوبی استفاده کند، می‌تواند بالاترین درآمد‌های ارزی و ریالی را عاید این مجموعه کند تجربه و توان موجود در شرکت مدیریت توسعه پتروشیمی است. این شرکت بالاترین حجم کار مهندسی در بخش صنعت کشور را در اختیار دارد. اجرای بزرگ‌ترین طرح‌های پتروشیمی، رسیدن به توان انجام مهندسی اصولی و تفصیلی بخشی از سوابق و تجارب این شرکت است. هلدینگ خلیج فارس با اتکا به این سوابق می‌تواند اجرای هر برنامه توسعه‌ای در میان واحدهای تولیدی یا اجرای طرح‌های جدید در مجموعه نفت و سایر صنایع از طریق مشارکت یا انعقاد قرارداد‌های همکاری در اختیار گرفته و درآمدهای ارزشمندی را نصیب مجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس قرار دهد.
جمع بندی :
برنامه ریزی‌های پیش‌بینی شده برای ادامه روند توسعه صنت پتروشیمی در کشور با چشم‌انداز مشارکت کامل بخش خصوصی تدوین و طراحی شده است. هلدینگ خلیج فارس کامل‌ترین و امن‌ترین مجموعه برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است که خواستار حضور در صنعت پتروشیمی ایران هستند. اعتماد و اطمینان سهامداران نسبت به توانمندی مدیریت فعلی هلدینگ در ابتدا مورد اشاره قرار گرفت. موارد دیگری که باید مورد توجه قرار داشته باشند افزایش تولید و کسب سود بیشتر در سال آینده است. نکته‌ای که مدیرعامل جدید هلدینگ نیز در جلسه مجمع به درستی بر لزوم نیل به آن تاکید داشت. بخش دیگری از الزامات موجود برای رشد و توسعه هلدینگ خلیج فارس منوط به حمایت و همکاری سازمان‌های دیگری از جمله شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت نفت است که برخی اخبار خوب حاکی از این است که دولت در صدد تصویب و ابلاغ بخشنامه‌ای است که براساس آن تمامی واحدهای تولیدکننده گاز موظف خواهند شد رقمی حدود ۲۰ درصد از گازهای تولیدی این واحدها را به عنوان خوراک در مجتمع‌های پتروشیمی قرار دهند. این مصوبه هرچه سریع‌تر نهایی و اجرایی شود اطمینان خاطر بیشتری را برای واحدهای تولیدی پتروشیمی، از جمله مجتمع‌های هلدینگ خلیج فارس به همراه خواهد داشت که در آینده هرگز به خاطر کمبود خوراک مجبور به توقف یا کاهش تولید نخواهند شد.

منبع:ایران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*