اخبار تصادفی

دعوای “خودرو” با سازمان بورس بر سر چیست

در حالیکه روند این روزهای بازار سهام بسیار به حرکت گروه خودرویی گره خورده، رفتار برخی سهامداران عمده در این گروه اعتراض بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران را برانگیخته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از بورس نیوز، دلیل این اعتراض و جنجال‌ها آن است که در حالیکه گروه خودروسازی سایپا در اجرای برنامه‌ها و پیگیری اهدافش بسیار با روند بازار سهام و نیز سازمان بورس هماهنگ عمل می‌کند که در مقابل ایران خودرو حرکتی خلاف این روند را دارد و به نوعی چنین به نظر می‌رسد که بیشتر با سازمان بورس سر ناسازگاری گذاشته و با کلیت بورس نیز سر جدال دارد.

زیرا "سایپا" امروز در حالی برای دقایقی با صف خرید بالای ۹۵ میلیون سهمی‌هم رو به رو شد و حدود ۴۳۰ میلیون معامله داشت که در مقابل "خودرو" بسیار کم رمق ظاهر شد؛ روندی منفی که می‌تواند عرضه دیروز سهامداران عمده را عامل آن دانست.

چرا که در روند مثبت روز گذشته سرمایه گذاری سمند به همراه دیگر حقوقی سهم یعنی شرکت سرمایه گذاری سلیم با عرضه سهام "خودرو" جو حاکم بر سهم را تا حد زیادی به هم ریختند تا با این رفتار به نوعی به روند مثبت بازار دهن کجی کنند. بطوریکه با حرکت آنها در نماد مذکور نه تنها روند معاملات سهم بلکه کلیت بورس و بازار سرمایه را نیز به هم ریخت و موجب ایجاد اختلال در نظم بازار شد.

البته اعتراض سهامداران و فعالان بازار تنها محدود به اقدام سهامدار عمده "خودرو" نمی‌شود؛ بلکه عدم شفافیت مجموعه ایران خودرو در خصوص قرارداد با فیات و نیز برنامه افزایش سرمایه شرکت نیز موضوع دیگری است که عدم تعیین تکلیف آنها و عدم شفافیت مجموعه ایران خودرو در رابطه با این موضوعات همگی در این قضیه موثر بوده است.

اینجاست که چنین تصور می‌شود که شاید سرمایه گذاری سمند در خصوص همگی این موارد از اطلاعات نهانی در حال سوء استفاده است. چرا که در حالی بهانه ایران خودرو بابت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها با استفاده از معافیت مالیاتی بود که سازمان بورس هم تلاش خود را بابت به نتیجه رساندن موضوع کرد؛ اما در نهایت ایران خودرویی‌ها هیچ اقدامی‌برای آن نکردند تا این نتایج به ذهن فعالان بازار برسد که شاید خود سرمایه گذاری سمند از پوشالی بودن اخبار و شایعات مرتبط با قرارداد با فیات و یا افزایش سرمایه خبر دارد و همه این‌ها سرابی بیش نیست تا با استفاده از جو سازی و ایجاد ابهام براحتی اقدام به فروش سهام آن هم به سهامداران حقیقی کند.

حال آنکه در مقابل سهامدار سایپا پس از اجرای تمام برنامه‌هایش از جمله افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های "خساپا" همچنان در حال حمایت از سهام زیرمجموعه خود است و در مقابل گویا تنها هنر سهامدار عمده "خودرو" این است که از فضای مثبت متأثر از روند "خساپا" برای فروش سهام استفاده کند.

به هر ترتیب به وضوح مشخص است که گروه خودروسازی سایپا به خوبی با هماهنگی با سازمان بورس از شرایط به نفع خود و البته سهامدارانش استفاده می‌کند، اما مدیران "خودرو" با بی تدبیری و البته رفتار نامناسب سهامداران عمده خود دود این تلاطمات را تنها به چشم سهامداران حقیقی و خرد می‌فرستد. حال آنکه معلوم نیست علت کشمکش‌های مدیران "خودرو" و مقابله آنها با سازمان بورس چیست؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*