اخبار تصادفی

دلایل تاخیر انتشار ا اطلاعات هلدینگ خلیج فارس

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس با انتشار اطلاعیه‌ای دلایل تاخیر در ارائه اطلاعات مرتبط با عملکرد شرکت‌های زیر مجموعه خود را اعلام کرد.

به دنبال توقف نماد هلدینگ خلیج فارس در معاملات روز گذشته، جمشید سبزکار مدیرعامل هلدینگ
خلیج فارس دلایل تاخیر اطلاعات شرکت‌های پتروشیمی‌بندر امام، پتروشیمی‌نوری و بوعلی سینا و پتروشیمی‌پارس را اعلام کرد.
شرکت پتروشیمی‌بندر امام: خوراک اصلی این شرکت ان‌جی‌ال دریافتی از شرکت نفت است، حدود ۱۲ درصد از این فرآورده تحت عنوان ان‌جی‌ال آماک با قرارداد و به لحاظ کیفیت با قیمت بیشتری نسبت به ان‌جی‌ال معمول دریافت می‌شود. بنابراین بحث
قیمت گذاری ان‌جی‌ال معمولی که قریب به ۸۸ درصداست همواره در سنوات گذشته مورد اختلاف بوده است به نحوی که مجمع عمومی‌عادی سال ۱۳۸۹ این شرکت به لحاظ اختلافات ایجاد شده در نحوه ارزش‌گذاری در اواخر آذرماه ۱۳۹۰ (با تاخیر ۵ ماهه نسبت به حداکثر زمان قانونی طبق قانون تجارت) برگزار شد.
در نهایت در آذرماه ۱۳۹۰ بر اساس توافقنامه‌ای که میان معاونان وزیر و سه شرکت اصلی به امضا رسید روش قیمت‌گذاری نهایی شد. مبنا و روش استفاده شده برای تهیه و ارائه صورت‌های مالی سال ۱۳۹۰ نیز توافقنامه مورد اشاره بود اما متاسفانه به تازگی شرکت ملی نفت ایران روش متفاوتی را برای این عمل، به کار گرفته که تقریبا مبلغی بالغ بر ۳۱۲۵ میلیارد ریال بیش از روش مورد توافق مورد مطالبه قرار گرفته است.
شرکت پتروشیمی‌نوری و بوعلی سینا:به لحاظ محدودیت‌های ایجاد شده در نتیجه اعمال تحریم، وظیفه تامین سوخت (تولید برای تبدیل به بنزین و گازوئیل) با هماهنگی وزارت نفت بر عهده شرکت‌های یادشده قرار گرفته است. در نتیجه تغییرات ناگهانی و غیرمترقبه در قیمت ارز و تاسیس اتاق مبادلات ارزی از اوایل مهرماه سال مزبور ابهامات مربوط به نرخ تسعیر ارز برای دریافت خوراک از شرکت ملی نفت ایران و تحویل فرآورده‌های تولیدی به شرکت پالایش و پخش هنوز حل نشده است. مزید اطلاع تا این لحظه نرخ تسعیر ارز بهای خوراک دریافتی از دید شرکت ملی نفت ایران برای شش ماهه دوم سال نرخ اتاق مبادله است اما شرکت پالایش و پخش برای محاسبه ارزش محصولات تحویلی توسط شرکت‌های پتروشیمی‌نوری و بوعلی سینا از نرخ ارز مرجع استفاده می‌کند پیگیری‌های فراوانی برای رفع این تناقض صورت گرفته اما به نتیجه نهایی منجر نشده است. حسب آخرین تعاملات، رفع ابهام یادشده مستلزم اخذ نظر شورای اقتصاد شده است، علاوه بر این از آنجا که شرکت ملی نفت ایران متقاضی دریافت ارز برای خوراک تحویلی است در حالی که با توجه به شرایط پیش گفته این دو مجتمع در شرایط متعارف و معمول خود به سر نمی‌برند و امکان دسترسی به ارز صادراتی نیز از آنها گرفته شده است بنابراین به لحاظ مسائل بودجه‌ای شرکت ملی نفت ایران همچنان بر دریافت ارز (و نه ما به ازای ریالی) اصرار دارد. این نکته نیز به وزیر نفت منعکس و دستور ایشان برای اصلاح اخذ شده است.
اما از آنجا که دستورات وزیر نفت برای اجرا در شرکت ملی نفت ایران نیازمند مصوبه هیات مدیره شرکت مزبور است، هنوز نتیجه نهایی اخذ نشده است.
شرکت پتروشیمی‌پارس: خوراک مصرفی این مجتمع، گاز غنی با ترکیبات متفاوت است برای تعیین نرخ خوراک ارزش دلاری اجزای تشکیل دهنده با توجه به درصد وزنی هر یک باید مشخص شود، به تازگی نرخ اجزا مشخص شده است اما با توجه به اینکه بخشی از خوراک مصرفی پس از تفکیک به شرکت وابسته (پتروشیمی‌آریا ساسول) تحویل می‌شود و شرکت مزبور دارای سرمایه‌گذار خارجی است، باید براساس توافقات صورت گرفته اصلاحاتی در قیمت گاز اتان توسط دولت انجام شود که تاکنون به نتیجه نهایی منجر نشده است، علاوه بر این در فرمول محاسبه ارزش خوراک ضریبی به نام A وجود دارد که اثر بسیار در محاسبه بهای خوراک دارد، اما این ضریب نیز اعلام نشده است.در همین حال یک مقام مسوول‌ در  صنایع پتروشیمی‌خلیج فارس در رابطه با توقف نماد «فارس» به نمابورس گفت: توقف نماد «فارس» به این جهت انجام شده که تمام شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ گزارش‌ها و صورت‌های مالی خود را منتشر سازند و تاثیر عملکرد آنها بر وضعیت مالی پتروشیمی‌خلیج فارس منعکس شود و
به‌این ترتیب سهامداران شرکت با دسترسی به اطلاعات کامل در وضعیت کنونی بازار متضرر نشوند. این مقام مطلع ادامه داد: بازگشایی «فارس» مسلما پیش از ارائه صورت‌ها‌ی مالی تلفیقی و صرفا پس از وصول گزارش‌های مالی زیرمجموعه‌ها‌ صورت خواهدگرفت. وی اضافه کرد: انتظار می‌رود تا ۱۰روز آینده تمام شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ صورت‌ها‌ی مالی خود را منتشر سازند و با در نظر گرفتن بازه ۵ روزه برای بررسی تاثیر این اطلاعات از جانب سازمان به نظر نمی‌آید که توقف نماد بیش از ۱۵ روز به طول بینجامد.

دنیای اقتصاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*