اخبار تصادفی

دلایل رکورد شکنی شاخص بورس

بازده ۱۰۰ درصدی بورس در سال جاری

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه قیمت حامل‌های انرژی باید طبق قانون افزایش یابد، به رشد شاخص بورس اشاره کرد و گفت:

با توجه به اینکه بعد از روند کاهشی نرخ ارز و سکه در بازار، نقدینگی موجود در جامعه از این بازار‌ها خارج و به سمت بورس حرکت کرده است نگرانی بابت روند افزایشی شاخص‌های بورس وجود ندارد.
غلامرضا مصباحی‌مقدم، درباره خودداری بانک‌ها از اجرای بخشنامه گشایش ال‌سی با پیش‌پرداخت ۳۰ درصد، تصریح کرد: این مصوبه دولت است و دولت نیز باید با قدرت این مصوبه را اعمال کند.
وی در عین حال اعلام کرد: مجلس به این موضوع ورود نمی‌کند، چرا‌که ما نباید در اجرا دخالت کنیم؛ اما دولت باید مصوبه خود را با قدرت اعمال کند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی‌افزود: البته اگر قرار شد که بانک‌ها از اجرای مصوبات دولت خودداری کنند، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برای رسیدگی به شکایات رسیده ورود می‌کند؛ همینطور کمیسیون اقتصادی به عنوان وظیفه نظارتی می‌تواند وارد ‌شود.
وی با اشاره به خودداری بانک‌ها از اجرای مصوبه مذکور گفت: تصور ما این است که بخشنامه مذکور شاید هنوز به رده‌ها نرسیده که اعمال نمی‌کنند و امیدواریم این کار سریعتر انجام شود.
دلایل رشد شاخص بورس در روزهای اخیر
رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در بخش دیگری از اظهاراتش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دلیل افزایش شاخص بورس طی هفته‌های گذشته چیست؟ گفت: نقدینگی سرگردان در دست مردم فراوان است و این وجوه قبل از جریانات اخیر متوجه ارز، سکه و امثال اینها می‌شد. با توجه به روند کاهشی ارز، سکه و بازارهای موازی نقدینگی سرگردان در حال خروج از این بازارها و تزریق به بورس است.
وی با بیان اینکه بورس طی سال‌های اخیر شرایط خوبی داشته است، گفت: بازدهی سالانه بورس در سال گذشته نزدیک به ۵۰ درصد و در سال جاری نیز ممکن است این میزان به ارقام بالاتری برسد؛ حتی پیش بینی تا ۱۰۰درصد افزایش بازدهی بورس نیز شده است.
به گفته وی در این شرایط تمایل برای سرمایه گذاری در بورس افزایش یافته و البته امید به اینکه رونق کسب و کار در فعالیت‌های اقتصادی افزایش یابد در این موضوع اثر‌گذار است. علاوه بر این، شرکت‌های بورسی از بهترین شرکت‌ها هستند؛ چراکه بورس شرکتی را می‌پذیرد که در حال رونق، ‌معتبر و دارای حساب شفاف است و این موضوعات باعث استقبال از بورس و افزایش شاخص‌ها نیز شده است.
صعود شاخص بورس منطقی یا غیرمنطقی؟
مصباحی‌مقدم همچنین در پاسخ به این سوال که صعود شاخص بورس بیش از میزان فعلی منطقی است یا خیر، گفت: صعود بیش از میزان فعلی اگر معلول دستکاری در قیمت‌ها باشد حتما خوب نیست و حباب ایجاد می‌کند، اما با توجه به وجود سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان یک سازمان ناظر جای نگرانی نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*